На межі втрати: Україна бореться за Авдіївку протягом 10 років

Україна небезпечно наближається до втрати контролю над Авдіївкою, важливим стратегічним населеним пунктом поблизу Донецька, де тривають бойові дії з 2014 року. Про це повідомляє видання Washington Post.

Авдіївка – це узуальна 29-кілометрова смуга руїн, що простяглася від південно-східного до північно-східного напрямку, шириною два-три кілометри. Ще з часів початку конфлікту на Донбасі цей район опинився на передовій.

Після наступу російських військ українські сили успішно тримали оборону проти намагань росіян продвинутися у цьому напрямку. Проте, у початку жовтня, російська армія розпочала наступ на позиції в Авдіївці та на її флангах. За даними ЗСУ, після чотирьох місяців постійних атак росіяни зазнали значних втрат у військовому та технічному плані.

Зруйнований коксохімічний завод, колись символ української економіки на сході країни, “ймовірно, стане останньою українською фортецею в Авдіївці”, повідомляють журналісти Washington Post, які відвідали цю область.

“Українські війська стверджують, що це лише питання часу, коли їм доведеться відступити з міста, і вже у четвер вони оголосили про відступ з деяких позицій через швидке просування російських сил”, – зазначає WP.

Деякі українські військові порівнюють коксохімічний комбінат з “Азовсталлю”, величезним металургійним підприємством у Маріуполі, де українські війська тримали останню оборону перед втратою міста у 2022 році. Сотні українців тоді опинилися в полоні на “Азовсталі”.

“Штурмувати коксохімічний комбінат буде дуже важко і, ймовірно, не ефективно”, зазначає оператор дрона підрозділу “Альфа” в Авдіївці, якого WP ідентифікує під псевдонімом “Вітамін”.

“Вони спробують обійти його, оточити, і все. Нашим силам доведеться відступити”, – пояснює військовий.

Чому Авдіївка має велике значення

За словами Washington Post, для Росії Авдіївка стратегічно важливіша, ніж Бахмут. Вигнання українських сил з цих територій “може підняти настрій” росіянам перед другою річницею повномасштабного вторгнення.

“Все зводиться до логістики”, – заявляє Сергій, командир піхотного взводу 53-ї бригади ЗСУ, яка веде бої в цьому районі. “Дороги, перехрестя, все це: в Авдіївці є значна логістична база”.

У травні Росія захопила Бахмут. Україна стверджувала, що продовження оборони Бахмута вимагало від Росії десятків тисяч втрат. Але ця битва також виснажила ЗСУ. Зараз, коли повний відступ з Авдіївки виглядає ймовірним, Україна розгортає нові сили з десантно-штурмових бригад, щоб протистояти російським атакам і продовжити оборону. Авдіївка може стати першим серйозним випробуванням для нового головнокомандувача Олександра Сирського, який повинен вирішити, коли визнавати поразку та відступати.

Багато військових звинувачують Сирського, який раніше керував сухопутними військами України, у тому, що він занадто довго відкладав вирішення таких ситуацій, як у Бахмуті минулого року, коли місто було облоговане.

“Захоплення Авдіївки ознаменувало б найважливішу перемогу Москви на полі бою після невдачі українського контрнаступу минулого року – і стало б найяскравішим доказом того, що російські війська відновлюють ініціативу, оскільки Києву не вистачає солдат, зброї, боєприпасів, морального духу та грошей”.

Дрони замість артилерії: дефіцит снарядів в українських військах в Авдіївці

Українським військовим критично не вистачає артилерійських снарядів у бою за Авдіївку.

Ендрю Гардінг, кореспондент ВВС, зазначає, що надана Чехією артилерія може одночасно вистрілювати до 36 снарядів, а раніше щоденно випускала 80 снарядів по російських позиціях біля Авдіївки. Проте наразі ситуація змінилася. “Наразі у нас є два снаряди, але немає зарядів до них… тому ми не можемо їх вистрілити. На цей момент у нас закінчилися снаряди”, – пояснює український офіцер Олексій з 110-ї механізованої бригади.

