Ключові питання щодо програми Ukraine Facility

Програма Ukraine Facility, яка передбачає виділення Україні 50 млрд євро макрофінансової допомоги Євросоюзом протягом 2024–2027 років, є свідченням стратегічної співпраці між ЄС і Україною. Проте, у зв’язку з існуючими загрозами для державності України, необхідно детальніше розглянути механізм та особливості фінансування через цю програму.

Фінансова підтримка Ukraine Facility складається з трьох основних елементів.

Підтримка бюджету (Pillar I) включає 33 млрд євро у формі позик та 5,27 млрд євро у вигляді грантів для бюджету України. Позики надаються на 35 років, з початком виплат за основною сумою боргу з 2034 року. З урахуванням включеної субсидії, яка покриватиме відсотки за кредитами, обслуговування цих позик не буде потребувати витрат з бюджету у найближчі роки. До 9 млрд євро кредитів мають бути доступні вже у січні—червні 2024 року, до затвердження “Плану України”, після чого кошти будуть виділятися щоквартально в залежності від виконання зобов’язань за цим планом. Додатково 20% грантів (приблизно мільярд євро) зарезервовано на підтримку місцевих і регіональних потреб відновлення України.

Інвестиційний компонент (Pillar II) складає майже 7 млрд євро для підтримки інвестицій в Україну, у тому числі на забезпечення можливих виплат за гарантіями ЄС на суму 7,8 млрд євро. Ще 15% гарантій, або 1,17 млрд євро, зарезервовано на підтримку малих і середніх підприємств, включаючи гарантії за кредитами українських банків. Паралельно не менше 20% гарантій, або 1,56 млрд євро, планується витратити на “зелені” ініціативи (зміна клімату, біорізноманіття, довкілля).

Технічна допомога та субсидії на виплату відсотків за позиками, наданими Україні від ЄС (Pillar III), — 4,76 млрд євро з бюджету ЄС на покриття відсотків за кредитами для України, а також на інші напрями підтримки країни. З цієї суми також будуть покриті деякі адміністративні витрати програми ЄС. У наступні чотири роки Україна не сплачуватиме відсотків за позиками, що значно полегшить фіскальний тягар.

Згідно з програмою Ukraine Facility, сума виділених коштів зменшилася майже на 13% порівняно з попереднім роком. Це відбувається в умовах зростаючої військової активності та збільшення бюджету Росії на агресію проти України, який зріс з 80 млрд доларів США у 2023 році до 120 млрд у 2024 році. Затримка фінансової та військово-технічної допомоги від іншого стратегічного партнера — США — на півроку також поглиблює цю ситуацію.

Ще одним несприятливим фактором є зменшення частки грантових коштів і прямої бюджетної допомоги, що негативно впливає на боргову та бюджетну стійкість України. Це може суттєво обмежити фінансування безпеково-військових потреб, інфраструктурних проектів та гуманітарних програм, особливо у найбільш постраждалих регіонах.

Також варто зазначити, що виділення лише одного мільярда євро на підтримку відновлення України в умовах великої війни, зруйнованої інфраструктури та пригніченого бізнесу є недостатнім. Уряду України слід розробити деталізовану програму потреб регіонів та подати її партнерам з ЄС.

Також, у порівнянні з іншими програмами євроінтеграції, в програмі Ukraine Facility відсутня транскордонна співпраця та фінансування фондів, що сприяли б співпраці між країнами ЄС. Ураховуючи ситуацію з агресією Росії, Україні потрібні європейські ринки збуту та технології.

Наприкінці, важливо підкреслити потребу в довгостроковому та масштабному фінансуванні програми Ukraine Facility для підтримки соціальної сфери та інфраструктурних проектів. Для цього необхідно покращити верховенство права та провести принципову реформу правоохоронних та судових органів влади, а також наблизити українське законодавство до стандартів ЄС.

Навпаки, система допомоги Україні у вигляді боргів, а не грантів, навіть за “наднизьких відсотків”, стратегічно створює ризик для інфраструктурних та соціальних витрат з бюджету (включаючи сферу демографії), що може перешкодити їх успішній реалізації протягом наступних 10–15 років.

Загалом, програма Ukraine Facility грає ключову роль у забезпеченні стійкості соціально-економічного середовища України в умовах активної війни. Проте ця програма має ряд обмежень і недоліків, які необхідно виправити для досягнення мети — сталого довгострокового розвитку держави. На нашу думку, уряд України повинен активно демонструвати свою готовність до трансформації та вдосконалення програми Ukraine Facility перед своїми європейськими партнерами, продемонструвавши свою професійність, чесність та стратегічне бачення моделі вітчизняної економіки, інтегрованої в Європейський союз.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Раміна Есхакзай провела розслідування про втечу блогера Волошина

Українська блогерка та журналістка Раміна Есхакзай провела розслідування щодо...

Виходячи з бюджету стало відомо чи будуть вибори в 2025 році

Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що у проєкті Державного...

ЗСУ зайняли нові населені пункти у Курській області

Під час активної фази Курської операції, яку проводять Сили...

Німеччина не постачатиме ракети Taurus в Україну

Канцлер Німеччини Олаф Шольц на прес-конференції в п'ятницю підтвердив...

У застосунку “Армія+” з’явилася нова функція

Міністерство оборони України анонсувало нову функцію у застосунку «Армія+»,...

Олександр Усик мріє стати міністром спорту

Олександр Усик, український чемпіон WBA, WBO, WBC та IBO...

Святкуємо і розповідаємо про День українського кіно

14 вересня Україна відзначає День українського кіно Щорічно у другу...

На Хмельниччині чоловік з автоматом розстріляв поліцейських і службові авто

На Хмельниччині підрозділ КОРД затримав чоловіка, який розстріляв два...