Зерновий термінал “Боріваж” 13 березня було передано в управління АРМА за рішенням суду. Це стало можливим завдяки розслідуванню Бюро економічної безпеки України, яке виявило незаконну передачу терміналу ще у 2016 році. У центрі справи опинилися колишні топменеджери “ПриватБанку”, серед яких Володимир Яценко, а також нерезиденти-засновники юридичних осіб, представники Міністерства юстиції та судді. Очікуються нові підозри та арешти.
Слідство встановило, що термінал, який перебував у заставі Національного банку України, був переданий ТОВ “Агротермінал Логістик” незаконно. В ухвалі суду зазначено, що службові особи “Боріваж” діяли у змові зі службовими особами “Агротермінал Логістик”, “ПриватБанку” та іншими невстановленими особами. Це дало змогу колишнім власникам та менеджменту “ПриватБанку” заволодіти активом і уникнути відповідальності перед державним банком.
Ключову роль у схемі відіграв Володимир Яценко, який на той час був заступником голови правління “ПриватБанку”. Саме він організував юридичне оформлення схеми, що дозволило у вересні 2016 року перевести порт “Боріваж” від боржника “ПриватБанку” до нової компанії – “Агротермінал Логістик”. Як заставу банк отримав не реальний актив, а лише корпоративні права на нову компанію, що фактично означало втрату контролю над портом.
Ця схема дозволила колишньому керівництву банку згодом використовувати порт для власної вигоди, залишивши державний “ПриватБанк” без забезпечення. Протягом дев’яти років ситуація залишалася без належної уваги правоохоронних органів, однак зараз БЕБ займається розслідуванням та встановлює всіх причетних.
За даними слідства, серед фігурантів справи – Володимир Яценко, інші представники колишнього менеджменту “ПриватБанку”, засновники офшорних компаній, які використовувалися для оборудок, а також члени Центральної колегії Міністерства юстиції та два судді, один із яких наразі перебуває за межами України.
Ця справа є продовженням масштабного розслідування щодо розкрадань у “ПриватБанку” перед його націоналізацією. У 2016 році, під керівництвом Яценка, з банку було виведено майже 6 млрд грн. Частину цих коштів, як випливає з ухвали суду, відмили через Єврейську общину України.