Скандал із “яйцями по 17”: що змінилось за два роки

Минуло два роки з моменту резонансного скандалу навколо закупівлі яєць для української армії за ціною 17 гривень за штуку. За цей час у сфері забезпечення війська відбулися певні зміни, зокрема призначення нового міністра оборони та запуск роботи Державного оператора тилу. Однак ключове питання залишилося без відповіді: чи будуть покарані винні, і чому реформа постачання харчів для армії досі не дала очікуваних результатів?

Як відомо, на початку 2023 року вийшла стаття Юрія Ніколова про те, що Міноборони може закупити яйця по 17 гривень. Саме з такою ціною вони були поставлені в каталозі компанії “Актив компані”, що входить до групи Тетяни Глиняної.

Внаслідок обурення суспільства були ухвалені зміни до закону Верховною Радою, і Міноборони було змушене у травні повернути закупівлі харчування на Prozorro.

А через рік, в січні 2024, журналіст NV Бізнес Артем Альїн знайшов в Хорватії готелі, які купила собі Тетяна Глиняна.

Джерело NV Бізнес у Спліті розповіло, що бачило Глиняну під час управління одним з готелів. Журналіст знайшов зв’язок з готелями Mirari, Ora та ще одним, назву якого співрозмовник видання не знав.

NV Бізнес вдалось з’ясувати, що перший готель зареєстрований на юридичну особу NAZARII d.o.o. (Брела, Хорватія). Хорватські сайти, що публікують бізнес-аналітику на основі юридичних реєстрів, вказують, що засновницею цього підприємства з 2016 року є саме Тетяна Глиняна. У 2022 році на деякий час її власником ставала дочка Ірина Кут. З осені 2023 року Глиняна стала бенефіціаром ще трьох хорватських компаній.

Через тиждень після того, як історія з готелями вийшла в публічне поле, Глиняна продала це майно хорватському бізнесмену-ноунейму, а потім якось випадково загубила сумку з документами та грошима, яку чомусь забула на вулиці біля будинку.

І поки суспільство сиділо в шоці від історії з готелями, Міністерство оборони намагалось провести реформу харчування. Точніше, ДОТ склав для себе план, який за 3 місяці методичного спротиву опоненти завалили.

Ба більше, завалили навіть зміну кваліфікаційних критеріїв для постачальників і щоб замовник бачив документи про постійну наявність складів.

А компанія “Атомсервіс” навіть направила лист на міністра оборони Рустема Умєрова, що якщо їм не повернуть старі критерії, то вони знімуть пропозиції з торгів.

В листі “Атомсервісу” йшлося, що їх не влаштовує, що компанії можуть претендувати максимум на 4 лоти з оголошених. Хоча вимога була встановлена ще за минулого міністра оборони колегіальним органом. “Атомсервіс” був проти того, щоб компанія отримувала кошти через 50 днів після останньої поставки. Хоча в попередні тижні проплачені компаніями “ЛОМи” в матеріалах в телеграм-каналах ДОТ розкритикували за бажання давати передплату постачальникам.

“Атомсервіс” не влаштовувало, що компанії доведеться постачати товар в інші області, ніж визначено.

В результаті старі харчовики реалізували свою погрозу – програвши суд, вони зняли пропозиції з торгів. ДОТ змушений був укладати прямі договори з компаніями-субпідрядниками. Пропонуючи часто більші обсяги, ніж ті просили.

Далі було 3 тижні фактично провалу постачання харчів для армії, ДОТ на ходу мусив міняти компанії, які провалювали постачання. А в цей час деякі начпроди ще й доливали олію у вогонь, замовляючи як не 50 кг базиліку, то нікому не відому крупу саго, яка була в каталозі. І осетра.

ДОТ витримав, поставки стабілізувались. Агенція змінила каталог і вилучила з нього крупу саго, насіння льону та осетра. Але на цьому, на жаль, реформи і закінчились.

Тому що з наступними торгами до постачання повернулись майже всі старі гравці.

А в липні українці мали ще раз відкрити рот від здивування та обурення. І знову через компанії Глиняної.

Співробітники БЕБ вилучили понад 4,7 млн євро необлікованої готівки у менеджерів компаній з пулу Глиняної.

“Кошти перевозила бухгалтерка компанії в багажнику автомобіля. Походження грошей жінка пояснити не змогла. Спробу вивезти та приховати “чорну” касу детективи викрили під час слідчих заходів”, – йшлося в пресрелізі БЕБ.

Все було феєрично і красиво, українці тиждень шерили картинки багажника, поки їх не витіснили розкладки доларів від сімейства Круп. Але насправді після цього з розслідуванням справи не відбулось нічого.

Зараз в реєстрі судових рішень можна знайти лише одну ухвалу по цій справі. І все! І в цій ухвалі ідеться якраз про те, що Київський апеляційний суд відмовляє в арешті майна по цьому провадженню.

Ба більше того, за чутками, детектива в цій справі відправили на переатестацію.

