Контракт із Газпромом може допомогти Україні повернути ЗАЕС

Україна може отримати унікальну можливість повернути контроль над Запорізькою атомною електростанцією (ЗАЕС), яка зараз перебуває під окупацією Росії. Цей шанс може з’явитися після закінчення договору про транзит російського газу, що спливає 31 грудня цього року. Про це заявив Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова, в інтерв’ю для NV.

Омельченко наголосив, що багато європейських країн, зокрема Австрія, Словаччина та Чехія, зацікавлені в продовженні транзитного контракту з Газпромом, оскільки російський газ є для них важливим джерелом енергії. Газпром також надзвичайно зацікавлений у продовженні цього контракту, оскільки його економічне становище наразі залишається складним.

За словами Омельченка, Україна може скористатися цією ситуацією і висунути вимогу повернення Запорізької АЕС як умову для продовження транзитного договору. Він вважає, що такий підхід міг би мати реальні шанси на успіх, хоча й потребує значних зусиль з боку української дипломатії та енергетичної стратегії.

“Якщо цей план спрацює і ми повернемо ЗАЕС, це значно полегшить ситуацію в енергосистемі вже на наступну зиму. Проте швидкий результат неможливий, оскільки потрібен час на перевірку стану об’єкта — там буде багато чого заміновано. Також знадобиться провести чимало робіт”, — зазначив Омельченко.

Він також підкреслив, що Росія опиниться в складній ситуації, якщо залишиться без транзиту газу через Україну. Це створить додатковий тиск на Москву з боку її союзників, таких як Угорщина, Словаччина та Австрія, які сильно залежать від російського газу. За словами експерта, втрата 6 мільярдів євро для Газпрому стане справжньою катастрофою.

Водночас Омельченко застеріг від надмірного оптимізму, зазначивши, що просто чекати на повернення ЗАЕС через переговори, без застосування механізмів тиску, не варто.

Військовий експерт Михайло Жирохов додав, що одним із можливих сценаріїв розвитку Курської операції може стати спроба захоплення Курської АЕС з метою обміну її на окуповану росіянами ЗАЕС. У цьому Україні могли б допомогти міжнародні організації, такі як МАГАТЕ.

Однак слід пам’ятати, що навіть у разі успішного повернення ЗАЕС, її відновлення займе тривалий час. Як раніше зазначав Омельченко, окупаційні війська Росії не займаються належним обслуговуванням обладнання на станції, і після деокупації може знадобитися кілька років на відновлення її повноцінної роботи.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

У Міноборони анонсували нові функції в Резерв+ для призовників

У мобільному застосунку для військовозобов'язаних Резерв+ найближчим часом з’являться...

Дружина ведучого Остапчука погрожує колишній через будинок

Дружина українського телеведучого Володимира Остапчука — блогерка Катерина Полтавська...

В Україні за продаж енергетиків дітям каратимуть штрафами

У Верховній Раді з’явився новий законопроєкт, який передбачає заборону...

Обшук у дружини Коболєва: ДБР вилучило техніку без рішення суду

У середу зранку слідчі Державного бюро розслідувань провели обшук...

Троє підлітків знімалися з нацистською символікою на меморіалі жертвам Голокосту

У Харківській області троє підлітків зняли провокаційне фото на...

Готелі в Одесі досі працюють на росіян

Поки очільниця АРМА Олена Дума розповідає про нульову корупцію,...

Адміністрація Трампа погрожує згорнути допомогу Україні

Адміністрація Дональда Трампа, яка готує основу для можливої нової...

Слуга народу Ігор Колтунов витрачав гроші онкохворих дітей на елітне авто

Депутат Київської облради від партії «Слуга народу» Ігор Колтунов...