Пенсійний фонд України відмовився надати інформацію про те, які пенсії отримують високопосадовці-втікачі, які після Революції гідності 2014 року втекли з України. У відповідь на запит журналістів у відомстві заявили, що оприлюднення таких даних начебто може “завдати цим особам істотної шкоди”, включно з психологічним тиском, ворожою атмосферою й навіть загрозою для їхнього життя та здоров’я.
Мова йде про колишніх очільників країни, які зрадили державу, але все ще можуть розраховувати на українські пенсії. Серед них – президент-втікач Віктор Янукович, екс-прем’єр Микола Азаров, колишній голова Верховної Ради Володимир Рибак, міністр освіти Дмитро Табачник, ексміністр оборони Павло Лебедєв, народні депутати Олександр Єфремов, Володимир Іванющенко, Володимир Сівкович та інші соратники режиму Януковича.
Пенсійний фонд прикривається Конституцією: мовляв, стаття 32 гарантує право кожного на недоторканність особистого життя і вимагає згоди на поширення конфіденційної інформації. А таких згод від Януковича, Азарова та компанії, звісно, не надходило.
Попри мовчанку чиновників, журналістам вдалося віднайти деяку інформацію з відкритих реєстрів, зокрема щодо Миколи Азарова. Як з’ясувалося, з 1 квітня 2015 року пенсійні виплати йому було припинено – через порушення процедури подання документів. А вже в грудні 2015 року Печерський суд арештував його пенсію в рамках кримінального провадження щодо розкрадання 220 млн грн. На той момент Азаров мав пенсію у розмірі 17,25 тис. грн, а на його рахунках лежало майже 2,6 млн грн.
Згодом експрем’єр, який з початку 2014 року живе в Росії, почав судову тяганину, вимагаючи відновити йому пенсію. Через свого представника за довіреністю він звертався до Пенсійного фонду, однак отримав відмову: подати документи потрібно особисто або через законного представника. Так розпочався судовий марафон, який тривав п’ять років. І хоч Подільський районний суд Києва задовольнив позов Азарова, більшість інших інстанцій відмовили.
Наразі невідомо, чи Пенсійний фонд поновив йому виплати. Проте ситуація із “засекреченими” пенсіями для тих, хто зрадив державу і переховується від правосуддя, викликає гостре обурення в суспільстві. Особливо на тлі того, що багатьом українцям, які чесно відпрацювали все життя, доводиться виживати на мізерні пенсії в умовах війни, інфляції та зростання цін.
Українські чиновники виправдовують свою закритість “повагою до прав людини”, але дедалі більше громадян хочуть знати, чи утримують вони своїм коштом тих, хто зрадив країну.