НАБУ завершило справу ексміністра МОЗ щодо розкрадання 500 млн на голограмах

Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура завершили розслідування у справі щодо масштабного розкрадання коштів державного підприємства «Поліграфічний комбінат “Україна”». Йдеться про понад 500 мільйонів гривень. За версією слідства, організатором схеми був колишній міністр охорони здоров’я Максим Степанов, який залишив Україну ще у 2023 році.

У НАБУ не назвали імен підозрюваних, однак обставини справи вказують саме на Степанова. У 2011–2016 роках він очолював комбінат, згодом був головою Одеської ОДА, а у 2020–2021 роках — міністром охорони здоров’я.

Слідство встановило, що ще у 2013 році тодішнє керівництво комбінату придбало на підставних осіб естонську компанію. Через неї державне підприємство змушували купувати захисні елементи — голограми — для українських документів. Компанія-прокладка закуповувала голограми у французького виробника і продавала комбінату у 4–6 разів дорожче, фактично наживаючись на державних закупівлях.

Крім того, дизайн голограм, які використовувались у паспортах, посвідченнях водія та інших офіційних документах, був запатентований на естонську компанію. За версією НАБУ, це був хабар організатору схеми від французького виробника в обмін на збереження монопольного становища.

Після відходу Степанова з підприємства комбінат перейшов на прямі закупівлі. Але навіть тоді щорічно виплачував естонській компанії роялті — за патент, який, як з’ясувалося, теж належав підозрюваному. Тобто кожен громадянин, оформлюючи документи, сплачував частину коштів на користь автора схеми.

Лише з 2018 до 2021 року естонська компанія отримала близько 7 мільйонів євро роялті. Частина цих коштів потрапила на рахунки доньки Степанова — зокрема, $124,79 тис. Слідство встановило, що кошти відмивались через мережу офшорів.

У 2022 році, за ініціативою НАБУ, Кабінет Міністрів змінив технічні вимоги до голограм і почав процедуру скасування патенту, що фактично належав фігурантам справи.

У липні 2023 року Степанову та ще чотирьом особам повідомили про підозру. Самому ексміністру повідомлення вручили заочно — на момент оголошення він уже перебував за кордоном. У вересні того ж року Вищий антикорупційний суд обрав йому запобіжний захід у вигляді заочного арешту. Попри це, у розшукових базах МВС України його ім’я досі не з’явилося.

Справу передано стороні захисту для ознайомлення перед скеруванням до суду.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Гурт Океан Ельзи повертається з композицією “Двоє”

Легендарний український гурт "Океан Ельзи" потішив шанувальників новою емоційною...

Офіс Президента намагається повернути війну в Україні у фокус Заходу на тлі загострення на Близькому Сході

Офіс Президента України готується до наслідків ескалації на Близькому...

Оформлювали фейкову спадщину: в Чернігові затримали аферистів з нерухомістю

Троє чоловіків у Чернігові організували схему заволодіння нерухомістю померлих...

Трамп заявив, що Путін продовжує війну завдяки дорогій нафті

45-й президент США Дональд Трамп заявив, що російський диктатор...

Вчені знайшли спосіб зменшити апетит — і це не таблетки

У боротьбі із зайвими кілограмами ми шукаємо все: від...

Запорізька ОВА уклала оборонні контракти з фіктивними ФОПами

З початку 2025 року Управління оборонної роботи Запорізької обласної...

Командування 110-ї бригади підозрюють у розкраданні мільйонів на доплатах

У 110 окремій механізованій бригаді імені Марка Безручка викрито...

У Київській області не освоїли 40 мільйонів на житло для сиріт

У 2024 році Київщина отримала від держави понад 79...