Експерти прогнозують: Прихід нового головнокомандувача не змінить ситуацію на фронті найближчим часом

В української армії новий командувач. Генерал Олександр Сирський прийняв свою посаду, змінивши на посту головнокомандувача Валерія Залужного, який користувався великою популярністю серед цивільного населення. Сирський відомий своїми успішними воєнними операціями, залишається “темною конячкою” для багатьох.

Однак, оминувши необгрунтовані чутки про можливий особистий конфлікт між президентом Володимиром Зеленським і колишнім головнокомандувачем Залужним, виникає питання: які унікальні якості має новий головнокомандувач Олександр Сирський і чи зможе він кардинально змінити ситуацію війни? Фронтову ситуацію, яку вже називають “стагнацією” та навіть “глухим кутом”, варто враховувати.

Згідно з законодавством України, головнокомандувач армії має широкий спектр обов’язків, зокрема управління Силами оборони. Проте він обмежений нормами, наприклад, у питанні призначення або звільнення командирів різних видів військ, що може здійснювати президент без участі головнокомандувача.

В таких умовах лідер ЗСУ має балансувати між військовими та політичними завданнями. Чи зможе це досягти Олександр Сирський? Відповіді на це питання можуть визначити подальший розвиток ситуації.

Співбесідник в оточенні генерала Сирського зауважує, що новий керівник Сухопутних військ виявляв досить велику самостійність у прийнятті рішень, проте часто брав до уваги позицію Офісу президента.

Після того, як він став очільником Збройних сил, до його команди потрапили досвідчені командувачі, які працювали протягом десятиліть у військових структурах та мають довготривалі стосунки з Сирським.

Спочатку йдеться про нового командира Сухопутних військ Олександра Павлюка, нового начальника генерального штабу Анатолія Баргилевича і главу сил територіальної оборони Ігоря Плахуту.

За впровадження новацій та покращення підготовки новобранців у команді головнокомандувача відповідатимуть молоді, але вже відомі офіцери, які відзначилися під час АТО та повномасштабного вторгнення.

Серед них варто відзначити полковника Вадима Сухаревського, який очолював 59-ту мотопіхотну бригаду, а тепер, як заступник головнокомандувача, буде відповідати за питання безпілотних літальних апаратів, а також Михайла Драпатого, який керував командуванням угрупування “Херсон” і тепер відповідатиме за підготовку військових як заступник начальника ГШ.

Обидва офіцери відомі своєю сміливістю, винахідливістю та турботою про особовий склад, наголошує Військово-Повітряні Сили України, представник з яких дав коментар.

Обох призначено на ключові напрямки. У зв’язку з гострим дефіцитом артилерійських боєприпасів, саме безпілотники виходять на передній план.

Масштабна мобілізація військовозобов’язаних, запланована владою на найближчий час, має спиратися на якісну підготовку та тренування новобранців.

Щодо порівняння популярності Сирського та його попередника Залужного, джерело в керівництві Збройних сил України відмічає: значна частина військових відноситься до нового головнокомандувача позитивно, поважаючи його за працьовитість, пунктуальність, цілеспрямованість та постійну присутність на передовій серед бойових бригад.

Тривалий час ведуться розмови про так звані “армії Залужного і Сирського”, які припускаються спрямованими переважно на “свого” командира та не сприймають конкурента. Проте це питання вже втратило свою актуальність, зауважує представник Збройних сил.

Колишній командувач армії США в Європі, генерал Бен Годжес, висловив думку, що Сирський є “видатним командиром”, і росіяни, ймовірно, не будуть раді, що саме він став главою українських військ.

“Олександр Сирський – це офіцер, якого обрав президент, щоб він взяв на себе керівництво українськими Збройними силами. Це не конкурс краси і не змагання за популярність. Президент обрав офіцера, якого він вважає більш придатним для цієї фази війни”, – підкреслив американський генерал.

Проте, головною перепоною для нового керівництва Сирського, а також для самого нього особисто, може стати репутація “м’ясника”, яка закріпилася за ним у деяких ЗМІ, особливо на Заході. Наприклад, американські видання New York Times і Politico згадують, що таке прізвисько поширилося серед солдат під час битви за Бахмут минулого року.

Зазначається, що Сирський, намагаючись утримати місто, відправляв українських бійців атакувати території “хвиля за хвилею”, що призвело до невиправданих втрат. Українська влада стверджує, що чутки про “м’ясника” Сирського розповсюджує російська пропаганда з метою дискредитувати нового керівника ЗСУ.

