Модифікації F-16, що можуть передати для України та їхні потенційні вигоди на фронті

Мало на яку зброю так сильно чекали в Україні, як на винищувачі F-16, які нарешті знаходяться на межі передачі від західних партнерів. Ці літаки викликають надзвичайний інтерес, адже вони мають потенціал стати справжнім оборонним щитом, здатним відвернути руйнівні нальоти російських військ.

Особливі надії прикладаються до F-16 через їх здатність знищувати крилаті ракети, що становить велику загрозу для міст України. Крім того, ці винищувачі можуть успішно протистояти російським бомбардувальникам, які недавно стали ключовою складовою стратегії ворога, сприяючи його просуванню на фронті. Не варто забувати і про можливість F-16 здійснювати удари самостійно, що надає українським ЗСУ можливість активізувати наступальні дії.

Варто відзначити, що українська Військово-Повітряна Сила (ВПС) докладає всіх зусиль, щоб вивчити можливості та потенціал отримання різних типів бойових літаків. Питання, чи виправдають очікування ці нові додатки до військового арсеналу, залишається відкритим і підлягає подальшому аналізу і оцінці.

Президент України, Володимир Зеленський, у недавньому інтерв’ю агентству AFP заявив, що для забезпечення повітряної переваги над Росією, український повітряний флот має мати від 120 до 130 сучасних літаків.

Про конкретні постачання майбутніх літаків наразі відомо дуже мало. Відсутні точні дані щодо термінів постачання, кількості та конкретних моделей, які отримає Україна. Також невідомо, чи будуть це F-16, адже вони можуть відрізнятися від моделей, що вже існують у країн-донорів.

Остаточно, є серйозні сумніви стосовно того, чи можна вважати ці літаки справді сучасними, а також щодо їхньої ефективності у протистоянні з російськими військами.

У літній період 2024 року Україна, за очікуваннями, прийме кілька десятків західних військових літаків, які будуть надіслані країнами-донорами – Данією, Нідерландами, Норвегією та Бельгією. Очікується передача від 45 до 60 винищувачів.

Прем’єр-міністр Данії повідомив у мережі X 13 травня, що передача F-16 відбудеться “протягом місяців”. Нідерланди планують передати свої F-16 після Данії, а Бельгія зазначила, що зробить це у 2025 році. Щодо норвезьких літаків терміни передачі наразі не відомі.

Військове джерело в Києві повідомило 10 травня, що українські військові розраховують отримати перші F-16 у червні-липні.

Можлива затримка у передачі західних винищувачів Україні може бути пов’язана з процесом навчання українських пілотів у тренувальних центрах у Європі.

Однак ймовірно, причина затримки полягає не лише в цьому. Можливо, старі F-16 потребують ремонту, модернізації та приведення до більш-менш єдиного стандарту. Навіть серед однієї країни можуть бути відмінності між літаками.

Збройні сили України отримають досить старі винищувачі, які значно відрізняються за своїми можливостями від найновіших модифікацій F-16, що постачаються США в інші країни. Додатково, частина військово-авіаційного парку країн-донорів протягом останніх років перебувала в стані нельоту.

На початку 1980-х років країни, які планують передати Україні винищувачі F-16 (Бельгія, Нідерланди, Норвегія та Данія), стали першими серед європейських держав, що отримали ці нові на той час літаки. Варто відзначити, що вони не були побудовані в США, а виготовлені на власних заводах у Бельгії та Нідерландах.

Протягом 2020-х років, навіть без військових конфліктів в Україні, кожна з цих країн почала вилучати F-16 зі складу озброєння, переходячи на нові моделі F-35. ВПС Данії, Норвегії та Нідерландів вже використовують останні як основні винищувачі, тоді як Бельгія тільки почала їх отримувати – перший політ бельгійського F-35 відбувся 14 травня.

Деякі з цих країн планують передати Україні лише частину своїх вільних винищувачів F-16, в той час як іншу частину вони продають третім країнам.

