Чи зможе Україні залучити до мобілізації 500 тисяч осіб?

Протягом двох років на передовій воїн Ілля лише 25 днів відпочивав. “Нам потрібна ротація або адекватний відпочинок, щоб відновитися”, – цитує українського бійця Financial Times. Він стверджує, що перспектива безкінечної служби – одна з причин, чому багато українських чоловіків уникають мобілізації.

За даними FT, перед новою хвилею мобілізації, під час якої планують залучити до 500 тисяч військовослужбовців, парламент повинен прийняти новий закон про мобілізацію. Після першого читання до нього внесли понад 4000 правок. Міністр оборони України пояснив британському виданню, що половина мільйона мобілізованих потрібна, насамперед, для заміни 330 тисяч виснажених бійців на передовій, а решта – для компенсації втрат та інших військових потреб.

Наразі, як зазначає FT, на передовій можуть бути лише чоловіки старші за 27 років, багато з яких добровольці. Тому середній вік українських захисників на передовій становить близько 40 років.

Україна має меншу частку міленіалів та покоління Z (народжених від початку 1980-х до сьогодення) порівняно з іншими країнами, що пояснюється зниженням народжуваності після розпаду Радянського Союзу.

Пропозиція знизити вік мобілізації до 25 років викликала різку критику від тих, хто вважає, що відправлення молодих людей на передову – це самогубство для нації.

Нещодавно президент Зеленський оголосив офіційну цифру втрат на передовій – 31 тисяча. Але реальна кількість може бути значно більшою – принаймні кілька американських високопосадовців раніше заявляли про щонайменше удвічі більшу кількість загиблих.

Згідно з інформацією, що наводиться економічним комітетом українського парламенту та згідно з дописом у Financial Times, із понад 11 мільйонів чоловік в призовному віці (від 25 до 60 років), тільки 3,7 мільйона підлягають мобілізації.

Інші вже знаходяться на фронті, мають інвалідність, перебувають за кордоном або зайняті на критично важливих підприємствах.

Влада України розуміє важливість обережного підходу до мобілізації, оскільки втрата податкових платників через виїзд за кордон або нелегальне зайняття роботи може позбавити бюджет значних доходів.

Дослідження, проведене Info Sapiens, показує, що крім страху бути пораненим або вбитим, українських чоловіків відлякує недостатня підготовка, невизначений строк служби та нестача адекватної зброї для ведення бойових дій.

Новий законопроект про мобілізацію намагається відповісти на ці проблеми. У ньому обмежено строк служби три роки з тримісячною мінімальною підготовкою до бойових дій.

Крім того, деякі бригади розглядають можливість мобілізації за здібностями, щоб привабити нових воїнів до армії. Однак затримки з американською та європейською військовою допомогою, які призвели до втрат позицій на деяких ділянках фронту, є поза контролем Києва та погіршують ситуацію.

Окрім зниження вікового критерію мобілізації та впровадження електронного реєстру, який дозволить блокувати водійські права за ухилення від служби, законопроект про мобілізацію має ще одну суперечливу пропозицію – так зване економічне бронювання, або виключення з мобілізації тих, кого вважають критично важливими для економіки.

Початково ця норма мала бути включена до законопроекту про мобілізацію, однак з урахуванням реакції громадськості, її можуть ввести окремим законом або рішенням уряду.

На сьогодні в Україні “заброньовано” від 550 до 700 тисяч працівників за новою системою, яка вимагатиме фінансового внеску для забезпечення перемоги – воїнам потрібно буде сплатити певну суму податків із заробітної плати або фіксований щомісячний внесок.

Проте, голова парламентського комітету з безпеки Олександр Завітневич застерігає, що влада повинна обережно розглядати це питання. “Кожна копійка важлива, але це має бути частиною загального рішення. Є ті, хто вважає, що це може поділити суспільство на багатих та бідних”, – цитує FT слова Завітневича.

За розрахунками економічного комітету парламенту, якби близько 2 мільйонів людей сплачували щомісяця спеціальний внесок до 20 тисяч гривень, бюджет може отримати від 200 до 350 мільярдів гривень на рік.

Голова комітету Дмитро Наталуха визнає, що такі плани зазнають гострої критики, оскільки мобілізовані будуть лише ті, хто не може собі це дозволити. Проте, він підкреслює, що Україні необхідно знайти спосіб залучити кошти, і економічне бронювання призначене не для “врятовування” людей від мобілізації, а для забезпечення додаткових фінансових ресурсів для армії.

За оцінками Міністерства фінансів, додаткова мобілізація у 2024 році обійдеться Україні приблизно в 800 мільярдів гривень. Це лише посилить вже значний дефіцит українського бюджету, особливо з урахуванням затримки з американською військовою допомогою, рішення щодо якої заблоковано республіканцями в Конгресі.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Генерала Галушкіна знову затримали після внесення застави: нові деталі у справі

Екс-командувача оперативно-тактичного угруповання «Харків» Юрія Галушкіна, підозрюваного у справі...

Корупційний скандал в оборонному секторі: 23 мільярди гривень для Lechmar

Оборонний сектор України опинився в центрі чергового гучного корупційного...

Головний психіатр Міноборони потрапив до лікарні після затримання на хабарі

Головний психіатр Міністерства оборони України Олег Друзь, якого вдруге...

Держекспертцентр МОЗ придбав автомобіль преміумкласу за 2,16 мільйона гривень

Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України замовив автомобіль...

Олексій Гончаренко вимагає пояснень щодо доходів гендиректора “Укрпошти”

Народний депутат України Олексій Гончаренко направив офіційний запит до...

В Україні проведуть перевірку щодо корупційної діяльності

Громадська активістка Марія Барабаш заявила, що США готують близько...

Трамп поставив мету завершити війну в Україні за 100 днів

Президент США Дональд Трамп доручив своєму спеціальному представнику з...

Миколаївська міськрада знову виділяє мільйони на ремонт укриття з сумнівними цінами

Миколаївська міська рада втретє замовила ремонт укриття у компанії...