2024 рік офіційно стане найспекотнішим за всю історію спостережень, повідомляють кліматологи. Середня глобальна температура перевищила критичний поріг у +1,5°C порівняно з доіндустріальним рівнем, що свідчить про посилення впливу кліматичних змін на планету.
2024 рік, за прогнозами вчених Європейського Союзу, стане найспекотнішим за всю історію спостережень. Очікується, що надзвичайно високі температури збережуться і в перші місяці 2025 року. Про це повідомляє Reuters.
Служба зі зміни клімату ЄС “Коперник” заявила, що 2024 рік напевно стане найспекотнішим роком за всю історію спостережень і першим роком, у якому середня глобальна температура перевищить 1,5 градуса Цельсія порівняно з доіндустріальним періодом 1850-1900 років.
Попереднім найспекотнішим роком за всю історію спостережень був 2023 рік.
Нагадаємо, що цього року по всьому світу прокотилася екстремальна погода: сильна посуха обрушилася на Італію та Південну Америку, смертельні повені в Непалі, Судані та Європі, хвилі тепла в Мексиці, Малі та Саудівській Аравії, які забрали життя тисяч людей, та руйнівні циклони в США і на Філіппінах.
За прогнозами вчених, 2025 рік може бути трохи прохолоднішим за поточний, якщо розвинеться Ла-Нінья.
“Але це не означає, що температури будуть “безпечними”. Ми все одно стикатимемося з високими температурами, що призводять до небезпечних хвиль спеки, посух, лісових пожеж і тропічних циклонів”, – заявила старший викладач з Імперського коледжу Лондона Фридерике Отто.
Аномальна спека в Україні
Цього року метеорологічне літо в Україні виявилося особливо довгим – воно почалося в середині травня і тривало до першої декади жовтня. За словами Віри Балабух, завідувачки відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України, такі тривалі та спекотні літа незабаром стануть нормою для нашої країни.
Експертка зазначає, що тривалість спекотного періоду збільшуватиметься: літо починатиметься раніше і закінчуватиметься пізніше.
Основною причиною таких змін вона називає посилення парникового ефекту, який призводить до загального підвищення температури на планеті.
Ще одним фактором вона назвала підвищення сонячної активності, яка в жовтні сягнула свого піку, що також позначилося на збільшенні температури повітря.