Наприклад, Данія, у складі ВПС якої налічується 43 винищувачі (33 одномісні F-16A і 10 двомісних F-16B), продала 24 з них Аргентині. Щодо того, скільки літаків данці передадуть ЗСУ, наразі немає оголошень.

У 2022 році Норвегія продала 32 з 57 своїх F-16 Румунії. Відомо, що 22 літаки передадуть Україні, однак точна дата цього переходу поки що невідома.

Нідерланди, колишні власники 138 винищувачів F-16, обіцяють передати Україні щонайменше 24 літаки. Решту свого авіапарку вони списали та частково розпродали в середині 2000-х років.

Всі F-16, які експлуатуються у цих країнах, відносяться до першого покоління, яке позначається літерами A або B: F-16A – одномісні винищувачі, F-16B – двомісні.

США продовжують виробляти та експортувати F-16, але ці моделі значно відрізняються від тих, що були випущені у 1980-х роках.

Перші серійні винищувачі F-16A, випущені у 1979 році, відрізняються від новітніх F-16V, представлених у 2012 році, приблизно так само, як і МіГ-29, випущений у СРСР у 1982 році, відрізняється від російського Су-35, що з’явився у 2015 році. Це настільки значна модернізація, що можна розглядати ці літаки як нові моделі.

Крім того, спочатку F-16 були розроблені як легкі фронтові винищувачі, подібні до МіГ-29 у СРСР. Вони були меншими за важкі багатофункціональні американські F-15 (або радянські Су-27), мали менше корисного навантаження, менший радіус дії та гірші характеристики у порівнянні з важкими літаками.

Навіть після модернізації, коли F-16 також отримали можливості багатофункціональних літаків, їх дальність дії залишилася обмеженою, а корисне навантаження в порівнянні з важкими літаками залишилося невеликим.

F-16, які обіцяли передати Україні країни-донори, мають свої особливості, оскільки кожен з них встановив власний набір обладнання, відповідно до індивідуальних вимог міністерств оборони.

У винищувачів кожної країни був свій набір озброєнь, який, хоча і співпадав з основними позиціями, відрізнявся спеціальними системами.

Наприклад, F-16 у складі ВПС Норвегії могли використовувати протикорабельні ракети Penguin та бомби з лазерним наведенням Paveway II, тоді як данські літаки володіли блоками радіоелектронної боротьби AN/ALQ-10, які ускладнювали наведення ракет противника на літак.

Деякі F-16 у складі ВПС Нідерландів та Бельгії могли переносити тактичну ядерну зброю, оскільки США розміщували запаси такої зброї на їхній території.

Є й менші відмінності, наприклад, в інтерфейсі або панелі приладів, але вони все ж роблять кожен літак унікальним.

Усі F-16 Данії, Нідерландів, Норвегії та Бельгії були побудовані до 1990 року, і всі чотири країни модернізували свої літаки. Багато характеристик цих винищувачів тепер наближені до більш сучасних моделей.

Початково F-16 був розроблений з урахуванням близько 20 років експлуатації. Однак його наступник затримався, і у 1990-х роках в США була розроблена програма “Подовження ресурсу в середині терміну експлуатації” (Mid-Life Update — MLU).

Ця програма була необхідна для відновлення планера літака, який отримав значно більше навантажень, ніж передбачалося. Початково F-16 був розроблений як легкий фронтовий винищувач для повітряного бою, але з часом він отримав більше функцій, що збільшило масу корисного навантаження і, відповідно, позначилося на стані планера.

Мікротріщини з’явилися у планері, деякі вузли потребували повної заміни.

У рамках програми також замінили електронне обладнання F-16, зокрема, частину радіолокаційного обладнання, що збільшило його радіус дії на 25%, покращили обладнання кабіни, включаючи заміну дисплеїв та елементів управління, додали різні прилади, які допомагають керувати літаком у складних умовах, та багато іншого.

