Дві треті українців, які перебувають за кордоном у статусі біженців, висловлюють намір повернутися до України у майбутньому. За результатами проведеного опитування встановлено, що вже 63% осіб, які залишали країну, повернулися додому, при цьому 71% обрали своє рідне місто, а чверть оселилася в інших областях України. Лише 13% не розглядають можливість повернутися. Зазначено, що лише 7% тих, хто повернувся, мають намір знову виїхати за кордон.
Серед основних факторів, що вплинули на рішення повернутися, виділяються туга за домом (58%), за Батьківщиною (51%), за сім’єю (41%) та бажання дітей повернутися в Україну (36%). Також серед причин вказуються відчуття самотності за кордоном, бажання, щоб діти навчалися в Україні, можливість корисності для країни та участь у відновленні.
Неодружені біженці, ті, чиї батьки залишилися в Україні, та ті, хто працював на відстані від українських компаній, частіше поверталися. Прийняття рішення про повернення значною мірою визначалося емоційними чинниками для 62% опитаних.
У звіті також вказано, що для 84% респондентів ускладнення у житті за кордоном були ключовим чинником. Проблемами вказали відсутність житла, проблеми з працевлаштуванням, погіршення рівня добробуту, низький рівень медичного обслуговування, вивчення мови та відсутність соціальних зв’язків.
Щодо майбутнього, мешканці західних регіонів частіше виражають намір залишитися за кордоном, у порівнянні з тими, хто мав плани еміграції ще до початку конфлікту чи чий рівень добробуту піднявся за кордоном.
На окрему увагу заслуговує висловлення заступника міністра закордонних справ Польщі Анджея Шейна, який підкреслив готовність польської влади до можливої нової хвилі українських біженців, якщо російський наступ призведе до зсуву фронту на захід.