Інститут національної пам’яті Польщі готовий розпочати ексгумаційні роботи на Волині протягом 24 годин. Про це заявив голова ІНП Кароль Навроцький, який також є кандидатом у президенти від опозиційної партії «Право і справедливість». Його слова процитувало польське видання RMF24.
Навроцький нагадав, що ІНП «з 2017 року послідовно бореться за те, щоб усі результати ексгумацій і розкопок на Волині були правдою».
«У 2017 році ІНП направив перший запит на проведення пошуково-ексгумаційних робіт. Цей запит стосувався низки населених пунктів. У період з 2017 по 2024 рік ми надіслали дев’ять таких запитів. Жоден із цих запитів не був прийнятий українською стороною», – сказав він.
За словами Навроцького, якщо публічні декларації політиків – це не просто політичні декларації, то в Інституті національної пам’яті – єдиній установі, що готова взятися за ексгумаційні роботи на Волині, – чекають на офіційне підтвердження та відповідь на запити.
Навроцький запевнив, що в розпорядженні ІНП є і люди, і техніка, тож якщо буде офіційне рішення з цього питання, а не просто декларація, – на Волинь поїдуть підготовлені команди.
«Бюро розшуку та ідентифікації ІНП готове провести реальні пошуки на Волині протягом 24 годин. Тому ми чекаємо офіційного підтвердження цієї інформації», – сказав він.
Президент ІНП також стверджує, що пошуки можуть розпочатися, незважаючи на війну, яка триває в Україні. Війна не має жодного впливу на ефективність діяльності працівників Інституту національної пам’яті, додав він.
Нагадаємо, вчора міністри закордонних справ Польщі та України Радослав Сікорський та Андрій Сибіга ухвалили спільну заяву щодо питання ексгумацій, яке стало каменем спотикання у відносинах між двома державами.
Колишній голова Українського інституту національної пам’яті, нардеп Володимир В’ятрович піддав критиці цю заяву.
«Чудово, що міністри закордонних справ України та Польщі «рішуче налаштовані розв’язати спірні питання нашого спільного минулого в ім’я загальнолюдських цінностей і в християнському дусі». Але конкретне бачення цього рішення чомусь звелося до односторонніх зобов’язань України… Жодного слова про вшанування загиблих українців та їхніх місць поховань у Польщі немає», – написав він у Facebook.