Контракт із Газпромом може допомогти Україні повернути ЗАЕС

Україна може отримати унікальну можливість повернути контроль над Запорізькою атомною електростанцією (ЗАЕС), яка зараз перебуває під окупацією Росії. Цей шанс може з’явитися після закінчення договору про транзит російського газу, що спливає 31 грудня цього року. Про це заявив Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова, в інтерв’ю для NV.

Омельченко наголосив, що багато європейських країн, зокрема Австрія, Словаччина та Чехія, зацікавлені в продовженні транзитного контракту з Газпромом, оскільки російський газ є для них важливим джерелом енергії. Газпром також надзвичайно зацікавлений у продовженні цього контракту, оскільки його економічне становище наразі залишається складним.

За словами Омельченка, Україна може скористатися цією ситуацією і висунути вимогу повернення Запорізької АЕС як умову для продовження транзитного договору. Він вважає, що такий підхід міг би мати реальні шанси на успіх, хоча й потребує значних зусиль з боку української дипломатії та енергетичної стратегії.

“Якщо цей план спрацює і ми повернемо ЗАЕС, це значно полегшить ситуацію в енергосистемі вже на наступну зиму. Проте швидкий результат неможливий, оскільки потрібен час на перевірку стану об’єкта — там буде багато чого заміновано. Також знадобиться провести чимало робіт”, — зазначив Омельченко.

Він також підкреслив, що Росія опиниться в складній ситуації, якщо залишиться без транзиту газу через Україну. Це створить додатковий тиск на Москву з боку її союзників, таких як Угорщина, Словаччина та Австрія, які сильно залежать від російського газу. За словами експерта, втрата 6 мільярдів євро для Газпрому стане справжньою катастрофою.

Водночас Омельченко застеріг від надмірного оптимізму, зазначивши, що просто чекати на повернення ЗАЕС через переговори, без застосування механізмів тиску, не варто.

Військовий експерт Михайло Жирохов додав, що одним із можливих сценаріїв розвитку Курської операції може стати спроба захоплення Курської АЕС з метою обміну її на окуповану росіянами ЗАЕС. У цьому Україні могли б допомогти міжнародні організації, такі як МАГАТЕ.

Однак слід пам’ятати, що навіть у разі успішного повернення ЗАЕС, її відновлення займе тривалий час. Як раніше зазначав Омельченко, окупаційні війська Росії не займаються належним обслуговуванням обладнання на станції, і після деокупації може знадобитися кілька років на відновлення її повноцінної роботи.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Злочинці організували перепродаж викрадених машин в Києві до Європи

Під час тимчасової окупації Київщини в 2022 році, коли...

Українці отримали рекордні 232 млн грн кешбеку за листопад

Українці отримали 232 мільйони гривень кешбеку за покупки товарів...

Військовий розповів що потрібно зробити щоб покращити мобілізацію

Офіцер ЗСУ Вадим Васильчук в інтерв'ю "Укрінформу" поділився думкою...

РНБО попереджає: шахраї намагаються вкрасти ваші дані через “Нову пошту”

Українські користувачі стали жертвами нової хвилі кібератак: шахраї розсилають...

Спалах ротавірусу в Чернігівському дитсадку: госпіталізовано 6 дітей і виховательку

У Чернігові в одному з дитячих садків зафіксовано спалах...

Депутат та заступник мера на Львівщині попалися на хабарі в 1,2 мільйона гривень

На Львівщині вибухнув черговий корупційний скандал. Депутата Львівської обласної...

Київ планує взяти кредит щоб завершити метро на Виноградар

Будівництво метро на Виноградар, яке довгий час стояло на...

10 простих порад для батьків як допомогти дитині впоратись з поганою поведінкою

Виховання дітей – це завдання, яке вимагає терпіння, любові...