Чому ліки в Україні не стали дешевшими

З 1 березня в Україні офіційно запрацювали нові правила регулювання фармацевтичного ринку, які мали б знизити вартість низки медичних препаратів майже на 30%. Однак на практиці це не принесло суттєвого полегшення для гаманців українців. Виробники продовжують контролювати ринок, а аптеки, опинившись у складній ситуації, змушені шукати способи виживання.

За даними експертів, за останні три роки ціни на ліки в Україні зросли на 120%, і перед березневим “зниженням” виробники заздалегідь підняли вартість препаратів на 30%. Найбільше подорожчання відбулося в січні 2025 року. Попри ці факти, президент Асоціації “Виробники ліків України” Петро Багрій заперечує такі цифри, називаючи їх “неправдою”, хоча конкретних контраргументів не надає.

Аналітичні дані свідчать, що 71,8% вартості медикаментів формують саме виробники. Аптеки впливають лише на 22,3%, а дистриб’ютори – на 5,9%. Українські аптеки мають найнижчу торгову націнку у Європі – 14-15%. Водночас націнка виробників залишається неконтрольованою і може сягати 85%.

Багрій уникає обговорення цих даних і натомість звинувачує в подорожчанні так звані “маркетингові договори” між аптеками та виробниками. Відповідно до нового регулювання ці угоди заборонені. Виробники зекономили близько 25% коштів, які раніше йшли на маркетингові відрахування, але ціни на більшість препаратів залишилися високими.

Зниження цін торкнулося лише 100 препаратів, відібраних не за запитами лікарів чи пацієнтів, а за пропозиціями самих виробників. У цьому списку, наприклад, опинилися сім видів “аскорбінки” з різними смаками, але не критично важливі препарати.

При цьому ціни на інші ліки, які не увійшли до списку, навпаки – зросли. Таким чином, загальний ефект від регулювання виявився нульовим: “здешевлення” повернуло вартість ліків лише до рівня кінця 2024 року. Наприклад, препарат від тиску “Тонорма” подорожчав утричі за три роки, а зараз просто повернувся до ціни початку 2024-го.

Ринок готується до повного реферування цін, яке передбачене законопроєктом №11493, підписаним президентом. Однак це може призвести до скорочення асортименту, особливо серед міжнародних виробників. В Європейській Бізнес Асоціації вже застерігають, що це негативно вплине на інвесторів у сфері охорони здоров’я України.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Партії ЄС і «Голос» заблокували рішення, яке могло знизити тарифи на електроенергію

Фракції "Європейська солідарність" та "Голос" понад рік блокували важливе...

Базову військову підготовку зробили обов’язковою для студентів-чоловіків

Базову загальновійськову підготовку проходитимуть усі студенти-чоловіки другого курсу українських...

Кімната в гуртожитку, гектари за безцінь і кеш у доларах: що приховує декларація нового голови водного агентства Ігоря Гопчака

Новий очільник Державного агентства водних ресурсів Ігор Гопчак декларує...

Якою буде погода на Великдень

Найближчими вихідними — 19 і 20 квітня — Україна...

Призов і виїзд за кордон — головний удар по бізнесу під час війни

Поки фронт тримає оборону, тил усе гучніше говорить про...

У Києві викрили шахрайський кол-центр, що видурює гроші в європейців

У самому центрі Києва, на вулиці Дегтярівській, під дахом...

Як українці святкуватимуть Великдень у 2025 році

На четвертому році повномасштабної війни українці змінюють не лише...

Через дефіцит овочесховищ уряд розширив програму «5-7-9%» для фермерів

В умовах війни та знищеної інфраструктури уряд вирішив «розморозити»...