Європа не зможе компенсувати Україні втрату американської допомоги, пише Polityka. Особливо серйозною проблемою стане відсутність ракет для Patriot, HIMARS і F-16. Це збільшить перевагу російської армії. Наслідки будуть відчутні дуже скоро.
На запитання, яка американська зброя є незамінною для України, найкоротшою, найчеснішою і найближчою до істини буде відповідь “будь-яка”. Україна, яка воює з грізним ворогом, потребує будь-якої зброї в будь-якій кількості. Вона була потрібна їй ще вчора, потрібна сьогодні і точно буде потрібна завтра. А також у наступні місяці, якщо не роки, поки триватиме це все ще нерівне протистояння.
Диспропорція потенціалів на початку конфлікту була величезна, але завдяки західним поставкам і здібностям українського командування адаптуватися до ситуації вона була якоюсь мірою компенсована. У світі ніколи не існувало паритету за запасами озброєння або боєприпасів, не здобула в цій царині переваги над Росією й Україна.
Українське поле бою показало, що не всі натовські рішення працюють на практиці – і це один із найважливіших уроків, які Захід отримує з цього конфлікту. Але, без сумніву, без західної техніки, боєприпасів і спорядження українська армія не зуміла б так довго протистояти Росії та не змогла б здобувати настільки значущі локальні перемоги і взагалі скористатися підтримкою союзників. І тут допомога США була найбільшою і в багатьох відношеннях найістотнішою, тому її фактична блокада матиме найсерйозніші наслідки.
Цей конфлікт також показав, що фетишизація озброєнь призводить до помилкових оцінок і прогнозів. Занадто часто нам розповідали про прийдешній game сhanger – системи та боєприпаси, які нібито змінюють правила гри, але насправді призвели лише до тимчасових змін, які не виходять за межі певного етапу воєнних дій або є значущими лише в певному контексті, але не справляють особливого впливу на конфлікт загалом. Тому що військовий конфлікт – це дуже складна, непередбачувана система, що зазнає динаміки, яка постійно змінюється. Озброєння і боєприпаси є частиною цієї системи, як правило, дуже значною, а іноді й вирішальною, але ніколи не ізольованою від цілого.
Важливими є як кількість, так і якість поставок, величезне значення мають також їхній час, доступність і надійність, а ще – політичний ефект декларацій про поставку певних ресурсів і особливо практичне застосування отриманої техніки на полі бою. Противник найкраще відчуває силу таких декларацій, коли, після їхньої успішної реалізації, виявляється об’єктом, на які ця зброя впливає. Американська підтримка України зброєю була в усіх цих сенсах неперевершеною, а її можливе припинення буде надзвичайно болючим.
“Джавеліни” та “стінгери” – переносні протитанкові та зенітні ракетні пускові установки, які постачалися спершу в помірних кількостях, а потім уже тисячами, – допомагали стримувати легкоозброєні російські війська, які просувалися територією України, наче у себе вдома. Сучасна протитанкова зброя також продемонструвала свою ефективність у ураженні танків у міських боях, де на машини противника можна було влаштовувати засідки.