Майбутнє Острога – без минулого: чергова забудова знищила пам’ять століть

У місті Острог забудовники перекопали територію біля нижнього замку князів Острозьких, де, ймовірно, знаходилася усипальниця острозького старости та полковника Яна-Вільгельма Роттаріуша. Про це повідомив працівник Центру вивчення спадщини князів Острозьких Микола Бендюк.

Будівельний майданчик обнесли високим парканом, і протягом трьох днів техніка знищувала культурний шар, не допускаючи археологів до території. За словами Бендюка, все це відбувалося прямо через дорогу від адміністрації Державного історико-культурного заповідника, що викликає підозри у змові.

Археолога Олександра Бондарчука, працівника заповідника, не допустили до місця робіт, хоча присутність фахівця є обов’язковою згідно з законом. Попри запевнення Рівненського обласного управління культури, що “ніяких робіт не ведеться”, насправді земля активно вивозилась на околицю міста.

Бендюк разом з археологами вирушили до місця скидання землі та виявили залишки історичних артефактів серед сміття — людські рештки, уламки кераміки, тесаний камінь, іконку XVIII століття. Все це, ймовірно, є частинами знищеної усипальниці та старовинної забудови.

За попередніми даними, поховання могло належати Роттаріушу, який помер у 1728 році, та було розташоване всього за 10 метрів від костелу. У цій же частині міста могли бути поховані й княжна Гальшка Острозька та її двоюрідний брат Костянтин Острозький.

“Забудовники використали схему, яка повторюється по всій Україні. Фінансують дослідження маленької ділянки, отримують дозвіл на роботи лише на цій території — і копають по всьому майданчику, ігноруючи вимоги щодо решти”, – наголошує Бендюк.

Археологічна спадщина Острога під загрозою

Острог відомий своєю багатою історією. У липні 2024 року в центрі міста археологи виявили фрагмент стародавнього валу XI століття, трипільські ями з посудом Х століття та ливарню XVII століття. Глибина культурного шару тут сягає понад трьох метрів.

У жовтні того ж року неподалік Острозької академії утворилось провалля, яке відкрило науковцям підземні лабіринти та унікальні ковані двері XVII століття. Підземелля в центрі міста мають три рівні, проте через постійну забудову, рух вантажівок та відсутність належної охорони, цінні історичні шари опиняються під загрозою остаточного знищення.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Чому не можна запивати ліки кавою: список небезпечних поєднань

Ранкова чашка кави — звичка, без якої багато хто...

Прожитковий мінімум в Україні: одна куртка на три роки

В Україні офіційні норми прожиткового мінімуму залишаються далекими від...

Скільки води потрібно пити щодня: нове дослідження спростовує популярний міф

Рекомендацію пити щодня два літри води знають усі. Її...

Вчені дослідили вплив алкоголю на прийняття рішень у чоловіків і жінок

Алкоголь може по-різному впливати на поведінку чоловіків і жінок,...

7 продуктів, які допомагають зберегти молодість і пружність шкіри — без косметичних втручань

Раціон має суттєвий вплив на стан шкіри. Дослідники Единбурзького...

НАЗК виявило порушення в декларації працівника ТЦК з Білої Церкви

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило порушення...

У Запоріжжі судитимуть правоохоронця, який убив колегу та намагався видати це за самогубство

Державне бюро розслідувань завершило досудове розслідування справи щодо правоохоронця...

Військовослужбовець Рівненського ТЦК отримав травму внаслідок конфлікту з місцевими жителями

У Рівненській області стався інцидент за участі військовослужбовців територіального...