В умовах війни Україна продовжує вдосконалювати механізм бронювання військовозобов’язаних, аби критично важливі сфери функціонували безперебійно. Відтепер усі медичні працівники державних і комунальних закладів, а також прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) отримали 100% бронювання від мобілізації.
Це закріплено у постанові Кабінету міністрів України № 36 від 14 січня 2025 року, яка внесла зміни до правил бронювання. Раніше, наприклад, лікарні могли бронювати лише 50% своїх військовозобов’язаних працівників, а тепер обмежень більше немає.
Кого саме стосується бронювання?
Відтепер 100% бронь отримують:
Медики, які працюють за основним місцем роботи в:
- державних і комунальних закладах охорони здоров’я;
- закладах громадського здоров’я;
- установах, що проводять судово-медичні та судово-психіатричні експертизи;
- центрах крові.
Прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП)
Ці категорії працівників тепер офіційно не підлягають мобілізації та можуть виконувати свої професійні обов’язки безперешкодно.
Що змінилося для гуманітарних організацій та держслужбовців?
Якщо раніше співробітників гуманітарних організацій бронювали за рішенням Міністерства реінтеграції, тепер цей процес координує Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури. Однак для них встановили обмеження – не більше 50% військовозобов’язаних працівників можуть отримати бронь.
Бронювання також продовжує діяти для:
Критично важливих підприємств (енергетика, оборонна промисловість тощо);
Органів державної влади, зокрема, ДСНС, де 90% працівників мають бронювання;
Державних службовців (категорії “Б” і “В”), але не більше ніж 50% від загальної кількості.
З 1 грудня 2024 року подати запит на бронювання можна виключно через електронну систему “Дія”. Це значно спрощує процес, пришвидшує обробку заявок та робить систему більш прозорою.