26 березня відзначають День Нацгвардії України

З 26 березня 2015 року військовослужбовці та цивільний персонал Національної гвардії України святкують своє професійне свято. Сім ключових фактів про цю формацію, яка є частиною Міністерства внутрішніх справ.

    1. Національна гвардія має дві дати народження. 4 листопада встановлено у 1993 році на вшанування другої річниці прийняття Закону України Про Національну гвардію. 26 березня – чинне свято, запроваджене у 2015 році указом президента Петра Порошенка, яке раніше відзначалося як День внутрішніх військ.
    2. У початковий період історії гвардії вона мала іншу назву. Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 30 серпня 1991 року передбачав створення Республіканської гвардії. Однак 4 листопада 1991 року Верховна Рада прийняла рішення змінити назву на Національна гвардія. Ідея підпорядкувати Нацгвардію президенту виникла ще на початку її існування. Однак це було відхилено, оскільки президентська влада ще не була створена. Таким чином, гвардія підпорядковувалася Раді, а керівництво здійснював командувач. У 1995 році Леонід Кучма домігся зміни законодавства, що передбачало перехід Національної гвардії України під його безпосереднє керівництво.
    3. Першим героєм-нацгвардійцем, нагородженим найвищою (на той момент) державною відзнакою (Почесна відзнака президента України), став (посмертно) 39-річний майор Володимир Ігнатьєв. У ніч на 15 липня 1992 року майор Володимир Ігнатьєв, начальник зв’язку Запорізького полку Національної гвардії України, виявив героїзм, що коштував йому життя. Повертаючись додому з відрядження у плацкартному вагоні потяга Одеса — Ясинувата, Ігнатьєв став свідком вчинення терористичного акту п’яним пасажиром. Молодий чоловік, вихопив з мішка гранату  Ф-1 та загрожував пасажирам. Не маючи зброї, майор Ігнатьєв не вагаючись відповів на виклик, відштовхнув терориста в тамбур та прикрив своїм тілом гранату. Внаслідок вибуху він загинув миттєво, захищаючи пасажирів від смертельної небезпеки.
    4. Національна гвардія запобігла захопленню Криму російськими силами в травні 1994 року. Тоді на півострові панував загострений конфлікт, спровокований підбурюванням Москви. Під впливом російської пропаганди місцеві шовіністи виступили проти влади України, а російські війська були готові до втручання. У такий критичний момент нацгвардійці з 7-ї дивізії, розташованої під Севастополем, вирішили втрутитися. 22 травня 1994 року вони організували демонстраційну акцію у Сімферополі, що вразила російську адміністрацію Криму та спричинила паніку серед сепаратистів. Завдяки діям Національної гвардії та прибуттю додаткових українських військ конфлікт було зупинено, а Крим залишився частиною України.
    5. День Нацгвардії могли святкувати в іншу дату! Так би сталося, якби президент Віктор Ющенко домігся відновлення підрозділу за своєї каденції. У січні 2000-го Леонід Кучма розпустив Національну гвардію — це був компромісний крок після його переобрання, на тлі побоювань опозиції, що президент матиме власне збройне формування і може скористатися цим для встановлення диктатури. 10 січня 2008 року Ющенко запропонував відродити НГУ. Згідно з законопроєктом, який глава держави подав у Раду, безпосереднє керівництво Національною гвардією України мав здійснювати командувач, якого призначав би на посаду та звільняв з неї президент України. Також президент мав контролювати діяльність НГУ. Однак проєкт закону не пройшов профільний комітет — з питань нацбезпеки та оборони. Його тоді очолював екссоратник президента Анатолій Гриценко. Згідно з висновком комітету, резону створювати «ще одні збройні сили» не було.
    6. Нацгвардія — перший збройний підрозділ України, який прийняв у свої лави добровольців. Це сталося 14 березня 2014 року, на наступний день після відновлення НГУ на базі внутрішніх військ МВС. 500 бійців Самооборони Майдану вирушили у навчальний центр у Нових Петрівцях під Києвом. 5 квітня 2014-го цей перший добровольчий батальйон оперативного призначення Нацгвардії склав присягу, а 15 квітня заступив на бойове чергування в районі Слов’янська, захопленого російськими проксі. Восени 2014 року у складі Нацгвардії діяло вже чотири добровольчих батальйони: 1-й імені генерала Кульчицького, Донбас, Крук та Азов.
    7. Рекрутинг став одним з найпоширеніших термінів у ЗМІ, вказуючи на ненасильницьку мобілізацію та залучення фахівців різного профілю до Сил оборони. Національна гвардія успішно застосовувала ці методи. Рекрутингова кампанія Міністерства внутрішніх справ отримала назву “Гвардія наступу”. Її метою було створення штурмових бригад для звільнення окупованих територій. Згідно з планом, Збройні сили України просувалися б на передову, а частини Гвардії наступу мали відповідати за очищення визволених міст від противника. Набір добровольців розпочався 2 лютого 2023 року, і вже першого дня було подано понад 5000 заявок. На базі з’єднань Національної гвардії було сформовано сім рекрутських бригад: Азов, Буревій, Кара-Даг, Рубіж, Спартан, Хартія та Червона Калина.
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Говард Баффет відвідав McDonald’s у Рівному

Американський мільйонер, філантроп і син легендарного інвестора Воррена Баффета...

Стінг заспівав свій хіт під акомпанемент української бандури

Легендарний британський співак і музикант Стінг, відомий всьому світу...

Розкриття лікарської таємниці та медкомісії в кожній лікарні: Рада ухвалила законопроєкт про «цифрову ВЛК»

Минулого тижня Верховна Рада України ухвалила в другому читанні...

Половина американців виступає за найшвидше завершення війни в Україні – результати опитування

Нове соціологічне опитування, проведене в США, показало, що значна...

Жарт із поліцейською формою обернувся для дівчат кримінальною справою

Група жінок, які вирішили нестандартно привітати свою подругу зі...

У Ковелі п’яний працівник ТЦК врізався в авто з дітьми

У Ковелі Волинської області сталося дорожньо-транспортне зіткнення, учасником якого...

На телеканалі «Рада» виявлено фінансові порушення на мільйони гривень

Телеканал «Рада», що працює під егідою Верховної Ради України,...

Україна вживає “нетрадиційних заходів”, щоб уникнути енергетичної кризи цієї зими

Україна готується до чергової складної зими, долаючи наслідки російських...