Чому вода смакує так добре під час спраги

Кожен з нас знайомий із відчуттям спраги. Коли ми відчуваємо цю потребу, ковток води може здаватися особливо смачним і втамовувальним. Недавні дослідження вчених розкрили, чому це відбувається, пояснюючи, як наш організм реагує на потребу в рідині.

Не секрет, що вода становить понад 60% маси тіла дорослих людей, а тому буквально необхідна людині для виживання. Але чому вона здається нам настільки смачною, коли ми відчуваємо спрагу і робимо перший ковток у найспекотніший день? Вчені вважають, що знають відповідь, пише Live Science.

За словами почесного професора психології в Університеті Бінгемтона в Нью-Йорку Патрісії Ді Лоренцо, люди відчувають спрагу, коли посилено займаються спортом або в особливо спекотний день. Це пов’язано з тим, що, коли ми пітніємо, об’єм нашої крові зменшується.

Більшість ділянок мозку відокремлені гематоенцефалічним бар’єром — шаром клітин, який не дає змоги шкідливим токсинам і патогенам заражати мозок. Однак деякі частини людського мозку виходять за межі цього бар’єру, що дозволяє організму швидко виявляти зміни в нашій крові. Коли ми втрачаємо об’єм крові через фізичні вправи, спеку або солону їжу, нейрони в цих частинах мозку надсилають сигнал, щоб викликати відчуття спраги.

За словами професора біології в Каліфорнійському технологічному інституті Юкі Ока, ця швидка реакція насправді важлива для виживання, і якби вона займала більше часу, ми просто відчували б зневоднення.

Попередні дослідження вже показали, що за обробку спраги відповідають три області нашого мозку:

  • підфорнікальний орган (SFO);
  • органум вазкулозум термінальна пластинка (OVLT);
  • серединне преоптичне ядро (MnPO).

SFO та OVLT розташовані за межами гематоенцефалічного бар’єра. Ще у 2018 році вчені провели дослідження на мишах і виявили, що в усіх трьох ділянках є нейрони, які керують спрагою, однак під час збудження нервових клітин лише MnPO перебуває в середині цього процесу. Саме ця ділянка передає сигнали спраги у дві інші ділянки, а також інші частини мозку, що спонукає нас шукати воду.

Після того як ми робимо ковток, вода всмоктується і циркулює в нашому організмі. Однак наше тіло починає посилати сигнали в наш мозок, повідомляючи про те, що ми отримуємо воду, задовго до того, як ми повністю відновимо водний баланс. Фактично, вже після першого ковтка людський мозок вивільняє потік нейромедіатора дофаміну, а більшість учених сходяться на думці, що дофамін бере участь у пошуку винагороди, русі та мотивації. Крім того, саме дофамін спонукає тварин, зокрема й людей, витрачати енергію на дії, які дають нам винагороди або допомагають нам залишатися в живих — це стосується і вживання їжі та води.

За словами Ока, якщо дофамін виділяється під час певної дії, люди й тварини схильні повторювати ці дії, отримуючи від мозку “позитивний” сигнал. На жаль, вчені поки все ще не знають, як саме пиття води спричиняє викид дофаміну, але дослідження 2019 року засвідчили, що у мишей, які відчувають спрагу і п’ють воду, вироблявся дофамін. Водночас миші, які відчували спрагу та отримували воду безпосередньо в кишківник, не виробляли дофамін. Це вказує на те, що сам процес пиття відіграє важливу роль у виробленні дофаміну.

Дослідники також виявили, що сам процес ковтання також посилає повідомлення нейронам у MnPO про те, що організм отримує воду. Потім MnPO деактивує нейрони спраги у SFO, створюючи відчуття ситості. Утім, ковтання — не єдиний процес, що допомагає втамувати спрагу.

Після того як вода потрапляє в кишківник, організм виявляє падіння співвідношення солі та води в крові. Це призводить до підвищення гормону, що допомагає активувати нейрони, які передають мозку сигнал про те, що запит тіла задоволено. Втім, як саме це працює, на жаль, також поки що залишається загадкою для вчених.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Дніпропетровську область готують до оборони

Збройні сили України (ЗСУ) активізували підготовку Дніпропетровської області до...

Україна не продовжить транзитну угоду з Росією: заява прем’єра Шмигаля

Після зустрічі з прем'єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо український прем'єр...

Автомобіль, що розшукується Інтерполом, знайшли прикордонники на Закарпатті

Прикордонники на пункті пропуску "Лужанка" на Закарпатті виявили автомобіль...

9 тур УПЛ: сенсаційні результати, покер Судакова та боротьба за лідерство

9 тур Української Прем'єр-ліги подарував вболівальникам багато інтригуючих моментів....

КМДА хоче заборонити ТОВ “АДМ” викиди забруднюючих речовин

Київська міська державна адміністрація оголосила про рішення зупинити дію...

Україна вимагає від Австрії видачі ексголови Конституційного суду Тупицького

Україна офіційно звернулася до Австрії з вимогою про екстрадицію...

В Харківській області необхідно розмінувати 6987 км повітряних ліній електропередач

Харківська область, яка зазнала значних руйнувань під час війни,...

Більшість українців відзначають погіршення ментального стану своїх близьких під час війни

В умовах триваючої війни, українці стикаються не лише з...