Шахраї продовжують атакувати банківські рахунки українців, і лише за підсумками 2024 року їм вдалося викрасти понад 1,1 мільярда гривень. Такі дані оприлюднив Національний банк України, наголосивши на зростанні активності зловмисників та збільшенні середнього розміру крадіжки.
У порівнянні з 2023 роком, середня сума викрадених коштів із рахунку однієї особи зросла з 3,1 до 4,8 тисяч гривень. При цьому основна частина шахрайських транзакцій — а це 83% випадків — відбувається в інтернеті. Решта 17% припадає на банкомати, платіжні термінали та інші фізичні пристрої.
Основним інструментом зловмисників залишається соціальна інженерія — метод, при якому самі власники рахунків несвідомо надають конфіденційні дані. У 2024 році 84% усіх втрат були спричинені саме цим способом.
Нацбанк наголошує на найбільш поширених шахрайських схемах:
-
повідомлення або дзвінки про нібито грошову допомогу;
-
звернення від імені банківських установ або самого Нацбанку з вимогою надати реквізити картки чи коди з SMS;
-
прохання про переказ коштів від імені родичів або друзів;
-
фейкові посилання, де вимагають ввести повні дані банківської картки — часто це трапляється під час онлайн-продажів товарів.
Уникнути шахрайства допоможе пильність, наголошують у Нацбанку. У разі сумнівних повідомлень варто одразу перевіряти інформацію безпосередньо в банку або зв’язуватися з особою, яка нібито просить допомоги. Категорично не рекомендується переходити за підозрілими посиланнями з SMS, месенджерів чи email-листів.
Фінансова безпека в умовах цифрової реальності починається з обережності кожного користувача. Жоден банк не просить повідомляти коди підтвердження чи CVV картки у телефонному режимі або через листування.