Наприклад, для розширення арсеналу озброєння на багатьох літаках довелося змінювати проводку в крилі.

Для позначення програми модернізації використовують термін “Block” з номером, який відповідає певній програмі. Найбільш поширеною сучасною модифікацією F-16 є F-16C (одномісний) або D (двомісний), модернізовані до рівня Block 52. Їх виробництво розпочалося в 1990-х роках. Більшість американських винищувачів належать саме до цієї модифікації.

Вважається, що старі винищувачі, які постачалися в Європу та плануються передати Україні, були модернізовані до цього рівня. Формально модернізовані літаки мають позначення F-16AM або F-16BM.

Незважаючи на те, що винищувачі в чотирьох європейських країнах були приблизно модернізовані до одного загального рівня, встановлення деталей та спеціалізації тих літаків, які будуть передані Збройним Силам України (ЗСУ), є складним завданням. Кожна країна замовляла свій унікальний літак, і навіть у межах одних ВПС можуть бути різні модифікації.

На каналі YouTube НАТО наприкінці квітня було опубліковано відео про підготовку українських пілотів. У одному з кадрів був показаний винищувач, на якому тренуються українські льотчики, причому був чітко видно його серійний номер: 870022.

Інформацію про винищувачі F-16, включаючи серійні номери, можна знайти у неофіційних публічних реєстрах в інтернеті. Це дозволяє встановити характеристики конкретного літака.

Можна також припустити, що українські пілоти мають навчатися боротися на літаках, аналогічних до тих, які їм потім будуть передані. Вони повинні оволодіти певним набором обладнання та озброєнь. Це дає змогу зробити висновок про можливе використання таких літаків.

Двомісний F-16B з номером 870022 був збудований голландською компанією Fokker у 1988 році для данських ВПС. Це не найстаріший літак у парку європейських партнерів України, оскільки там є також F-16, поставлені у 1980 році.

Цей двомісний винищувач, хоча не був призначений спеціально для підготовки пілотів, відомий своїми перевагами у бою.

З перших серій, одномісний F-16A і двомісний F-16B були оснащені майже однаково – вони відрізнялись лише наявністю другого члена екіпажу.

Двомісні винищувачі мають перевагу в тому, що другий льотчик розгружає пілота. Він відповідає за стеження за повітряним простором, що підвищує загальний рівень обізнаності екіпажу.

Крім того, якщо винищувач використовує складну керовану високоточну зброю, другому льотчику, який стежить за ціллю, краще цим займатися: в одних випадках він вводить координати цілі в систему ракет або бомб, в інших – він слідкує за її лазерним підсвічуванням.

Одномісні винищувачі також мають свої переваги. Пілот у повітряному бою може концентруватися на діяльності, не відволікаючись на комунікацію з другим льотчиком, що сприяє швидшій реакції на зміну ситуації.

Крім того, кабіна другого льотчика зменшує корисне навантаження та потребує додаткового електроживлення. Також, такий екіпаж потребує більш тривалого навчання.

Даний F-16B був модернізований разом з іншими данськими літаками до рівня Block 20 і отримав позначення F-16BM.

Один з ключових компонентів літака – радар. У данського винищувача F-16BM встановлений радар AN/APG-66(V)2A. Це значна модернізація раннього радару, спеціально розробленого для F-16. Електронну базу було замінено, що значно покращило його характеристики, зокрема швидкість обробки інформації та дальність дії.

Вважається, що APG-66 з самого початку був потужнішим та функціональнішим радаром, ніж РЛС “Сапфір” у конкуруючих МіГ-29. Українські пілоти вже використовують МіГ-29 у бойових умовах, але F-16 буде для них значним покращенням.

Проте Росія використовує в Україні більш сучасні та потужніші винищувачі, такі як Су-30 і Су-35, які мають більш потужні радари.

