НАБУ прагне обшуковувати нардепів без дозволу Генпрокурора

Українське Національне антикорупційне бюро (НАБУ) стоїть перед значними викликами у веденні своїх розслідувань, особливо тоді, коли йдеться про обшуки народних депутатів. Недавно стало відомо, що детективи НАБУ висловили бажання отримати право проводити обшуки без попереднього погодження з Генеральним прокурором України, що породжує серйозні дискусії та питання щодо правових аспектів цього кроку.

Іноземні експерти провели аудит діяльності НАБУ за період з 2021 по 2023 роки. У своєму звіті вони вказали, що виявили декілька обмежень повноважень детективів для того, щоб покращити ефективність їх роботи.

Зокрема, детективи НАБУ скаржаться, що не можуть починати розслідування щодо можливої корупції народних депутатів України лише на підставі дозволу прокурора САП, а мають також отримати погодження Генерального прокурора. Також антикорупціонери не можуть без погодження Генпрокурора обшукувати приміщення народних депутатів, звертатися за тимчасовим доступом до банківської інформації стосовно них та вживати інші заходи.

Окрім того, детективів НАБУ не влаштовують законодавчі обмеження щодо використання ними певних засобів під прикриттям та оперативних інструментів.

Однак, постає питання, чи справді погодження на слідчі дії є перепоною в ефективних розслідуваннях НАБУ. Адже детективи давно вже “прославилися” гучними викриттями високопосадовців, однак для того, щоб довести своє “викриття” іноді їм не вистачає і десяти років.

У кінці травня НАБУ потрапило у скандал – стало відомо про ймовірне розголошення даних досудового розслідування представниками бюро в інтересах нібито бізнесмена Юрія Голика, який є фігурантом антикорупційного розслідування по “Великому будівництву”.

Через цю справу директор НАБУ Семен Кривонос відсторонив свого першого заступника Гізо Углаву від виконання обов’язків на час досудового розслідування.

Окрім того, 20 червня вийшло ще одне журналістське розслідування про ймовірний злив даних з НАБУ, у якому фігурує вже сам директор бюро Семен Кривонос.

Після скандалів нардепи з комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики викликали на засідання директора НАБУ Семена Кривоноса. Однак, він цей виклик проігнорував, посилаючись на те, що обговорювати розслідування щодо ймовірних зливів даних передчасно. Після цього депутати вирішили провести виїзне засідання у НАБУ, однак коли воно відбудеться – поки не відомо.

Міжнародні аудитори раніше констатували, що ВАКС розглядає справи роками, а детективи НАБУ можуть розслідувати їх десятиріччями.

Та й, як показує практика, тривалість розслідування антикорупціонерів ніяк не впливає на його якість, адже “гучні” справи НАБУ проти високопосадовців вже неодноразово розвалювалися в судах.

Наочним прикладом є кримінальні провадження проти ексміністра інфраструктури Володимир Омеляна. Обидві справи розвалилися у судах. Як зазначив ексміністр, кримінальні провадження НАБУ завдали йому суттєвих репутаційних та фінансових збитків. Адже його протягом багатьох років згадували у зведеннях НАБУ як міністра, проти якого відкрите кримінальне провадження, що понесло за собою, зокрема, проблеми з банківськими установами.

Однак НАБУ і САП не стали офіційно вибачатися перед ексміністром за незаконне кримінальне переслідування та псування ділової репутації. Це зробили лише окремі детективи у приватних розмовах.

Однією з нещодавніх “гучних” справ, яку НАБУ розслідує вже п’ять років, є справа проти вже колишнього міністра агрополітики Миколи Сольського. За версією слідства, Сольський нібито заволодів земельними ділянками у Сумській області, які начебто належали Національній академії аграрних наук.

Проте, як згодом з’ясувалося, таких земель ані у нього, ані у його родини чи афілійованих осіб немає. Проте є в учасників АТО, яким держава надала право на їхню приватизацію. Чим саме заволодів Сольський – у НАБУ відмовилися уточнювати. Понад те, детективи намагалися “злити” експертизу, яку самі ж і замовили і яка, вочевидь, мала свідчити про невинуватість Сольського. Однак, публічні звинувачення зробили своє – Сольський залишив свою посаду міністра.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Рідна мати Миколи Тищенка торгує шкарпетками біля метро

Мати скандального нардепа Миколи Тищенка, Жанна, продає букетики з...

Головного підрядника “Великого будівництва” Юрія Бойка звільнили від кримінальної відповідальності

Судова справа, яка тривала протягом декількох місяців, привела до...

ВАКС вимагає розслідування можливого незаконного збагачення голови НЕК “Укренерго” Кудрицького

Верховна адміністративна комісія справедливості (ВАКС) України прийняла рішення задовольнити...

Нардеп Ар’єв демонструє розкішне життя у Верховній Раді, увімкнені всі лампи і працюють кондиціонери

Український нардеп Олексій Ар'єв став об'єктом гострої критики після...

За корупцію тепер можна буде відкупитись, заплативши офіційно штраф

Верховна Рада України затвердила законопроєкт №11340, який став причиною...

Українські військові залишили Кринки, офіційної інформації поки не має

На передовій в Україні на островах Дніпра розгортаються нові...

За штрафи військовозобов’язаного можуть забрати майно, оформлене на дружину

Майно оштрафованого військовозобов'язаного можуть заарештувати, навіть якщо воно оформлене...

Солдата засудили за умисне вбивство цивільного у Харківській області

У Полтавській області суд засудив військовослужбовця до 9 років...