Російські спецслужби змінюють тактику підривної діяльності в Україні. Як повідомив речник Служби безпеки України Артем Дехтяренко в ефірі телемарафону, нині ФСБ активно вербує громадян під обіцянки фінансової винагороди, однак після виконання завдання намагається ліквідувати самих виконавців — аби не платити й знищити свідків.
Це стосується як дорослих, так і неповнолітніх — кожен четвертий затриманий за підозрою у співпраці з ворогом є підлітком. За даними СБУ, наймолодшим виконавцям — лише 13 років.
“Коли ми прочистили ряди так званих ‘ждунів’, ідейних посібників майже не лишилося. Тоді росіяни перейшли до фінансової мотивації”, — пояснює Дехтяренко.
Однак обіцяні гроші — лише приманка. Нова схема передбачає, що завербований українець виконує завдання, як-от підпал, підрив або іншу диверсію, а вже після цього його намагаються усунути — дистанційно підірвавши вибухівку або організувавши збройний напад.
За словами речника, ворог сьогодні фокусується на підривах адміністративних об’єктів, залізничної інфраструктури, автомобілів. Часто під час закладки вибухівки виконавець ще перебуває поруч — саме в цей момент її можуть підірвати дистанційно.
Водночас, під удар потрапляють і вразливі соціальні групи. Згідно з офіційною статистикою, серед завербованих осіб:
-
22% — неповнолітні;
-
55% — безробітні;
-
7% — раніше судимі;
-
значна частка — люди з залежностями (наркотичними, алкогольними, ігровими).
Найчастіше злочини кваліфікують як теракти, за які передбачено до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення. Кримінальна відповідальність за терористичну діяльність настає з 14 років.