Чому українці отримують менше, ніж показує Держстат

Згідно з останніми даними Державної служби статистики України, середня зарплата за другий квартал 2024 року зросла на 22,1%, склавши 20 964 гривень. При цьому, динаміка зростання була подібною й у першому кварталі, де збільшення склало 22,5%. Проте, зростання номінальних зарплат не завжди відображає реальні фінансові можливості українців.

За словами Олександра Чумака, президента Асоціації приватних роботодавців, на зростання зарплат вплинули кілька факторів, які далеко не завжди є позитивними для економіки країни. “Це зниження курсу національної валюти, конкуренція за кваліфікованих робітників на ринку праці, активний розвиток оборонно-промислового комплексу, що стимулює розвиток суміжних галузей, а також додаткові доплати військовим, введені в другому кварталі цього року”, — коментує експерт.

Чому реальна зарплата нижча?

Економічний експерт Олег Гетьман зазначає, що реальна середня зарплата є значно меншою за офіційні показники. Справа в тому, що Держстат вказує дані після сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), але без вирахування податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору. Тобто, від офіційних 20 964 гривень необхідно відняти 18% ПДФО та 1,5% військового збору, що значно зменшує чистий дохід громадян. Після цих вирахувань реальна середня зарплата знижується до 16 876 гривень.

Крім того, найближчим часом очікується підвищення військового збору з 1,5% до 5%, що ще більше ускладнить збереження динаміки зростання зарплат. Це також вплине на загальні фінансові можливості українців, адже збільшення військового збору буде впроваджено у зв’язку з воєнними потребами країни.

Чи є можливість зростання зарплат у майбутньому?

У проєкті державного бюджету на 2025 рік поки що не передбачено підвищення мінімальної заробітної плати та соціальних виплат. Мінімальна зарплата планується на рівні 8 тисяч гривень з 1 січня 2025 року. Це викликає сумніви щодо можливості суттєвого підвищення доходів населення у найближчі роки.

Незважаючи на номінальне зростання, реальна купівельна спроможність українців зменшується через інфляцію, податки та військові збори. Втрата 3,5 мільйонів робочих місць з початку повномасштабної війни також додає тиску на економіку. Щоб підтримувати стабільну економіку та допомогти військовим, необхідно створити щонайменше 10 мільйонів робочих місць, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Ми перші в історії: Яремчук відповів на критику збірної України

Форвард збірної України Роман Яремчук закликав футбольних експертів та...

Мокрий сніг і похолодання: погода на 22 листопада в Україні

У п'ятницю, 22 листопада, українцям варто готуватися до різкого...

Прогноз курсу до кінця листопада

На останньому тижні осені на валютному ринку України не...

Жеребкування ЧС-2026: з ким зустрінеться Україна

Збірна України з футболу опинилася у другому кошику під...

Шпигунка під прикриттям волонтерства: агентку ФСБ засудили до 15 років тюрми

В Україні суд засудив до 15 років позбавлення волі...

Як зміниться рух поїздів “Укрзалізниці” у грудні

З грудня 2024 року "Укрзалізниця" запроваджує зимовий розклад руху...

Українська легенда спорту Харлан спростувала чутки про завершення кар’єри

Дворазова олімпійська чемпіонка, одна з найтитулованіших українських спортсменок Ольга...

Росія готується до десятка масованих атак

Російська Федерація продовжує активно готуватися до нових масованих ударів...