Основна проблема радару у F-16 полягає в обмеженому розмірі винищувача, що обмежує діаметр антени радара та, відповідно, його потужність. У важких російських винищувачів з великими радарами ця проблема не так актуальна: Су-30, Су-35 і МіГ-31 можуть виявити американські винищувачі раніше. Кожен з російських літаків має свою власну сучасну радіолокаційну систему, яка, принаймні, є більшою за аналогічні американські.

Розміри та потужність радару не завжди вирішальні. Українські льотчики протягом двох з половиною років ведуть війну на МіГ-29, які значно менш сучасні, ніж данські F-16.

Радар літака гірше розпізнає ціль, коли вона знаходиться на тлі землі. Тому одним з тактичних прийомів українських пілотів є літання на низькій висоті з вимкненим радаром.

Увімкнений радар допомагає відслідковувати дії у повітрі, але викриває літак. Це схоже на використання ліхтаря у темряві – він дозволяє побачити навколишнє середовище, але також робить вас помітними.

Польоти на низькій висоті з вимкненим радаром дозволяють залишатися невидимими (до моменту включення радара перед атакою), але мають свої недоліки.

Найбільший з них – невигода у повітряному бою. Перевага знаходиться у тих, хто перебуває вище. У випадку атаки супротивника, який знаходиться біля землі, ракети летять вниз, що збільшує їхню швидкість і дальність.

Ракети, які летять знизу вгору, мають свої виклики через земне тяжіння та більш щільне повітря в нижніх шарах атмосфери. Це зменшує їхній радіус дії та робить їх повільнішими. Тому стратегічно краще вести повітряний бій на одному рівні або мати перевагу за висотою.

Радар є важливим, але не єдиним інструментом виявлення та стеження за повітряним простором.

У данських F-16 використовується покращена система радіоелектронної протидії, яка включає апаратуру розпізнавання загроз, здатну визначити, з якого боку літак опромінюється радаром противника. Це дозволяє “бачити” не лише відбите випромінювання свого радара, але й світло радара противника. F-16 оснащені вдосконаленою системою AN/ALR-74.

Ця система, хоч і не може замінити бортову РЛС, але допомагає пілотам стежити за ситуацією в повітрі і виконувати ухиляльні маневри від ракет.

Крім того, F-16 НАТО оснащені системою Link 16, яка дозволяє обмінюватися інформацією з наземними і літючими радарами, іншими літаками та пунктами управління.

Україні не вистачає літаків далекого радіолокаційного виявлення, а отримати інформацію від американських E-3 Sentry неможливо через їхню обмежену дальність дії. Такі літаки є ключовими пунктами управління повітряним боєм, оскільки бачать велику кількість літаків, як своїх, так і противника, і передають цю інформацію винищувачам.

Однак F-16 можуть отримувати інформацію від наземних радіолокаційних станцій та інших винищувачів.

ЗСУ зуміли збити два російські летючі радари А-50У, що допомогло знизити російські можливості управління повітряним боєм. За даними довідника Military Balance 2022, перед початком війни у Росії було три одиниці А-50 (застарілі варіанти) і шість А-50У.

Основним озброєнням F-16 є протиповітряні ракети AIM-9L Sidewinder, що виробляються з 1970-х років. Це ракети ближньої дальності з оптимальною дальністю пуску до 20 кілометрів. Крім того, ці літаки можна адаптувати для застосування авіаційних ракет IRIS-T ближнього радіуса, які ЗСУ використовує у протиповітряній обороні з наземних установок.

Російська авіація, ймовірно, уникатиме повітряних боїв на коротких дистанціях з пілотами ЗСУ. Проте такі ракети будуть корисні в боротьбі з російськими крилатими ракетами або дронами, якщо ЗСУ вирішать використовувати F-16 як перехоплювачі ППО.

У ВПС Данії також є більш дальні авіаційні ракети AIM-120 AMRAAM, які ЗСУ вже використовує. Їх можна запускати з наземних ЗРК NASAMS.

