Куди поділися гроші, що було виділено на захист енергосистеми і хто за це має відповідати

Росія завдала найбільшого на сьогодні удару по енергосистемі України, використавши одночасно безпрецедентну кількість ракет і дронів. Головними цілями атаки стали підстанції “Укренерго”, які, за заявами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, мали бути захищені потужною системою оборони. Однак реальність, яку побачили українці, суттєво відрізняється від оптимістичних заяв прем’єра.

Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій, коментує ситуацію:

“Прем’єр Шмигаль не бачить проблеми, коли запевняє, що всі ракети й дрони розлетілися на друзки, щойно побачили потужну систему захисту підстанцій, створену під керівництвом голови “Укренерго” Володимира Кудрицького. Але українці бачать проблему. Точніше, не бачать – бо при багатогодинних відключеннях електроенергії в темряві навпомацки не можуть знайти зарядний пристрій і зарядити свій телефон, щоб прочитати ці фантазії Шмигаля.”

Корольчук зазначає, що кількість і тривалість відключень електроенергії в країні зараз сягає 12-16 годин на добу. Проте Шмигаль продовжує переконувати, що втрати обладнання мінімальні завдяки багаторівневій системі захисту.

Але виникає питання: якщо підстанції були дійсно захищені, чому ремонтні роботи триватимуть щонайменше тиждень і чому народ змушений сидіти без світла так довго?

Корольчук критично оцінює ситуацію:

“На прес-конференції Шмигаль отримав стоячі овації від Кудрицького за підтримку віртуального захисту підстанцій. Однак, якщо прем’єр не розуміє, що Кудрицький може потягнути його на дно, то скоро це стане очевидним. В реальності, жоден із заявлених потужних рівнів захисту підстанцій так і не був продемонстрований.”

За словами Корольчука, встановлені габіони, біг-беги та бетонні блоки є лише поверхневими заходами, які не можуть гарантувати захист від сучасних загроз. Обіцяний же Кудрицьким захист від дронів і ракет у вигляді бетонних конструкцій залишається таємницею навіть для незалежних і державних структур.

Корольчук також звертає увагу на фінансову складову:

“Західні партнери надали Кудрицькому 1,5 млрд євро, з яких понад 1 млрд пішло на ремонт та будівництво захисних споруд. Із цих коштів на будівництво захисту було витрачено 16 млрд грн, що в 3-4 рази більше, ніж витратило Агентство відновлення на аналогічні проекти. Це вже попахує корупцією.”

Зрештою, українці зіткнулися з гіркою правдою: обіцянки не були виконані, і енергетична система країни залишається вразливою. Зима наближається, і ситуація з енергозабезпеченням може стати ще складнішою, якщо не буде вжито реальних заходів для захисту підстанцій.

Корольчук закликає до ретельного розслідування витрат і ефективності заходів, вжитих керівництвом “Укренерго”, щоб запобігти подальшим втратам і забезпечити стабільну роботу енергосистеми.

“Президент Зеленський на прес-конференції каже, що не любить енерго-піару. Істина в його словах є. Особливо коли подивитись, як два роки поспіль – 2023 та 2024 рік – в “Укренерго” бадьоро та оптимістично розповідали про ремонти підстанцій та готовність до зими. І те, що минулої зими, на щастя, не було обстрілів енергетики, це не зупиняє голову “Укренерго” Кудрицького від приписування собі заслуг порятунку та захисту підстанцій. Можливо, цього разу за зруйновані підстанції понесе відповідальність не стрілочник “Прізвище-Ім’я-По-батькові”, а безпосередньо відповідальний за провал голова “Укренерго” Кудрицький.”
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Забруднення річок Десна та Сейм: Бруд досяг Київщини — що потрібно знати

Забруднення річок Десна і Сейм, яке почалося в Сумській...

Західні санкції й “тіньовий флот”: як російські нафтодолари фінансують агресію Кремля

Російська агресія проти України, зокрема, фінансується завдяки продажу нафти,...

Чехія отримала 4,4 мільярда крон від українських біженців: як вони стали економічним активом

Чехія заробила 4,4 мільярда крон від українських біженців протягом...

104 мільйони гривень, вилучені у депутата Рівненської облради, перераховані до держбюджету

Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило про перерахування до державного...

79% українців не планують переїжджати за кордон, навіть отримавши громадянство США чи ЄС — дослідження КМІС

За результатами нового опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології...

У Києві викрито мережу збуту зброї та вибухівки: вилучено арсенал на 1,7 млн гривень

Поліція Києва успішно ліквідувала канал збуту зброї та вибухівки,...

Більше половини пожеж в Україні виникають через військові дії

Міністерство захисту довкілля України повідомило, що більше ніж 60%...

Україна розробить план адаптації агросектору до кліматичної політики Європейського зеленого курсу до 2026 року

Міністерство екології та природних ресурсів України оголосило про намір...