Чому українці отримують менше, ніж показує Держстат

Згідно з останніми даними Державної служби статистики України, середня зарплата за другий квартал 2024 року зросла на 22,1%, склавши 20 964 гривень. При цьому, динаміка зростання була подібною й у першому кварталі, де збільшення склало 22,5%. Проте, зростання номінальних зарплат не завжди відображає реальні фінансові можливості українців.

За словами Олександра Чумака, президента Асоціації приватних роботодавців, на зростання зарплат вплинули кілька факторів, які далеко не завжди є позитивними для економіки країни. “Це зниження курсу національної валюти, конкуренція за кваліфікованих робітників на ринку праці, активний розвиток оборонно-промислового комплексу, що стимулює розвиток суміжних галузей, а також додаткові доплати військовим, введені в другому кварталі цього року”, — коментує експерт.

Чому реальна зарплата нижча?

Економічний експерт Олег Гетьман зазначає, що реальна середня зарплата є значно меншою за офіційні показники. Справа в тому, що Держстат вказує дані після сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), але без вирахування податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору. Тобто, від офіційних 20 964 гривень необхідно відняти 18% ПДФО та 1,5% військового збору, що значно зменшує чистий дохід громадян. Після цих вирахувань реальна середня зарплата знижується до 16 876 гривень.

Крім того, найближчим часом очікується підвищення військового збору з 1,5% до 5%, що ще більше ускладнить збереження динаміки зростання зарплат. Це також вплине на загальні фінансові можливості українців, адже збільшення військового збору буде впроваджено у зв’язку з воєнними потребами країни.

Чи є можливість зростання зарплат у майбутньому?

У проєкті державного бюджету на 2025 рік поки що не передбачено підвищення мінімальної заробітної плати та соціальних виплат. Мінімальна зарплата планується на рівні 8 тисяч гривень з 1 січня 2025 року. Це викликає сумніви щодо можливості суттєвого підвищення доходів населення у найближчі роки.

Незважаючи на номінальне зростання, реальна купівельна спроможність українців зменшується через інфляцію, податки та військові збори. Втрата 3,5 мільйонів робочих місць з початку повномасштабної війни також додає тиску на економіку. Щоб підтримувати стабільну економіку та допомогти військовим, необхідно створити щонайменше 10 мільйонів робочих місць, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

На телеканалі «Рада» виявлено фінансові порушення на мільйони гривень

Телеканал «Рада», що працює під егідою Верховної Ради України,...

Україна вживає “нетрадиційних заходів”, щоб уникнути енергетичної кризи цієї зими

Україна готується до чергової складної зими, долаючи наслідки російських...

Операція ЗСУ в Курській області: Україна тримає позицію при наступі РФ

Вже п'ятий місяць поспіль у Курській області Росії триває...

Трамп закликав Зеленського до завершення війни без повернення окупованих територій

Обраний президент США Дональд зробив чіткий сигнал президенту України...

Російські війська розстріляли українських полонених: загинуло п’ятеро військових

Російські окупанти вкотре вчинили воєнний злочин, жорстоко розправи з...

Рекордна кількість перетинів кордону напередодні Різдва: за добу — 150 тисяч осіб

Передріздвяний період в Україні став часом активних міграційних потоків....

Що не можна дарувати на Новий рік: подарунки з негативною енергетикою

Новий рік — це свято, яке символізує нові початки,...

На Волині засудили чоловіка за поширення інформації про мобілізаційні заходи ТЦК

У Волинській області засудили чоловіка, який керував групою у...