Дальність цих ракет у останній модифікації може перевищувати 120 кілометрів, проте європейські F-16 можуть застосовувати ранні версії з меншою дальністю, менше 100 кілометрів.

Цим літакам доведеться стати на шляху більш нових і важких російських, серед яких може бути Су-57 – винищувач п’ятого покоління, побудований з використанням технологій стелс. Їх часто називають “літаками-невидимками”, але це вираження не зовсім точне: ця технологія скоріше зменшує помітність, скорочуючи дистанцію виявлення – радари F-16 впізнають їх пізніше, ніж інші російські літаки.

Особливо занепокоєння у багатьох експертів викликає дальність російського авіаційного озброєння.

Ракета Р-37, найпотужніша з російських, має заявлену дальність у 300 км, а друга за дальністю – Р-33 – 160 км. Обидві вони використовуються МіГ-31, можливо – Су-35С і Су-57. Але останній змушений нести цю велику ракету на зовнішній підвісці, що зводить нанівець його переваги в малопомітності.

Разом з найпотужнішими радарами це створює досить небезпечну комбінацію.

Однак Р-37 – досить екзотична зброя. Це великі й дорогі ракети. Основна маса російських винищувачів озброєна ракетами ближнього та середнього радіуса, які за своїми характеристиками наближаються до озброєння європейських F-16.

Крім того, крім дальності, в повітряних боях важливі й інші параметри, серед яких не останню роль відіграє підготовка як пілотів, так і офіцерів в штабах. Дуже багато залежить від планування та управління повітряним боєм.

Наявність літючих радарів А-50У, кількість яких в останні кілька місяців знизилася на дві одиниці, також досі відіграє важливу роль.

Тому передбачити результати повітряних боїв між винищувачами важко.

Проти фронтових бомбардувальників Су-34 у F-16 більше шансів. Ці російські літаки використовують авіабомби з модулями УМПК, що перетворюють їх на керовані високоточні боєприпаси.

Ці бомби скидаються з відстані приблизно 40-50 км на висоті близько 10 тис. метрів. Російська авіація активно використовує ці бомби, допомагаючи своїм наземним військам просуватися на ділянках фронту.

Проте, літак Су-34, перебуваючи на бойовому курсі перед скиданням бомби, досить вразливий. Якщо проти нього діятиме винищувач з ракетою, дальність якої перевищує ті 40-50 км, то це буде великою загрозою.

Незважаючи на те, що Су-34 створений на базі винищувача Су-27 і є досить маневровим літаком, який може нести системи радіоелектронної протидії, він не є найпростішою ціллю. Однак російські ВПС, дотримуючись досвіду двох років війни, не схильні ризикувати дорогими літаками. Сама наявність загрози вже може бути достатньою для того, щоб згорнути такі операції.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Справи корупції у ТЦК залишаються без розслідування

Наші джерела розповіли, що в ДБР, ведеться робота виключно...

ЗСУ першими в світі провели дістанційне мінування за допомогою морських дронів Sea Baby

Згідно з доповіддю від The Wall Street Journal, українські...

Хто буде відповідальним за фантастичні ідеї будівництва нових блоків Хмельницької АЕС

На фоні нагальної потреби у забезпеченні енергетичної безпеки та...

На Запорізькому напрямку руйнуються фортифікаційні споруди через неякісне зведення (ФОТО)

В розпорядженні нашої редакції з’явилися фото повалених та затоплених...

Україна очікує 60 винищувачів F-16, але підготовлено всього 15-20 пілотів

Україна в найближчий час планує отримати 60 винищувачів F-16...

В Україні підвищать податки

Голова комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної...

“Азов” вимагає кримінального переслідування українського генерала

У своєму Telegram-каналі начальник штабу добровольчого батальйону "Азов" Богдан Кротевич...

Після скандалу у Дніпрі Жорін запросив Тищенка на фронт

Бійка між охороною депутата Миколи Тищенка  та військовим викликали...