Чому Ердоган закликав до повернення Криму Україна: погляд через призму турецької багатовекторності

Заява президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана про повернення Криму Україна викликала значний резонанс у міжнародних колах. Це стало несподіванкою для багатьох, враховуючи традиційні складні відносини Туреччини з Україною та Росією. Однак аналітик Юрій Богданов вважає, що ця позиція Ердогана не є сенсаційною, а є частиною звичайної багатовекторності турецької зовнішньої політики, в основі якої лежать стратегічні інтереси.

Там султан заявив, що Крим треба повернути Україні. Що вчергове нагадує нам, наскільки Туреччина загалом і Ердоган як її керівник особливо намагається грати на всіх шахівницях одночасно. Що дратує приблизно всіх, крім його самого і його однодумців.

Тож. Чому Ердоган одночасно хоче вступити до БРІКС і підтримує повернення Криму?

Перше — той саме тюркський світ. Ердоган регулярно підкреслює пріоритет захисту кримських татар, які мають тюркське коріння. Туреччина тривалий час підтримує цю громаду і виступає проти порушень їхніх прав на окупованій території.

Приблизно з тієї самої причини у Туреччини складна динаміка відносин з Китаєм. Через уйгурів. І фактор впливу на тюркські громади й народи в інших країнах розглядається як інструмент впливу на політику цих країн, навіть якщо це такі гіганти, як Китай і Росія.

Друге — фактор територіальної цілісності. Туреччина, як і купа інших країн, у яких не до кінця вирішені територіальні суперечки чи існують сепаратистські рухи, завжди будуть підтримувати легітимну територіальну цілісність інших країн. Єдиним виключенням з цього правила була незалежність Косово і Північний Кіпр, але це — насамперед — релігійний фактор.

Третє — фактор Чорного моря і регіональної політики. Стратегічно в інтересах Туреччини збереження адекватного балансу і безпеки в Чорному морі. Контроль Росії над Кримом створює дисбаланс у бік останньої та створює виклики для Анкари, яка прагне посилити свій вплив на Чорному морі, забезпечити спокійну торгівлю в регіоні й не створювати загроз для своїх стратегічних проток у Мармуровому морі. Тому український Крим — набагато більш привабливий сценарій.

Український Крим – найпривабливіший для Ердогана сценарійFullscreen
Український Крим – найпривабливіший для Ердогана сценарій
Фото: Крим. Реалії

Ердоган намагається зберігати баланс у відносинах із Росією та Україною, що важливо для його регіональної політики. Попри стратегічні проєкти з Москвою в енергетиці та ще кількох галузях, Туреччина продовжує зміцнювати зв’язки з Україною, особливо у військовій та економічній сфері.

Четверте — балансування між Заходом і Сходом. Виступаючи за повернення Криму Україні, Ердоган посилає сигнал НАТО і західним партнерам про свою підтримку міжнародного права. Це вчергове нагадує “так, ми, звісно, специфічний член НАТО, але ми член НАТО, ми просто хочемо захищати насамперед свої інтереси”.

Пʼяте — Ердоган хоче ствердити Туреччину як логістичний і геополітичний суперхаб. Саме тому він веде свою країну — члена НАТО в БРІКС. БРІКС не треба розглядати як якийсь “союз”. Між його членами надто багато протиріч, і їх всіх обʼєднує лише прийнятні (партнерські чи нейтральні) відносини з Росією. Але як дипломатичний майданчик БРІКС розглядатися цілком може.

Тому Анкара туди й лізе. Щоб зміцнити свої економічні та політичні позиції на глобальному рівні, отримати додаткові входи в Африку і в Азію, диверсифікувати свою політику.

З одного боку, Туреччина підтримує Україну та Захід у питанні Криму, але водночас шукає можливості розширення співпраці з БРІКС, де ключову роль відіграє Росія.

Туреччина прагне отримати максимум політичних і економічних інструментів, зберігаючи контакти з усіма учасниками регати. І заради цього зробити заяву по Криму — нормальна ціна. Тим паче, що для Росії Туреччина зараз надто важлива, щоб якось протестувати.

Ця політика — політика балансувати між протилежними інтересами. І — треба визнати — ось в цьому Ердоган демонструє справжню майстерність.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Окупаційні війська просунулися в Донецькій області

Російські окупаційні війська продовжують наступ в Донецькій області. За...

Андрій Коболєв, обвинувачений НАБУ у незаконних преміях, виїхав за кордон

Колішній голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв, якого...

Компанії Владислави Молчанової підозрюються у несплаті податків

Владислава Молчанова, яка очікує групу компаній «Столиця груп», вже...

Нацполіція Києва досліджує ймовірні зловживання при реконструкції вул. Трускавецької та дороги до Жулян

Національна поліція Києва розпочала розслідування можливих бюджетних махінацій під...

Rolls-Royce Spectre в Україні: на чому заробляють власники розкішних авто під час війни

У 2024 році тринадцять громадян нашої країни стали власником...

У Дніпропетровській області затримано заступника командира військової частини за крадіжку приладів нічного бачення

У Дніпропетровській області правоохоронці затримали заступника командира одного з...

Рівненські прокурори продали справу про вбивство сина ексдиректора Рівненської АЕС

Скандал навколо справи про вбивство жінки, яке сталося на...

Мер Ірпеня Олександр Маркушин під підозрою у виведенні 17 млн грн з бюджету

Міський голова Ірпеня Олександр Маркушин став фігурантом кримінального провадження...