Нещодавнє опитування громадської думки показало, що більше 70% українців підтримують ідею поступового вступу України до НАТО за моделлю, схожою на ту, яку проходила Західна Німеччина. Цей процес став важливим кроком на шляху до стабільності та безпеки для країн, що прагнуть стати членами Альянсу, і для України це може стати моделлю успішної інтеграції в коло західних держав.
70,3% опитаних українців підтримують ідею поступового вступу України до НАТО, відправною точкою цієї моделі є західнонімецька. Про це йдеться у результатах загальнонаціонального опитування на замовлення Центру “Нова Європа”.
“70,3% українців підтримують ідею поступового вступу України до Альянсу, коли НАТО запросить Україну в міжнародно визнаних кордонах (при цьому стаття 5 Вашингтонського договору застосовуватиметься до всієї держави, окрім тимчасового окупованих територій)”, – йдеться у результатах опитування.
Зауважується, що відправною точкою цієї моделі є західнонімецька модель вступу.
“Нагадаємо, ФРН стала членом НАТО ще в 1955, але східні землі країни змогли приєднатися до Альянсу лише після воззʼєднання Німеччини в 1990 році. Однак суттєвою відмінністю поступового вступу від часткового є те, що запрошення до НАТО поширюватиметься не лише на Україну без тимчасово окупованих територій, як це було у випадку Західної Німеччини, але на всю Україну, включно з окупованими територіями”, – наголошується у повідомленні.
Водночас в українському дискурсі “впродовж останніх двох років обговорювався переважно частковий вступ України в НАТО, коли окуповані території нібито “віддаються” Росії в обмін на членство в НАТО для неокупованої”.
“Звісно, що і в опитуваннях такий варіант не знаходить підтримки з боку українців. Насправді йдеться про те, що ці території є також запрошеними до Альянсу, але під безпековою парасолькою Альянсу зможуть опинитись лише після їх деокупації в майбутньому… Як бачимо, поступовий вступ знаходить розуміння у більшості українців”, – йдеться у повідомленні.
Як проводилось опитування
Дослідження було проведено ТОВ “ІНФО САПІЄНС” на замовлення Центру “Нова Європа” з 15 по 27 листопада. Опитування проводилося методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.
Вибірка дослідження – 1 тис. респондентів. Вибірка репрезентативна населенню України віком 16+ за статтю, віком, регіоном, розміром населеного пункту проживання до повномасштабного вторгнення відповідно до останніх наявних даних Державної служби статистики України на 1 січня 2022 року. Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,1% з вірогідністю 0.95%.
Опитування не проводилося на тимчасово окупованих територіях Криму, м. Севастополя, Донецької і Луганської областей та інших, що перебувають під окупацією, а також територіях, де відсутній український мобільний зв’язок.
Президент України Володимир Зеленський вважає, що наразі немає сенсу говорити з обраним президентом Сполучених Штатів Америки Дональдом Трампом про запрошення України до НАТО, поки він ще не в Білому домі.
Водночас Зеленський наголосив, що такі гарантії безпеки, як запрошення України до НАТО потрібні вже зараз.