Чи “попросять” українських біженців із Польщі вже у березні

18 січня 2024 року видатні українські ЗМІ та телеграм-канали почали розповсюджувати інформацію, яка стверджувала, що Польща продовжила тимчасовий захист для українських біженців ще на один рік – до 4 березня 2025 року.

Проте подальші роз’яснення вказали на те, що це було неправильне розуміння рішення польського уряду, і що воно не стосується українців. У телеграм-групах українців у Польщі виникла гостра дискусія стосовно того, що насправді має на увазі це рішення.

Ми визначили, що конкретно означає це рішення уряду Польщі, кому воно стосується і які очікування можуть мати українці, які знайшли притулок у Польщі після початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року.

На 18 січня на офіційному веб-порталі польського уряду з’явилася інформація щодо подовження тимчасового захисту.

“Тимчасовий механізм захисту, запущений рішенням Ради ЄС у березні 2022 року, спочатку на один рік, тепер продовжений ще на один рік до 4 березня 2025 року”, – йдеться у цьому рішенні.

Проте ця ініціатива стосується виключно осіб, які “одержали охоронний сертифікат від Управління у справах іноземців”.

Зазначено, що такі документи були видані громадянам третіх країн (не України), які законно перебували в Україні на момент початку повномасштабного вторгнення і змушені були шукати притулок в Польщі.

Навпаки, легальне перебування більшості українських біженців регулює інший механізм, який визначений спеціальним законом щодо допомоги українцям. Зокрема, вони отримують PESEL UKR – документ, що гарантує їхні основні права у Польщі.

Наразі влада Польщі не продовжила дію цього захисту. Таким чином, українці, які вже отримали номер PESEL із статусом UKR, мають можливість легально перебувати в Польщі до 4 березня 2024 року.

Батьки дітей, які навчаються або відвідують дитячий садок, можуть залишатися на території Польщі трохи довше – до 31 серпня 2024 року. А тим, хто готується до іспитів на атестат зрілості (та їхнім батькам), дозволено залишитися до 30 вересня 2024 року.

До закінчення терміну дії поточного захисту залишилося лише півтора місяця. Однак чи повинні українці хвилюватися?

Схоже, що уряд Польщі вже займається цим питанням. За повідомленням польського видання Dziennik Gazeta Prawna, уряд готує зміни до спецзакону, які планують продовжити термін легального перебування українців на ще один рік – аж до 4 березня 2025 року.

В найближчі тижні цей проєкт має бути внесений на розгляд до Сейму. Зазначається, що подовження легального перебування також важливе для роботодавців, оскільки це спрощує процес працевлаштування громадян України.

Польща, як член Європейського Союзу, зобов’язана дотримуватися рішень Ради ЄС. Вона вже раніше у вересні 2023 року продовжила тимчасовий захист для тих, хто втік від війни в Україні, на ще один рік.

Тимчасовим захистом в Польщі скористалося майже мільйон українців. Згідно з даними головного статистичного управління країни станом на 31 березня 2023 року, вони отримали PESEL UKR.

Більше половини цих осіб (64,8%) представляли жінки. Дональд Туск, який у грудні знову став керівником уряду Польщі, у своїй промові в польському парламенті висловив підтримку Україні і наголосив на важливості надання подальшої допомоги.

Це виступає на тлі останнього загострення відносин між країнами через блокування кордону польськими перевізниками, і багато українців розглядають його як позитивний сигнал.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Російські війська захопили мікрорайон Канал у Часовому Яру

В останні дні загострення військового конфлікту на сході України...

Без зміни лімітів на перекази валюти, компанії будуть змушені оголошувати дефолти

За останнім повідомленням Європейського парламенту, українські великі компанії стоять...

Сюрреалістичне життя у Харкові як форма опору Росії

Український Харків, не зважаючи на постійну загрозу обстрілів та...

Шмигаль заблокував будівництво захисту енергетичних обʼєктів

Останніми тижнями в Україні виникло значне збурення через втручання...

Українцю заборонили керувати авто на 56 років

Український суд прийняв надзвичайно суворе рішення щодо позбавлення водійських...

В Одеській області вимагали хабар за переведення військовослужбовця з лінії фронту

У Одеській області розгорнувся скандал, пов'язаний із вимаганням хабара...

Розслідування діяльності посадовця СБУ та його сімейного бізнесу

Українське суспільство знову вразила інформація про значний майновий приріст...

Ухилянти найчастіше намагаються перетнути кордон з Румунією та Молдовою

На Державній прикордонній службі України (ДПСУ) розповіли про активність...