Офіцер української армії, який працював безпосередньо з Сирським, визнає, що той може бути досить вимогливим, іноді навіть жорстким, у своїх вимогах до підлеглих. Проте він також зазначає, що Сирський відчуває біль за загиблими бійцями та провалами операцій.

Військовий аналітик і історик Михайло Жирохов роз’яснює, що часто солдати на полі бою вважають “м’ясником” будь-якого командира, який наказує атакувати без належної підготовки. Однак він зауважує, що це не завжди є вибором командира, а частіше – наказом зверху.

За словами Жирохова, часто такі “жорстокі” накази віддаються на рівні бригадного командира, а не на рівні оперативно-стратегічного керівництва (до призначення головнокомандувачем Сирський очолював угруповання “Хортиця”).

Керівник програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова, підполковник запасу Олексій Мельник, підкреслює, що “немає диму без вогню”, тобто можливо, військові операції, заплановані та проведені Сирським, були ризикованими та пов’язаними з великою кількістю втрат. Але експерт бачить у цьому позитивну сторону – тепер Сирський спробує змінити свою репутацію в ЗМІ і мусить більше дбати про людський ресурс у ЗСУ.

У своєму першому зверненні на новій посаді він вже заявив, що життя та здоров’я військовослужбовців – головна цінність Української армії. “Це сигнал, що він не ігнорує такі чутки. Він сказав своє слово і тепер має його дотримуватись”, – зауважує аналітик Олексій Мельник. “Але таку репутацію можна спростувати не словами, а вчинками”, – додає він.

Прихід Олександра Сирського, за словами експертів, ймовірно, не суттєво вплине на події на фронті у найближчий час.

“Очікувати радикальних змін на фронті – не до кінця реалістично, оскільки війна має свої правила та послідовність дій”, – відзначає полковник запасу і військовий експерт Сергій Грабський.

На думку Михайла Жирохова, Сирський має досвід із оборонних і наступальних операцій, але успіх таких дій залежить від ресурсів, які отримає Україна від своїх західних партнерів.

“Багато можна запланувати, але без матеріально-технічного забезпечення це залишиться лише на карті”, – додає він.

Зауважується, що планування масштабних операцій виконується оперативним відділом генштабу, а Головнокомандувач ЗСУ встановлює загальні принципи.

Олексій Мельник вважає, що результати діяльності нового головнокомандувача стануть відомі не раніше, ніж через пів року.

Щодо ситуації на фронті, в Авдіївці та Новомихайлівці, за словами аналітиків, можливі два варіанти: відведення військ або втягування в міські бої.

Зазначається, що Сирський стикався зі схожими дилемами в минулому, наприклад, щодо Бахмута, і його рішення обороняти цей населений пункт досі обговорюється критикою.

В цей час, згідно з повідомленням американського видання Forbes, командування ЗСУ прийняло рішення відправити нову бригаду на допомогу Авдіївці.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Рекордна кількість перетинів кордону напередодні Різдва: за добу — 150 тисяч осіб

Передріздвяний період в Україні став часом активних міграційних потоків....

Що не можна дарувати на Новий рік: подарунки з негативною енергетикою

Новий рік — це свято, яке символізує нові початки,...

На Волині засудили чоловіка за поширення інформації про мобілізаційні заходи ТЦК

У Волинській області засудили чоловіка, який керував групою у...

МЗС запускає проєкт “е-Консул”: українці за кордоном зможуть оформлювати документи через “Дію”

Українці, які перебувають за кордоном, тепер зможуть отримувати документи...

Шабунін звинуватив Міноборони у маніпуляціях із закупівлею боєприпасів на 23 млрд грн

Голова Центру протидії корупції (ЦПК) Віталій Шабунін висловив обурення...

Володимир Дантес приєднався до бригади ДТЕК на День енергетики

Український співак Володимир Дантес вирішив відзначити День енергетики по-особливому....

Прогноз погоди в Україні на 22 грудня: дощі, мокрий сніг і температурний контраст

Сьогодні погода в Україні буде різноманітною та контрастною. У...

МВФ прогнозує продовження війни в Україні до середини 2026 року за негативного сценарію

Міжнародний валютний фонд оприлюднив прогноз, у якому висловив побоювання...