В Україні активізувалася боротьба з фінансовими злочинами, і за результатами роботи Державної служби фінансового моніторингу (Держфінмоніторинг) за 2024 рік, понад 6,1 мільярда гривень було заблоковано через підозрілі фінансові операції, що можуть бути пов’язані з відмиванням коштів, корупцією чи фінансуванням тероризму.
У 2024 році до Держфінмоніторингу надійшло 1 302 053 повідомлення про фінансові операції, що підлягають моніторингу. Це на 27% більше, ніж у минулому році. Більшість з цих повідомлень (80%) стосуються порогових операцій — таких, що перевищують 400 тисяч гривень на місяць. Однак близько 20% або 254,5 тисячі операцій викликають підозри через можливі зв’язки з відмиванням грошей чи тероризмом.
Із усіх повідомлень 99% надходять від банків, тоді як лише 1% передають небанківські фінансові установи, такі як кредитні спілки, страхові компанії та ломбарди.
Після перевірки підозрілі операції передаються до правоохоронних органів для подальшого розслідування. За 2024 рік Держфінмоніторинг направив до органів правоохоронної влади 780 матеріалів.
- Найбільше справ надійшло до Національної поліції — 223 матеріали (28,6% від загальної кількості), що стосуються шахрайства, фінансових махінацій та кіберзлочинів на суму понад 15 мільярдів гривень.
- До Служби безпеки України (СБУ) було передано 218 матеріалів (27,9%) на суму 9,7 мільярда гривень. Це справи, пов’язані з державною зрадою, колабораціонізмом та діяльністю злочинних організацій.
- До Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) надійшло 120 матеріалів, що стосуються корупції серед високопосадовців, зокрема міністрів, депутатів, суддів і керівників державних підприємств, на суму 7,06 мільярда гривень.
- 109 матеріалів були пов’язані з підозрою у фінансуванні тероризму чи сепаратизму, а 173 матеріали вказують на корупційні ризики, що стосуються 12,1 мільярда гривень.