Доля літаків А-50 та Іл-22: події та значення цих російських авіаційних засобів

Увечері 14 січня українські ЗМІ та телеграм-канали, посилаючись на власні джерела, розповсюдили інформацію про те, що було припущено збиття російського літака раннього виявлення А-50 та пошкодження Іл-22 над Азовським морем.

Зранку 15 січня головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний підтвердив цю інформацію, стверджуючи, що обидва літаки були знищені українськими Повітряними силами.

“Військові Повітряних сил України знищили ворожий літак раннього виявлення А-50 та літак Іл-22, що служив в ролі повітряного пункту управління противника. Висловлюю подяку Повітряним силам за вдало спроектовану та виконану операцію в районі Приазов’я!” – написав Залужний.

Командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук також коментував цю подію в своєму телеграм-каналі, але утримався від надання деталей.

“Це вам за Дніпро!” – відзначив він, згадуючи про річницю трагічного інциденту з багатоповерховим будинком у місті Дніпро, що призвів до численних жертв.

Російська влада поки не висловлювалася щодо цих повідомлень. Речник Володимира Путіна Дмитро Песков відзначив, що він не має жодної інформації з цього приводу та рекомендував звертатися до Міністерства оборони РФ.

Літак Іл-22 використовується як повітряний командний пункт для управління військами під час активних бойових операцій.

Щодо А-50, це радянський та російський літак далекого радіолокаційного виявлення та управління. Основною метою цього літака є виявлення та відстеження повітряних та морських цілей, а також координація дій систем протиповітряної оборони.

Російські телеграм-канали воєнкорів також розглядають ці “інциденти”.

Вночі телеграм-канал Colonelcassad, що належить воєнному блогеру Борису Рожину, повідомляв, що стосовно “Іл-18/22 ситуація вже врегульована, літак приземлився, але є постраждалі”. За щодо “А-50, достовірної інформації від МО РФ не отримано”.

Уранці у понеділок телеграм-канал воєнкора Романова висловив припущення, що А-50 було збито, натякаючи на “дружній вогонь”.

“В районі Азовського моря збито А-50. Другий підбитий літак Іл-22М сів у Анапі. Противник не має стосунку до збиття/підбиття цих літаків”.

ЗМІ вже раніше повідомляли, що під час заколоту Євгена Пригожина у липні минулого року найманці ПВК “Вагнер” збили Іл-22. Офіційного підтвердження тоді теж не надходило.

Отже, українські військові визнали, що це були їхні Повітряні сили, які збили два російські літаки. Проте російські джерела припускають, що це може бути результатом “дружнього вогню” власних сил.

Власний аналіз представив український воєнний оглядач Олександр Коваленко в своєму телеграм-каналі, піддавши сумнівам цю теорію.

“Сутність у тому, що літак-ретранслятор Іл-22 та ДРЛО А-50 протягом двох років летять тими ж маршрутами, забезпечуючи стійкість зв’язку, контроль повітряної обстановки та управління оперативно-тактичною авіацією”, – зауважив він.

Коваленко вважає, що, навіть при відсутності робочої системи “свій-чужий”, ці літаки повинні були б визначатися операторами протиповітряної оборони як власні.

“Зважаючи на їхні розміри, швидкість і висоту польоту, такі літаки не можна було б плутати, наприклад, з ракетою або винищувачем противника”, – додає він.

Експерт з питань протиповітряної оборони та колишній заступник начальника генштабу ЗСУ Ігор Романенко підкреслив, що втрата цих літаків матиме серйозні наслідки для російської армії. Поза матеріальними втратами, оскільки вартість одного літака А-50 становить близько 330 млн доларів, а Іл-22 приблизно 30 млн доларів.

“З військової точки зору втрата таких елементів повітряного управління та розвідки значно впливає на ефективність управління та, отже, на бойову ефективність повітряних сил. Це значуща втрата системи управління розвідки”, – зауважив генерал.

Паралельно він визнав, що одночасна втрата двох таких стратегічно важливих літаків “наносить іміджевий удар” по російській армії.

Літак А-50 є особливо цінним активом, знаходячись у значно меншій кількості, ніж винищувачі. В Росії налічується всього дев’ять екземплярів літаків дальнього радіолокаційного виявлення (ДРЛО) А-50 та чотири модернізовані версії – А-50У.

Цей літак має особливу вагомість у військовому контексті, виступаючи як “очі та вуха” для авіаційних угруповань, а також їх “нервовий центр”.

А-50, або літак дальнього радіолокаційного виявлення, є критично важливим для контролю повітряного простору, в якому операційно діє авіація. Він відзначається здатністю виявляти цілі, а також координувати та направляти власні бойові літаки.

Здатний відстежувати не лише повітряні, а й наземні цілі, такі як радари, літак А-50 є невід’ємною складовою будь-якої сучасної авіаційної операції. Радар цього типу розширює можливості контролю повітряного простору в областях, де відсутні потужні наземні станції та центри управління.

Цей літак виступає у ролі повітряного командного пункту, призначеного для керування військами під час бойових операцій. Оскільки він оперує у повітрі, його неможливо атакувати оперативно-тактичними ракетами.

Додатковою перевагою цього літака є можливість забезпечити зв’язок із бойовими частинами на землі з висоти. Це особливо важливо при взаємодії з фронтовою авіацією, яка часто літає на низькій висоті, ускладнюючи процес зв’язку.

Літак Іл-22 був розроблений у 1970-х роках і здатен виконувати різноманітні завдання. Загалом з того часу було випущено та модернізовано приблизно три десятки Іл-22. Остання програма модернізації призвела до створення версії Іл-22 ЛУРТ (літак управління та ретрансляції), яка існує до сьогодні.

Згідно з даними Military Balance на 2022 рік, на момент початку активної фази конфлікту з Україною, в Росії було 12 літаків Іл-22М та 10 Іл-22 (старішої модифікації).

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Український ресторанний бізнес страждає від дефіциту персоналу через мобілізацію та еміграцію

Український ресторанний бізнес зіткнувся з проблемою дефіциту персоналу через...

Німеччина передала Україні третій ЗРК Patriot для підвищення обороноздатності

Посол Німеччини Мартін Єгер оголосив про прибуття в Україну...

Україна на Саміті НАТО в США просить закріпити незворотність шляху до членства

Україна бажає, щоб її шлях до членства в НАТО...

Програма кешбеку від антикорупційних органів

Питання щодо адекватності застав, які встановлюються для осіб, обвинувачених...

Як впливає відсутність кількох пальців на військову відстрочку та придатність до мобілізації?

Марина Бекало повідомила, що військовозобов’язаний, який через ампутацію не...

Чи має Зеленський намір звільнити Шмигаля? Огляд позицій уряду, ОП і Верховної Ради

Попри поширення різноманітних чуток про можливі кадрові зміни в...

Військовим усіх частин максимально обмежили пересування між областями та скасували відрядження

Як повідомляють наші джерела в Генштабі, військовим усіх частин...

Національне антикорупційне бюро звинуватило Назара Шептицького у корупційній справі

У четвер, 4 липня 2024 року, Національне антикорупційне бюро...