Нещодавно Державне бюро розслідувань викрило масштабну корупційну схему у комунальному об’єднанні “Київзеленбуд”. За попередніми оцінками, її фігуранти встигли заробити на підрядах близько 3,5 мільйонів гривень, але планували вдесятеро більше. Серед головних підозрюваних – колишній гендиректор Юрій Бахмат, його перший заступник Олексій Лукаш і цілий ланцюг “підрядників” і посередників.
В основі схеми – банальний, але надійний механізм: 15% від суми договору за підписання актів виконаних робіт і зелене світло для участі в майбутніх тендерах. Винагорода, зрозуміло, неофіційна.
Згідно з даними слідства, посадовці “Київзеленбуду” організували злочинне угруповання, у яке, крім вищезгаданих керівників, увійшли ще троє працівників і низка підприємців. І хоча документи підписувалися на Кудрявській, 23, розмови про “відкати” відбувалися в ресторанах, на заправках і навіть у парках, які ті ж самі підрядники мали озеленювати.
У січні-лютому 2025 року посадовці активно провели перемовини з підрядниками й одразу отримали результат: лише дві компанії передали 3,4 млн грн. Наприклад, ТОВ “Еко Компані Сервіс” двічі передало по мільйону гривень. ТОВ “Тімбудсервіс” сплатило 1,4 млн за підписання актів у парку “Відрадний” та біля Північного мосту. Ще 56 тис. грн надійшло від ФОПа, який теж сподівався не втратити підряд.
У справі фігурує чимало деталей, які ілюструють, що корупція в “Київзеленбуді” була системною. Правоохоронці зафіксували, що учасники угруповання використовували шифри, уникали кабінетів і зустрічей у великому колі. У кабінеті одного з керівників навіть знайшли книгу адвоката “Обшук – ознака успіху”.
Цікавий нюанс: серед компаній, яким пропонували схему, є й такі, що відмовились платити. І саме завдяки їхнім свідченням слідству вдалося задокументувати низку фактів передачі хабарів. 6 березня було оголошено підозри Бахмату, Лукашу, ще одному посадовцю та двом підприємцям. Суд арештував чиновників із можливістю застави по 51,4 млн грн з кожного. Один із підрядників отримав домашній арешт, інший – заставу у 60 тис. грн.
Проте це лише верхівка. В слідчих є підстави вважати, що в 2024 році учасники схеми планували “заробити” щонайменше 25 млн грн.
Це не перше розслідування щодо Київзеленбуду. У минулі роки порушувалися справи про завищення вартості закупівель техніки, підозри у фіктивності компаній, а також історії з переплатою за крани-маніпулятори, на яких “наварили” 8 млн. Справи є, вироків – немає.
Після арешту Бахмата, керівництво Київзеленбуду знову змінилось. Новою очільницею стала Ольга Манько – людина зі старої команди. А підрядники, ймовірно, й надалі продовжать працювати, просто – вже з новими адресатами для “відкатів”.
Чи доведе справа Бахмата-Лукаша до першого реального вироку – покаже час. Але Київ знову отримав чергове підтвердження: навіть у сфері благоустрою можна заробляти десятки мільйонів на схемах, поки одні саджають дерева – інші садять схеми.