В Україні очікується хвиля масових відрахувань із вищих навчальних закладів. Особливо це стосуватиметься студентів-чоловіків призовного віку, які вступили до вишів з недобросовісною метою — уникнути мобілізації. Про це в інтерв’ю ZN.UA повідомив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.
За його словами, після весняної сесії, яка завершиться у травні-червні, в університетах будуть «досить масові відрахування», ідеться насамперед про тих, хто формально числиться у вишах, але фактично не навчається.
«Наразі понад сотню закладів освіти перевіряють щодо зарахування чоловіків 25+ років. Йдеться про очне навчання, яке повинно бути підтверджене фізичною присутністю на парах», — зазначив Винницький.
Він наголосив, що освіта має бути свідомим вибором, а не інструментом для отримання відстрочки. Водночас заступник міністра визнав, що серед студентів є й ті чоловіки віком 25+, які справді повернулися до навчання свідомо та демонструють хороші результати.
Паралельно триває масштабна перевірка понад 100 університетів і коледжів — Державна служба якості освіти спільно з військкоматами та правоохоронними органами вивчає дотримання законодавства щодо вступу та навчання студентів-чоловіків.
Перевіряють:
-
достовірність даних у ЄДЕБО;
-
наявність студентів на заняттях;
-
чи не перевищено ліцензійні обсяги прийому.
За словами Винницького, лише за період з квітня по серпень 2024 року було відраховано 23 448 чоловіків віком понад 30 років, з яких 5805 — за результатами перевірок, інші — за рішеннями самих вишів.
Справжній рекорд поставила аспірантура: якщо до 2022 року до аспірантур щороку вступало 3–4 тисячі осіб, то у 2023-му — одразу 18 тисяч, з яких понад 90% — чоловіки призовного віку. Після перевірок було відраховано близько 3 тисяч аспірантів.
У МОН запевняють: боротьба з фіктивним навчанням продовжиться і цього року. Вступна кампанія 2025 року проходитиме з особливою увагою до мотивації абітурієнтів та підвищеними вимогами до зарахування.