Україна стрімко втрачає школярів. За офіційними даними Держстату, станом на 2024–2025 навчальний рік у країні залишилось 3,74 мільйона дітей шкільного віку — це найнижчий показник за останні 30 років.
Ще тривожніше виглядає статистика щодо дітей, які навчаються в українській системі освіти, але перебувають за межами країни. Кожна десята дитина з української шкільної системи зараз — за кордоном.
За оцінками ООН, серед українських біженців приблизно 1,4 млн дітей віком від 3 до 17 років, і з них до 720 тисяч — шкільного віку. Це орієнтовна цифра, адже точних офіційних даних немає. Водночас дослідження ЮНЕСКО свідчить, що лише в країнах ЄС торік навчалися майже 665 тисяч українських школярів.
Виїжджають як дівчата, так і хлопці. Одні тікають від обстрілів, інші — ще й через страх мобілізації. Батьки не хочуть ризикувати здоров’ям і майбутнім своїх дітей, і все частіше обирають навчання за кордоном.
Хоча в Міністерстві освіти визнають факт еміграції молоді після школи, там наполягають: це не має ознак масовості. Проте опитування і соціологія свідчать про інше — тенденція до виїзду лише посилюється.
Поки система освіти реформується та готується до нових викликів, країна може залишитися з драматичним кадровим дефіцитом у майбутньому. Бо сьогоднішні школярі — це завтрашні лікарі, вчителі, інженери. Але багато з них навчатимуться, а потім і працюватимуть уже в інших країнах.