Дії НБУ по відношенню до курсу гривні ризикують підняти інфляцію

Національний банк України (НБУ) за останній місяць здійснив значний підйом курсу долара, що може викликати неспокій серед населення та економічних експертів. Відповідно до останніх даних, цього тижня безготівковий курс долара на міжбанку досягав 40,67 грн/$ і відходив на 40,47 грн/$, а закінчилася торгівля на майданчику Bloomberg на рівні 40,55 грн/$. Таке рішення НБУ викликає опитування щодо можливих наслідків для української економіки та споживчої інфляції.

За місяць офіційний курс долара зріс майже на 1 грн (на 99 копійок): 1 травня був на 39,5151 грн/$, а 31-го – уже 40,5001 грн/$.

Також майже на 1 гривню американська валюта подорожчала в травні, якщо дивитися на динаміку безготівкових котирувань на Bloomberg – з 39,57 грн/$ до 40,55 грн/$.

Усе це сталося на помітному збільшенні попиту на долар.

Сьогодні обсяг торгів на Bloomberg склав $178,7 млн, за цей тиждень – $1,3 млрд, за місяць – $4,2 млрд. Більшу частину цього попиту, як і раніше, покривав Національний банк зі своїх резервів. За попередньою оцінкою, у травні він продав на міжбанку понад $3 млрд, хоча у квітні було тільки $2,3 млн. Тож за підсумками місяця ми можемо побачити нове скорочення золотовалютних резервів НБУ, загальний обсяг яких у квітні просів на 3,1% – до $42,4 млрд.

Кілька разів протягом травня на безготівковому ринку проводилися великі валютні купівлі на військові цілі України, але також збільшувався попит з боку бізнесу – як на поточні потреби з імпорту, так і через зняття низки валютних обмежень. Насамперед тих, що дають змогу компаніям вільніше гасити старі кредити перед іноземними партнерами/фінустановами, що було заборонено одразу на початку великої війни (постановою Нацбанку №18 від 24 лютого 2022 року).

В останній тиждень банки також відзначають зростання попиту на долар з боку населення. Українці стали активніше скуповувати готівковий долар у касах у міру його подорожчання і безготівковий на картки. Одночасно активніше пішли конвертації в інвалюту гривневих депозитів у міру закінчення їхніх термінів.

У банках вважають, що НБУ може постаратися закріпити гривню на нинішніх значеннях у червні, посилаються на середньорічний курс 40,7 грн/$, закладений в українському держбюджеті на 2024 рік.

«40,7 грн/$ – це середній курс на рік, а не граничний, і в теорії міжбанк може навіть переходити позначку 41 грн/$, але цінник все одно має відкочуватися назад. Ми спостерігаємо девальвацію ривками: спочатку курс довго тупцює на місці, а потім його обвалюють за лічені тижні. Усе відбувається під контролем Нацбанку, а отже, з його схвалення. Кажуть, що це робиться для збільшення податкових зборів з експортерів, вигіднішої конвертації міжнародної допомоги та під тиском МВФ, який зажадав від нашого Кабміну не тільки чекати вливань від зовнішніх донорів, а й активно задіювати внутрішні джерела. Зокрема за допомогою девальвації. Однак усе це потрібно робити збалансовано, щоб сильно не розігнати інфляцію, оскільки зростання курсу долара переростає в зростання цін, за які відповідальний НБУ, а разом із підвищенням тарифів на електроенергію, ми можемо побачити помітне погіршення цього показника. Тому Нацбанк у червні, ймовірно, постарається уповільнити подорожчання долара, інакше потім буде важко пригальмувати інфляцію”, – проаналізував “Стране” ситуацію голова правління одного з банків.

На чорному ринку курс продажу долара сьогодні піднявся з 41,0 грн/$ до 41,04 грн/$, а купівлі – з 40,3 до 40,5 грн/$. Тут з початку травня валюта подорожчала на 1,2 грн, адже 1 травня її ще можна було купити за 39,8 грн/$.

У касах банків середня ціна продажу готівкового долара на початку травня становила 39,90 грн/$, а максимальна сягала 40,1 грн/$. Сьогодні ж, 31 травня, середній курс становив 41,11 грн/$, а максимальний – 41,40 грн/$, викуп же валюти відбувався в рамках 39,40-41 грн/$.

Два найбільших держбанки Приватбанк і Ощадбанк ставили курси купівлі/продажу, відповідно, на 40,50-41,10 грн/$ і 40,50-41,15 грн/$.

Максимальний картковий курс продажу у банків цієї п’ятниці досяг 41,55 грн/$, його ставив Акордбанк, а мінімальний був на 40,85 грн/$ в Укргазбанку. На купівлі сформувався діапазон 39,90-40,95 грн/$.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Американська допомога Україні, яке озброєння передають і як воно змінює хід бойових дій

США продовжують бути основним партнером України у наданні військової...

Україна формує нові бригади, але стикається з проблемами у забезпеченні озброєнням

Збройні сили України активно формують кілька нових бригад, однак...

Українські ЗСУ отримали ракети ATACMS з дальністю польоту 300 км

Українські Збройні Сили поповнили свій арсенал ракетами ATACMS, які...

Україна шукає замінник російському газу

Президент України Володимир Зеленський оголосив про намір країни відмовитися...

У ексзаступника генпрокурора Вербицького знайшли активи на 29 мільйонів гривень

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) оголосило про...

На Київщині посадовець завдав збитків державному бюджету на понад 93 млн грн

У Київській області розгорнувся скандал із завданням значних збитків...

Погляд українців та світового суспільства на війну в Україні та її закінчення

На думку експертів Європейської ради з міжнародних відносин, погляди...

Україна готується до можливої зміни прем’єра

Наше джерело свідчить про наближення можливих змін у керівництві...