«Централізована закупівельна організація» Харкова стала інструментом для кумівства і корупції – Обсерваторія демократії

Протягом перших шести місяців 2024 року Харківська область стала свідком проведення понад 10 тисяч тендерів державними установами, органами місцевої влади та підпорядкованими їм підприємствами. Аналітичний центр «Обсерваторія демократії» провів детальний аналіз закупівель пального комунальними підприємствами Харкова та діяльності Централізованої закупівельної організації Харківської міської ради.

«Золотий стандарт» кумівства

Закупівлі деревини для зведення фортифікацій Харківською обласною військовою адміністрацією за завищеними цінами у новостворених компаній стали яскравим прикладом того, як прямі договори сприяють переплатам з бюджету. Незважаючи на впровадження системи електронних закупівель Prozorro з 2016 року, чиновники знайшли способи обходу системи.

До таких схем відносяться створення технічного завдання під конкретного переможця, використання «спаринг-партнерів» та перемога фіктивних підприємств. Ці методи дозволяють «фірмам-фаворитам», близьким до чиновників, отримувати державні замовлення без справжньої конкуренції.

Такі ж проблеми спостерігаються і в закупівлях комунальних підприємств Харкова пального-мастильних матеріалів. Процедура післяплати через тривалий термін відлякує потенційних учасників, а «фаворити» отримують контракти, навіть якщо їх пропозиції не є найвигіднішими.

Монополія «Золотого стандарту»

Протягом перших шести місяців 2024 року Харківська міська рада, її підрозділи та комунальні підприємства уклали 18 контрактів на постачання пального на суму понад 186,5 млн. грн. З них компанія ТОВ «Золотий стандарт К», заснована Костянтином Батвіновим – близьким до міського голови Ігоря Терехова, отримала 116,1 млн. грн. за 9 договорами.

У 2013 році Костянтин Батвінов, який був співвласником мережі автозаправок «Спіка», разом з компаньйоном продав її наразі підсанкційному олігарху Курченку, але залишився працювати в ній. Наприкінці 2014-го заснував «Золотий стандарт К». Успішність нового бізнесу співпала з обранням Терехова на посаду Харківського міського голови. Компанія почала отримувати контракти від міських комунальних підприємств. У підсумку, «Золотий стандарт» за перше півріччя 2024-го отримав 50% найдорожчих контрактів на постачання палива (понад 1 млн. грн.) та 62,3% усіх коштів. Натомість, в інших громадах регіону жодного тендеру компанії виграти не вдалось.

Інші значні контракти на постачання пального отримали ТОВ «Калам» і ТОВ «Брент ойл-95», пов’язані з колишнім першим заступником Харківської обласної адміністрації Олександром Скакуном.

Централізована закупівельна організація

На початку 2023 року було створено Централізовану закупівельну організацію Харківської міської ради, яка, за словами міського голови, мала б підвищити прозорість та знизити корупцію у публічних закупівлях. Проте результати діяльності ЦЗО за перші шість місяців 2024 року вказують на зворотне.

ЦЗО оголосила 120 тендерів, з яких 69 завершились підписанням договору. Більшість скасованих тендерів були через відсутність пропозицій або технічні помилки. Крім того, закупівлі електроенергії показали, що дві компанії – ТОВ «Енера Суми» та ТОВ «Ел-енерго» – отримали більшу частину контрактів, часто без реальної конкуренції.

Заявлена економія від оптових закупівель через ЦЗО не підтверджується. Більшість тендерів проводились для одного комунального підприємства, що ставить під сумнів доцільність створення ЦЗО.

Висновки

Аналіз закупівель паливно-мастильних матеріалів Харківською міською радою та її комунальними підприємствами, а також торгів організованих КП «Централізована закупівельна організація» у першому півріччі 2024-го продемонстрував, що хоча переплати з бюджету на третій рік повномасштабної війни сприймаються суспільством вкрай гостро, корупційна складова у тендерах нікуди не зникла.

Так, у низці закупівель Харківської міської ради простежується «фаворитизм» – коли підряди та замовлення отримують компанії, якими володіють представники місцевої влади або наближені до них. Зокрема, 62,3% коштів на придбання бензину та дизелю комунальними підприємствами Харкова отримує компанія «Золотий стандарт К».

Засновником та кінцевим бенефіціаром «Золотого стандарту» є Батвінов Костянтин Леонідович – людина з оточення харківського міського голови Ігоря Терехова. Сімʼя Батвінових хрестила сина Ганни Кузнецової, екс-заступниці директора КП «Харківські ізвєстія» та близької людини Терехова.

Не змінило суттєво ситуацію і заснування КП «Централізована закупівельна організація», яка за словами Ігоря Терехова, має сприяти економії коштів та антикорупційності при публічних закупівлях. Так, ЦЗО стало одним з тих КП, яке уклало договори на постачання палива з «Золотим стандартом» на загальну суму у понад 22 млн. грн. Крім цього, ознаки «фаворитизму» та корупційності простежуються й в інших сферах, зокрема, при постачанні розхідних матеріалів для обслуговування парку громадського транспорту та електроенергії.

Одним із аргументів на користь створення «Централізованої закупівельної організації» міський голова називав можливість комплексних закупівель одразу для кількох підприємств, що дозволить отримати вигідніші ціни за рахунок опту. Втім, понад 3/4 тендерів (53 з 69-ти) ЦЗО проводило лише для одного КП, відповідно, жодної вигоди від укладання цих договорів саме «Централізованою закупівельною організацією» – немає. Крім цього, спостерігається тенденція до «дроблення» тендерів. Наприклад, на закупівлю електроенергії проведено 18 торгів, 6 – на пальне, по 4 – на автомобільну оливу та кварцовий пісок. Об’єднавши кожну з цих груп, можна було б дійсно зекономити за рахунок обсягу замовлення, однак, чи не головний сенс створення ЦЗО de facto ігнорується.

У підсумку, ситуація з закупівлями Харківської міської ради та комунальних підприємств громади в 2024 році залишається майже незмінною. Усі ті проблеми та недоліки, які мали місце й раніше («фаворитизм», корупційність та, як наслідок, завищена вартість предметів закупівлі) – нікуди не поділись. А спроби вирішити ці проблеми та зекономити міські кошти залишились лише на папері та у заявах міського голови.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Сибіга закликав союзників до максимальної підтримки України після інцидентів з російськими дронами

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга звернувся до міжнародних...

У фінальний день Паралімпіади в Парижі українські паралімпійці здобули 12 медалей 

В останній день Паралімпіади в Парижі українські спортсмени продемонстрували...

17-річні хлопці виїджають з України і чим загрожує країні втрачене покоління

В Україні зростає тривога через те, що молодь, особливо...

Дефіцит кадрів в Україні змушує роботодавців підвищувати зарплати

В умовах дефіциту кадрів в Україні роботодавці змушені підвищувати...

Голова Львівської ОВА Козицький відреагував на звинувачення в корупції: роз’яснення ситуації з готелем

Голова Львівської обласної військової адміністрації (ОВА) Максим Козицький вийшов...

Результати роботи Єдиного порталу повідомлень викривачів корупції: понад 3,8 тисячі заяв за рік

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) оприлюднило результати...

Сім’я Асквіт і Дмитро Фірташ: відносини, що відкривають двері до британської еліти

В останні місяці ім'я українського олігарха Дмитра Фірташа знову...

Українські спортсмени здобули дві медалі у веслуванні на Паралімпіаді-2024 в Парижі

В останній день літньої Паралімпіади-2024 в Парижі українські спортсмени...