Справа НАБУ стосовно яєць по 17 теж на стадії розслідування. Детективи чекають результатів експертизи.

У вересні ДОТ презентував нову модель закупівлі харчування. На ній заступниця міністра економіки, а нині ще й голова наглядової ради ДОТ Надія Бігун наголосила, що “каталог має бути зруйнований”. Державний оператор тилу дійсно пропонував зробити пілотний проєкт у 5-7 областях по категорійних закупівлях (ковбасні вироби, крупи, молочка, м’ясо, овочі тощо).

От тільки далі плану нічого не пішло. У листопаді 2024 ДОТ провів закупівлі харчів за старою системою. Перед цим Державний оператор тилу заявив про застосування оперативно-господарських санкцій щодо компанії “Трейд граніт інвест”, яка поставила на фронт фальсифікат тушонки.

І попри те, що “Трейд граніт” на кількох лотах дав найнижчу ціну, його не визнали переможцем з причини того, що він не вказав ці санкції в документах. Але біда в тому, що його фактично замінила в цих лотах компанія-тінь “Трейд Полтава”, яка до цього з ними синхронно виступала в судових процесах.

На останніх торгах понад 2 мільярди заробила компанія “Міт пром”, яка фігурувала у скандалі з багажником з 4,7 млн євро. Ще 2 мільярди отримав “Буський консервний завод”, який раніше був підрядником родини Гринкевичів. А кінцевий бенефіціар фірми Олександр Лапшин отримав дві квартири в рамках грошової позики від фігуранта кримінального провадження Гринкевича через борг останнього.

На тендерах ДОТ компанія БКЗ заробила вже 6,6 мільярда. І це тільки на тендерах, бо, крім цього, в другому кварталі компанія мала прямі кількамільярдні контракти.

А найбільше прибутків на тендерах мала компанія “Контракт продрезерв” – понад 12 мільярдів від ДОТ.

І в цьому контексті варто нагадати, що саме “Контракт продрезерв” першим зі старої гвардії повернувся до постачань ДОТ. Ба більше, ще до того, як ДОТ вирішив відмовитися від попереднього постачальника, на адресу окремих частин надійшли листи від компанії “Продрезерв”, що вони скоро повернуться до постачання.

Звідки взявся такий оптимізм – невідомо. І, здається, його ніхто не розслідував. Але за прямими договорами компанія отримала ще понад 3 мільярди.

Варто зауважити, що історично компанію пов’язують з силовиками Дніпропетровщини.

На останніх торгах ДОТ обмежив можливість перемоги для компаній 2 лотами. Але це не означає, що хтось із учасників не використає іншу компанію як вивіску для себе.

А найгірше, що на масштабний пілотний проєкт за новою формулою забезпечення ніхто не подався. Тепер він відбудеться лише на Київщині.

Представники компаній в неформальних розмовах з автором статті сказали, що не отримали від ДОТ чітких пояснень, і вирішили не ризикувати, щоб потім не мати проблем з правоохоронцями.

Зараз ДОТ з Мінекономіки шукають нову формулу, щоб змінити систему.

Але є великі шанси, що харчова мафія так і збереже за собою цей ринок.

З позитиву – компанії тепер не можуть вписати в каталог захмарні ціни, на кшталт яєць по 17. І не можуть обвалити нижче 40% від ціни Держстату.

Але навіть 35% їм достатньо, щоб обвалювати свою ціну в каталозі і потім привозити військовим товар низької якості, зберігаючи свою маржу. А не дуже високі штрафи дозволяють не довозити продукцію протягом 10 днів.

Саме тому автор статті виступала проти правок депутатів, які хотіли прибрати 7%-й штраф для оборонних постачальників. І його варто б повернути для постачання харчування.

Автор: Тетяна Ніколаєнко

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

В США можуть ввести санкції проти українського олігарха Віктора Пінчука

У кулуарах міжнародної політики почали ширитися чутки про можливе...

Заступник голови АМКУ задекларував кредит за програмою «єОселя» на 4 млн гривень

Заступник голови Антимонопольного комітету України (АМКУ) Максим Сандига задекларував...

Командиру роти з Рівненської області повідомлено про підозру у незаконному нарахуванні виплат

Співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР) повідомили про підозру командиру...

ДБР розслідує справу львівського митника Андрія Басараба

Територіальне управління Державного бюро розслідувань (ДБР) порушило кримінальні справи...

Пропозиція про ліквідацію НАБУ: думка Ростислава Кравця

Відомий український юрист Ростислав Кравець виступив із пропозицією щодо...

Статистика ДТП в Україні за 2024 рік: основні факти та причини

У 2024 році в Україні сталося 25 781 дорожньо-транспортна...

Україна готова до миру, але лише на справедливих умовах – Андрій Єрмак

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак підкреслив, що завершення...

Розслідування корупції в лісовій галузі: держава втратила 11 мільйонів гривень

Правоохоронні органи продовжують викривати корупційні схеми у лісовій галузі,...