В Україні житло стрімко дорожчає, проте купити квартиру для більшості громадян – це завдання, яке виглядає майже нереальним. Навіть при повному заощадженні всіх доходів середньому українцю знадобиться близько десяти років, щоб накопичити на власне житло.
Якщо ще у 2018 році середня вартість будівництва житла була значно нижчою, то нині собівартість зросла на 200%. При цьому ціни на первинному ринку піднялися на 197%, а на вторинному – на 160%. Виходить, що забудовникам стає все складніше зберігати прибутковість, а покупцям – ще важче знайти доступне житло.
Попри високу потребу в житлі, українці рідко користуються іпотекою – її частка в загальній кількості угод не перевищує 5,4%. Проте цей показник все ж кращий, ніж у 2021 році, коли іпотека покривала лише 3-3,9% купівель.
Один із головних рушіїв ринку іпотечного кредитування – державна програма єОселя. За даними Національного банку України, 97% іпотечних кредитів у 2024 році видані саме в межах цієї програми. Вона дозволяє українцям купувати житло під значно нижчі відсотки, ніж стандартна комерційна іпотека.
Найпопулярнішим варіантом серед учасників програми залишається вторинний ринок – на нього припадає 67% угод. Ще 24% квартир придбали у готових новобудовах, а лише 9% – на стадії будівництва.
З моменту старту програми єОселя нею скористалися 14 997 українських родин, отримавши кредити на суму понад 24,3 млрд грн.
Хто може розраховувати на доступну іпотеку?
Програма спрямована на тих, хто не має власного житла або проживає у зоні бойових дій. У першу чергу нею можуть скористатися:
Військовослужбовці – як чинні, так і ветерани, а також члени їхніх родин.
Медичні працівники – лікарі та медсестри державних і комунальних лікарень.
Освітяни – викладачі та вчителі державних шкіл та університетів.
Науковці – співробітники державних та комунальних наукових установ.
Попри всі зусилля уряду зробити іпотеку доступнішою, вона все ще залишається привілеєм для окремих категорій громадян. А тим, хто не підпадає під програму єОселя, залишається лише сподіватися на суттєві економічні зміни або десятирічне накопичення коштів без жодних витрат.