Майбутнє Острога – без минулого: чергова забудова знищила пам’ять століть

У місті Острог забудовники перекопали територію біля нижнього замку князів Острозьких, де, ймовірно, знаходилася усипальниця острозького старости та полковника Яна-Вільгельма Роттаріуша. Про це повідомив працівник Центру вивчення спадщини князів Острозьких Микола Бендюк.

Будівельний майданчик обнесли високим парканом, і протягом трьох днів техніка знищувала культурний шар, не допускаючи археологів до території. За словами Бендюка, все це відбувалося прямо через дорогу від адміністрації Державного історико-культурного заповідника, що викликає підозри у змові.

Археолога Олександра Бондарчука, працівника заповідника, не допустили до місця робіт, хоча присутність фахівця є обов’язковою згідно з законом. Попри запевнення Рівненського обласного управління культури, що “ніяких робіт не ведеться”, насправді земля активно вивозилась на околицю міста.

Бендюк разом з археологами вирушили до місця скидання землі та виявили залишки історичних артефактів серед сміття — людські рештки, уламки кераміки, тесаний камінь, іконку XVIII століття. Все це, ймовірно, є частинами знищеної усипальниці та старовинної забудови.

За попередніми даними, поховання могло належати Роттаріушу, який помер у 1728 році, та було розташоване всього за 10 метрів від костелу. У цій же частині міста могли бути поховані й княжна Гальшка Острозька та її двоюрідний брат Костянтин Острозький.

“Забудовники використали схему, яка повторюється по всій Україні. Фінансують дослідження маленької ділянки, отримують дозвіл на роботи лише на цій території — і копають по всьому майданчику, ігноруючи вимоги щодо решти”, – наголошує Бендюк.

Археологічна спадщина Острога під загрозою

Острог відомий своєю багатою історією. У липні 2024 року в центрі міста археологи виявили фрагмент стародавнього валу XI століття, трипільські ями з посудом Х століття та ливарню XVII століття. Глибина культурного шару тут сягає понад трьох метрів.

У жовтні того ж року неподалік Острозької академії утворилось провалля, яке відкрило науковцям підземні лабіринти та унікальні ковані двері XVII століття. Підземелля в центрі міста мають три рівні, проте через постійну забудову, рух вантажівок та відсутність належної охорони, цінні історичні шари опиняються під загрозою остаточного знищення.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Партії ЄС і «Голос» заблокували рішення, яке могло знизити тарифи на електроенергію

Фракції "Європейська солідарність" та "Голос" понад рік блокували важливе...

Базову військову підготовку зробили обов’язковою для студентів-чоловіків

Базову загальновійськову підготовку проходитимуть усі студенти-чоловіки другого курсу українських...

Кімната в гуртожитку, гектари за безцінь і кеш у доларах: що приховує декларація нового голови водного агентства Ігоря Гопчака

Новий очільник Державного агентства водних ресурсів Ігор Гопчак декларує...

Якою буде погода на Великдень

Найближчими вихідними — 19 і 20 квітня — Україна...

Призов і виїзд за кордон — головний удар по бізнесу під час війни

Поки фронт тримає оборону, тил усе гучніше говорить про...

У Києві викрили шахрайський кол-центр, що видурює гроші в європейців

У самому центрі Києва, на вулиці Дегтярівській, під дахом...

Як українці святкуватимуть Великдень у 2025 році

На четвертому році повномасштабної війни українці змінюють не лише...

Через дефіцит овочесховищ уряд розширив програму «5-7-9%» для фермерів

В умовах війни та знищеної інфраструктури уряд вирішив «розморозити»...