У планах влади переглянути систему оподаткування для фізичних осіб-підприємців (ФОП) в Україні. Згідно з новою Національною стратегією доходів до 2030 року, яку затвердив Кабінет Міністрів 27 грудня, передбачено реформування розподілу ФОПів за групами та введення різних податкових ставок для різних видів діяльності. Про це повідомив Ярослав Железняк, перший заступник глави парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.
Згідно із запропонованими змінами, юридичні особи з 3-ї та 4-ї груп “спрощенки” більше не матимуть можливості користуватися спрощеною системою оподаткування. Їхні податкові ставки будуть поступово збільшуватися до рівня звичайного податку на прибуток.
Щодо ФОПів, друга та третя групи фізичних осіб-підприємців будуть об’єднані в одну. Податкові ставки для них будуть різними, коливаючись від 3% для торгівлі до 17% для певних видів послуг. Збільшення цих ставок буде проводитися поетапно. Також для цієї категорії ФОПів буде обов’язковим використання реєстратора розрахункових операцій (РРО), як класичного, так і програмного.
Фізичні особи-підприємці першої групи будуть обмежені за видами діяльності, а їхній податок буде розраховуватися на основі отриманого доходу, а не фіксованої суми.
У зв’язку з реформою, фермерам-ФОПам 4-ї групи розширять базу оподаткування. Це відбудеться одночасно зі стартом оподаткування на основі масової оцінки землі, як передбачено урядовим планом.
Зазначено, що ці зміни будуть впроваджені поетапно впродовж 2025-2027 років, враховуючи також заплановані зміни в адмініструванні. Попередньо такі зміни в системі оподаткування ФОПів в Україні визначив глава податкового комітету Ради Данило Гетманцев, наголошуючи на необхідності адаптації до кращих практик країн, які вже пройшли подібний шлях, зокрема, Польщі.