Цього року метеорологічне літо в Україні тривало з середини травня до першої декади жовтня, а в майбутньому подібні довгі та спекотні сезони можуть стати новою нормою для країни. Про це в інтерв’ю 24 Каналу розповіла Віра Балабух, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України.
“Тривале і спекотне літо, яке ми спостерігали цьогоріч, вочевидь досить скоро стане нашою новою кліматичною нормою”, – заявила вона. За словами експерта, тривалість спекотного сезону в Україні зростатиме, зокрема літо починатиме раніше і триватиме довше.
Основними чинниками цього є парниковий ефект, який підвищує температуру повітря на планеті, а також збільшення сонячної активності. “За даними Всесвітньої метеорологічної організації, концентрація вуглекислого газу в атмосфері досягла максимуму за 800 тисяч років”, – зазначила Балабух.
Цьогорічна аномально тепла погода в Україні восени пояснюється потужним антициклоном і теплим повітрям, яке приходило з субтропіків.
Літо 2024 року увійшло в історію як особливо спекотне. На півдні Херсонщини, Миколаївщини та в окремих районах Криму липнева температура досягала рекордних +28,0…+28,8 °C. “Подібні показники середньомісячної температури є нормою в таких містах, як Джакарта, Сінгапур, Мумбаї, Маніла, та інших населених пунктах, розташованих в екваторіальному та субекваторіальному поясі!” – прокоментував синоптик Ігор Кибальчич.
За його словами, липень 2024 року увійде в історію як один з найспекотніших і найсухіших в Україні, що підтверджує тенденцію до зміни клімату, з якою вже стикається наша країна.