Ключові моменти нового меморандуму від МВФ

Уряд України оприлюднив новий меморандум з Міжнародним валютним фондом (МВФ), який визначає ключові зобов’язання української влади для отримання чергового траншу фінансування. Цей меморандум охоплює широкий спектр питань, зокрема фінансову стабільність та економічні реформи, що є критичними в умовах триваючої війни та економічних викликів.

Опубліковано новий меморандум про взаємодію уряду України та МВФ, у якому прописано зобов’язання, які бере на себе українська влада після отримання чергового траншу. Меморандум масштабний і охоплює різні сфери. Ми вибрали ключові моменти:

1. Українська влада розглядає підвищення ставки ПДВ, як «ефективне потенційне джерело додаткових надходжень» до держбюджету. Нова можлива ставка податку на додану вартість не називається, але відомо, що раніше МВФ рекомендував збільшення ставки з 20% до 22%.

2. Уряд України пообіцяв зробити податкову систему України «більш справедливою», і «запровадити більш прогресивний податок на доходи фізичних осіб», який зараз становить 18%. А також провести те, що в документі називається «комплексною реформою системи спрощеного оподаткування», щоб бізнес не міг уникати сплати податків і мінімізацією. У тому числі йдеться про глобальну податкову реформу, яка має відбуватися з розкриттям податковим органам за їхніми запитами банківської таємниці (тобто інформації про рух коштів за рахунками клієнтів).

3. У 2025 році Нацбанк пообіцяв із залученням аудиторів провести щорічну оцінку стійкості банків – стрес-тестування.

4. Два держбанки – Сенс Банк і Укргазбанк – підготують до продажу, і для цього вже внесли відповідний законопроєкт до Верховної Ради. До кінця грудня 2024 року мають призначити міжнародного фінансового радника.

5. На виконання директиви Євросоюзу влада зобов’язалася до кінця січня 2025 року підняти вимогу щодо мінімального статутного капіталу для банків із нинішніх 200 млн грн (4,4 млн євро) до 5 млн євро. Власникам фінустанов дадуть 6 місяців для її виконання.

6. Українцям можуть підняти тарифи на електрику і газ. У документі йдеться про те, що влада допускає «поступове підвищення тарифів на газ та електроенергію до рівня відшкодування витрат з одночасним виділенням достатніх і адресно спрямованих ресурсів для захисту вразливих домогосподарств». Точних цінових орієнтирів не вказано.

7. Уряд зобов’язався просувати реформи в енергетичному секторі, зокрема й формування повного складу наглядової ради «Укренерго» (7 членів), більшість у якій становитимуть «незалежні» (тобто, рекомендовані західними партнерами) члени (формування наглядової ради передбачено до кінця грудня 2024 року).

8. До кінця 2024 року Нацбанк і Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку мають підготувати та внести доопрацьовану версію законопроєкту про віртуальні активи, який має легалізувати в Україні криптовалюти, що й досі лишаються під забороною, та за оборудки, за якими українцям блокують і примусово закривають банківські рахунки.

9. Від банків і небанківських установ вимагатимуть ще сильніше посилювати фінансовий моніторинг для клієнтів. Це означає, що людям ставитимуть ще більше запитань про їхні операції та походження коштів, вимагатимуть більше документів

10. Нацбанк і Фонд гарантування вкладів фізосіб мають розробити і систему гарантування вкладів у кредитні спілки та компанії, що займаються страхуванням життя. На поточний момент її немає. Держава гарантує населенню тільки банківські вклади – на час дії воєнного стану (+3 місяці після) на 100% коштів на рахунку.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Ядерний сигнал: що означає удар по Дніпру

Нещодавня атака на Дніпро стала тривожним сигналом, який може...

Сніг, дощ та ожеледиця: чого очікувати від природи сьогодні

Сьогоднішній день принесе складні погодні умови майже в усі...

Виконуючий обов’язки мера Чернігова Олександр Ломако підозрюється у привласненні коштів Червоного Хреста

Виконуючий обов'язки мера Чернігова Олександр Ломако підозрюється в привласненні...

Російські безпілотники атакували Сумщину: є загиблі, поранені та руйнування

Ранок 22 листопада став трагічним для мешканців Сумської громади....

Ми перші в історії: Яремчук відповів на критику збірної України

Форвард збірної України Роман Яремчук закликав футбольних експертів та...

Мокрий сніг і похолодання: погода на 22 листопада в Україні

У п'ятницю, 22 листопада, українцям варто готуватися до різкого...

Прогноз курсу до кінця листопада

На останньому тижні осені на валютному ринку України не...

Жеребкування ЧС-2026: з ким зустрінеться Україна

Збірна України з футболу опинилася у другому кошику під...