Параліч дій: як страх перед ударами по Росії руйнує Захід із середини

В умовах війни в Україні, Західні союзники зіткнулися з дилемою, яка виходить далеко за межі воєнної стратегії. Спостерігати за жорстокістю війни, але не втручатися у повному обсязі через страх ескалації конфлікту з Росією, стає глибоким моральним і політичним випробуванням для країн Заходу. Зоя Звиняцьківська, культурологиня та дослідниця соціальних явищ, стверджує, що це не лише військова проблема, а й психологічний феномен, який вже отруїв Захід зсередини.

Щодо не дозволу бити американською зброєю вглиб Росії мені пригадалась одна історія. Коли моя дитина була мала, в її класі був булінг. Це почалось десь в 4 класі й школа закривала на це очі. Ні-ні, мою дитину в жодному разі не чіпали, ціла компанія булила одного хлопчика. Але моя дитина це бачила — і це отруювало її, як, власне, і решту класу. Я намагалась боротися, виступала на батьківських зборах і ходила до директора — і зрештою перевела дитину в іншу школу, хоча на неї ніхто жодного разу не подивився скоса. Тому що споглядання насильства зжирає тебе зсередини, якщо ти не можеш, не маєш сили це припинити. Саме тому булінг вважається проблемою всього класу і постраждалими вважаються всі діти, які належать до цього колективу, навіть якщо кривава юшка з носа тече тільки в одного хлопця.

До чого це я веду. Зараз, сьогодні всі розуміють, що відбувається — і хочу сказати, відбувається не вперше. Коли після Другої світової СРСР на правах переможця відтяв собі половину Європи та насаджав там людожерських режимів — Європа щосили намагалась на це не дивитись. Коли в 1961 році, за 16 років після закінчення війни, Совєти раптом почали будувати берлінський мур просто по тілах живих людей — Європа закрила очі. Коли радянські танки були в Празі та Будапешті — Європа промовчала.

Берлінська стіна – символ терплячості ЗаходуFullscreen
Берлінська стіна – символ терплячості Заходу
Фото: Getty Images

Мабуть, це не можна довести, але це отруєння безсилим спогляданням насильства відвернуло Європу від соціального і навернуло в бік розвитку особистості. Ти не можеш нічого зробити з державою — ані зі своєю, ані з чужою — але ти можеш розвивати свою особистість, стати кращою версією себе, ростити свій внутрішній сад. Поступово східний ведмідь постарішав і припинив гарчати, натомість теорії особистого розвитку і безконфліктного діалогу на кшталт ненасильницької комунікації розквітли. Суспільства стали слабими, зневірились в колективних діях, потонули в депресіях і самокопанні. А потім ми всі зайшли на нове коло.

Просто зараз Захід і передусім США дозволяють Росії вчиняти насильство — як вони дозволяли це вже 20 років, починаючи з чеченських воєн і Грузії. Я не знаю, коли й чим закінчиться саме ця, наша війна, але точно знаю, що вона не мине, вже не минає безкарно для Заходу, для його суспільства.

Споглядання насильства, якому ти не хочеш, не можеш завадити, отруює тебе зсередини. Отруює і зжирає.

Я не думаю, що усвідомлення цього нам якось допоможе. Я не зловтішаюсь з них. Я просто хочу сказати, що ніщо не минає безкарно — навіть якщо здається, що тебе не зачепило і ти ловко проскочив за чужий кошт. Навіть якщо ти дійсно проскочиш — отрута вже сидить в тобі.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Росія вбила 147 українських вчених за два з половиною роки війни

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні у лютому...

Український інститут допомагав Росії відновлювати НПЗ після атак ЗСУ

Керівництво українського проєктного інституту в Києві опинилося в центрі...

Демобілізація в Україні можливе лише після скасування воєнного стану

В Україні питання демобілізації залишаються актуальними, проте поки не...

Мільйони українців можуть залишитися без тепла цієї зими

Місія ООН з моніторингу дотримання прав людини в Україні...

Що очікувати військовозобов’язаним від розсилки повісток поштою

В Україні розпочалася нова фаза мобілізації, яка включає розсилку...

Фанатів неприємно вразили ціни на S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl

Компанія GSC Game World оголосила про значне підвищення цін...

Посуха та війна загрожує пшениці в Україні

Посуха в Україні ставить під загрозу посіви пшениці під...

Олександр Петровський, відомий як Нарік, сховався у Німеччині

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну стало шоком для всього...