Інфляція в Україні за підсумками 2024 року зросте майже вдвічі порівняно з попереднім роком, досягнувши 9,7%. Такий прогноз оприлюднив Національний банк України у своєму грудневому макроекономічному та монетарному огляді. Це значне підвищення порівняно з рівнем інфляції 2023 року, який становив 5,1%.
«Фактична споживча інфляція прискорилася (до 9.7% р/р) і перевищила траєкторію прогнозу НБУ. Продовольча інфляція зросла внаслідок суттєвішого, ніж очікувалося, впливу несприятливих погодних умов на с/г культури. Дещо швидше, ніж очікувалося, зростали й адміністративна інфляція, і ціни на паливо. За оцінками Національного банку, зростання цін тривало і в листопаді», – йдеться в цьому документі.
Говорячи про подорожчання, Нацбанк виділив такі чинники:
1. У жовтні продовольча інфляція стрімко прискорилася через ефекти спекотної погоди без дощів влітку та восени поточного року, що позначилося на врожайності, термінах дозрівання та якісних параметрах продовольчої продукції, насамперед низки овочів і фруктів.
2. Через подорожчання продовольчої сировини, а також подальше збільшення виробничих витрат підприємств на енергозабезпечення та оплату праці швидше зростали ціни на оброблені продукти харчування.
3. Прискорювалося зростання цін у харчовій переробці, насамперед у виробництві молочної, борошномельної та м’ясної продукції через зростання вартості сировини та виробничих витрат.
4. Ціни на непродовольчі товари також прискорили зростання, насамперед під впливом курсового (валютного) фактора в попередні періоди. Це, ймовірно, вплинуло і на уповільнення зниження цін на одяг та взуття. Дещо швидше зростали ціни на послуги, зокрема з охорони здоров’я, зв’язку через зростання виробничих витрат.
5. Стрімкіше дорожчали алкогольні та тютюнові вироби, зокрема під впливом послаблення обмінного курсу гривні в попередні періоди та боротьби з тіньовою продукцією.
6. Прискорилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання.
«У листопаді ділові очікування погіршилися на тлі зростання енергодефіциту, нестачі кадрів і якісної с/г сировини», – зазначається в аналітиці Нацбанку.