«Енергоатом» планує закупівлі на 3,25 мільярда гривень

АТ «НАЕК «Енергоатом» запланувало на 2025 рік низку закупівель на суму 366,14 млн грн для будівництва нових енергоблоків на Хмельницькій атомній станції (ХАЕС). Ці закупівлі будуть оплачуватись грошима, які «Енергоатом» збирає за електроенергію.

Згідно з інформацією, опублікованою у системі «Прозорро», найбільші закупівлі будуть пов’язані з обстеженням вже наявного обладнання та закупівлею нового в Болгарії і США для добудови енергоблоків 3 і 4 на ХАЕС, а також зведення енергоблоків 5 і 6. Минулого тижня ці плани анонсував президент України Володимир Зеленський.

Однією з основних закупівель є придбання реактора АР1000 для енергоблоку 5, яке «Енергоатом» уклав з американською компанією Westinghouse у грудні 2023 року. Вартість угоди склала 16,42 млрд грн, з яких $350 млн піде на саму установку обладнання, а $137,5 млн — на оплату персоналу та інші витрати. Поставка обладнання очікується в 2028 році.

Однак, за інформацією, що з’явилася в ЗМІ, «Енергоатом» запланував тендер на обстеження цього американського обладнання лише в липні 2025 року, на суму 120 млн грн. Це викликає питання, чому угоду на придбання обладнання було укладено без попередньої перевірки його фізичного стану.

Також заплановано закупівлю російських реакторів ВВЕР-1000, які зберігаються на складі в Болгарії після того, як були призначені для будівництва АЕС «Белене». У 2012 році Болгарія відмовилася від проекту, і російське обладнання залишилось без використання. Вартість цих реакторів, за оцінкою, зросла з $600 млн до $1,1 млрд за десять років зберігання.

Крім того, в лютому 2025 року «Енергоатом» планує витратити 107 млн грн на обстеження обладнання, раніше поставленого для енергоблоку №3 Хмельницької АЕС.

Ситуація з закупівлею і обстеженням старого та нового обладнання викликає побоювання щодо прозорості та ефективності витрачання державних коштів, тим більше, що ці кошти надходять від споживачів електроенергії.

Нагадуємо, що влітку 2024 року вартість електроенергії для населення зросла з 2,64 грн/кВт·год до 4,32 грн/кВт·год. За оцінками експертів, «Енергоатом», що виробляє понад 60% електроенергії в Україні, мав зібрати понад 30 млрд грн за ці пів року.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Чому не можна запивати ліки кавою: список небезпечних поєднань

Ранкова чашка кави — звичка, без якої багато хто...

Прожитковий мінімум в Україні: одна куртка на три роки

В Україні офіційні норми прожиткового мінімуму залишаються далекими від...

Скільки води потрібно пити щодня: нове дослідження спростовує популярний міф

Рекомендацію пити щодня два літри води знають усі. Її...

Вчені дослідили вплив алкоголю на прийняття рішень у чоловіків і жінок

Алкоголь може по-різному впливати на поведінку чоловіків і жінок,...

7 продуктів, які допомагають зберегти молодість і пружність шкіри — без косметичних втручань

Раціон має суттєвий вплив на стан шкіри. Дослідники Единбурзького...

НАЗК виявило порушення в декларації працівника ТЦК з Білої Церкви

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило порушення...

У Запоріжжі судитимуть правоохоронця, який убив колегу та намагався видати це за самогубство

Державне бюро розслідувань завершило досудове розслідування справи щодо правоохоронця...

Військовослужбовець Рівненського ТЦК отримав травму внаслідок конфлікту з місцевими жителями

У Рівненській області стався інцидент за участі військовослужбовців територіального...