Відзначається, що дефіцит снарядів суттєво впливає на бойові можливості в Авдіївці. У цих умовах українські військові вирішили використовувати безпілотники FPV як альтернативу артилерії. Вони точніші, швидше та легше виготовляються. Однак таку ж техніку мають і російські війська, що ускладнює ситуацію.

Така тактика полягає в тому, щоб використовувати дрони для припинення нападів невеликих груп ворожої піхоти, залишаючи артилерію для більш важливих цілей. Це частина “активної оборони”, яку зараз використовують українські війська в Авдіївці.

“Тримати Авдіївку може і не має сенсу, але ми все одно це робимо, бо ми наносимо тут більше втрат ворогу, ніж зазнаємо ми. Ми знищуємо їхні запаси”, – зазначив один з військових.

Чи готується Україна до відступу?

За даними координатора зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джона Кірбі, через нестачу боєприпасів у ЗСУ можливий захід Авдіївки під контроль російських військ.

“Ми отримуємо повідомлення від українських партнерів, що ситуація там є критичною. Оскільки російські сили продовжують тиснути на українські позиції, існує загроза, що Авдіївка може перейти під їхній контроль”, – заявив американський чиновник.

Наразі офіційної інформації про відступ української армії з більшої частини Авдіївки немає. Проте військові блогери та коментатори висловлюють припущення, що через обставини, які трапилися цього тижня, підрозділи ЗСУ поступово виходять з міста, а деякі можуть опинитися в оточенні.

Український журналіст Богдан Мірошников пише: “Далі будуть нові важкі рішення та новини. Наш гарнізон залишається на 9-му кварталі та Авдіївському коксохімічному заводі. В інших частинах – десь відійшли, десь ведемо бої. Але тенденція, думаю, зрозуміла”.

Згідно з даними українського військово-аналітичного проекту DeepState, російські війська підняли свій прапор над укріпленим районом “Зеніт” на півдні міста, а деякі українські підрозділи можуть опинитися в складній обороні.

Олександр Бородін, пресофіцер Третьої окремої штурмової бригади ЗСУ, зауважує: “Українські сили зараз перебувають в складному форматі оборони. Деякі підрозділи працюють у нас на 360 градусів, тобто ворог може атакувати майже з будь-якого напрямку. Треба розуміти, що проти нас дві армії. Це, напевно, найсерйозніший кулак Російської Федерації в Україні”.

На заключний момент, в ніч на п’ятницю, командир діючого українського угрупування “Таврія”, бригадний генерал Олександр Тарнавський, зробив заяву щодо ситуації в Авдіївці.

Він наголосив, що у місті тривають активні бої, і гарнізон втримується, додавши, що йому було надіслано підкріплення та додаткові боєприпаси. У своїй заяві генерал також зазначив:

“Ми вже підготували нові позиції та продовжуємо створювати потужні оборонні споруди, враховуючи різноманітні сценарії… Кожен шматок української землі для нас має велике значення, але найвищим пріоритетом є збереження життя українських солдат”.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Скандали з фальшивими бойовими винагородами на Донеччині, військові та правоохоронці у центрі скандалу

На Донеччині розгорнулася справа щодо спроби військових та правоохоронців...

Українські підприємства різко підвищують зарплати своїм працівникам

Українські підприємства продовжують стикатися з недостатнім обсягом робочої сили,...

Підсанкційні бойовики ДНР користуються послугами українських страхових компаній

Кілька страхових компаній в Україні можуть бути причетні до...

Укрнафта розпочала буріння нової свердловини на заході України з очікуванням значного видобутку

ПАТ "Укрнафта" розпочало буріння нової розвідувальної свердловини на заході...

Український ресторанний бізнес страждає від дефіциту персоналу через мобілізацію та еміграцію

Український ресторанний бізнес зіткнувся з проблемою дефіциту персоналу через...

Німеччина передала Україні третій ЗРК Patriot для підвищення обороноздатності

Посол Німеччини Мартін Єгер оголосив про прибуття в Україну...

Україна на Саміті НАТО в США просить закріпити незворотність шляху до членства

Україна бажає, щоб її шлях до членства в НАТО...

Програма кешбеку від антикорупційних органів

Питання щодо адекватності застав, які встановлюються для осіб, обвинувачених...