Сірий ринок електроніки з’їдає мільярди бюджету

Економіст Олексій Кущ аналізує, чому спроби наповнити бюджет за рахунок підвищення податків — хибна стратегія. Основна увага має бути зосереджена на тіньових схемах, зокрема в сфері імпорту електроніки.

Як під час війни наповнювати бюджет?

Помилковий шлях – це підвищувати податки на працю та підприємництво. Взагалі, зростання базових ставок – це помилка (окрім операцій високомаржинальних бізнесів, наприклад банківського).

Правильний шлях – це покращувати адміністрування податків.

Це, зокрема, окрім збільшення податкових надходжень до бюджету, усуває конкурентну асиметрію, коли одні платять податки, а інші – ні. Наприклад, в сегменті сірий імпорту електроніки сконцентровано величезні резерви для збільшення податкових надходжень. І тут і формується податкова асиметрія: ціна на той же iPhone визначається попитом, але у тих продавців, хто не платить податки, можливостей для цінових знижок більше.

Тому програють легальні імпортери, які під час війни платять всі податки, і виграють тіньові, які майже не наповнюють бюджет. Ті ж товари відомого бренду Apple завозяться в Україну з країн Азії під виглядом дешевих аксесуарів — кабелів, чохлів тощо. Далі ці товари реалізуються в обхід будь-яких юридичних структур (навіть не через ФОП) без касових чеків.

Дуже часто товар пересилається поштою. я вже не скажу, що в магазинах і на складах де є товар не ведеться його належний облік. Та навіть реалізація через ФОП проводиться не належним чином. За таких умов про сплату податків, а тим більше ПДВ у належному обсязі, говорити не доводиться. В результаті, без належної сертифікації та гарантій в Україні реалізується до 70 – 80% імпортованої техніки Apple.

Голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев в інтервʼю Главкому навіть назвав конкретні мережі: ” …. Якщо казати про інші галузі, то не можна не згадати боротьбу з «тінню» на ринку електроніки, яким ми давно цікавимося.

Восени відбулося дуже цікаве засідання нашого комітету, де була присутня група продавців електроніки – «Ябко» і ще один продавець. Так вони нам абсолютно серйозно пояснювали, що працюють «в тіні», бо їм потрібна «дорожня карта», аби вийти з цієї «тіні». Бо вони самі цього не можуть зробити, а Податкового кодексу їм недостатньо.

Епічна промова була.

Вони визнавали, що працюють, дроблячись на ФОПи, бо «не ми такі – життя таке». І замість того, аби просто вийти з «тіні», вони сьогодні влаштували справжній медійний бій з тими імпортерами електроніки, які працюють більш-менш «в білу», наприклад, такі як Comfy”.

Але це банальне ухилення від сплати податку.

Чому людина, яка отримує мінімальну зарплату, має платити ще й 5% військового збору, а велика мережа може дозволити собі “дроблення на ФОПи” для оптимізації оподаткування? Внаслідок таких дій, від сірого імпорту лише продукції Apple, держава втрачає до 10 млрд грн на рік.

Скільки це буде в дронах?

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Екскомбрига ТРО судитимуть за махінацію з бойовими виплатами для дружини

Державне бюро розслідувань завершило досудове слідство щодо вже колишнього...

«Я його поважаю і підтримую»: хореографиня Олена Шоптенко про спілкування з Дікусаром, який служить у ЗСУ

Українська хореографиня та зірка шоу «Танці з зірками» Олена...

На Волині викрили посадовців, які планували незаконну вирубку дерев на понад 6,5 мільйона гривень

На Волині Державне бюро розслідувань спільно з СБУ викрило...

Обличчя як дзеркало здоров’я: що шкіра може розповісти про внутрішні органи

Ще з давніх часів люди помічали зв’язок між зовнішнім...

Суддю Бачуна підозрюють у підбуренні до хабаря: ВАКС призначив заставу 2 млн грн

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід у вигляді застави...

Запуск метро на Виноградар перенесено на 2028 рік через брак коштів

Запуск метро на Виноградар у Києві офіційно перенесли на...

Все більше українських абітурієнтів обирають закордонну освіту: Австрія — одна з лідерів

Кількість українських школярів та студентів, які прагнуть отримати вищу...

Низькокалорійна, поживна і солодка: чому морква — ідеальний продукт для здоров’я

Морква давно стала символом здорового харчування — і недарма....