Науковці встановили, як гормони впливають на пробудження після анестезії

Загальна анестезія давно сприймається як однакова для всіх пацієнтів. Однак нові дослідження показують, що чоловіки й жінки можуть реагувати на неї по-різному — і ця особливість досі не враховується у медичній практиці.

Як повідомляє Live Science, доктор Еліша Петерсон із Університету Джорджа Вашингтона пояснює: нині дози анестезії не коригуються за статевою ознакою. Історично клінічні дослідження проводилися переважно на білих чоловіках, тож даних щодо жінок недостатньо.

Наразі лікарі покладаються на моніторинг мозкової активності під час операцій, щоб оперативно змінювати дозування і зменшити ризики, зокрема усвідомлення під час анестезії — коли пацієнт частково приходить до тями, хоча і не відчуває болю.

Раніше проведені дослідження вказують на цікаві тенденції. Так, у British Journal of Anaesthesia було встановлено, що жінки швидше прокидаються після застосування пропофолу, ніж чоловіки. А огляд понад 30 досліджень 2023 року вказав, що ймовірність усвідомлення під час анестезії у жінок на 38% вища.

Водночас у дослідженні з Таїланду 2002 року серйозних статевих відмінностей не виявили — випадки усвідомлення пояснювали переважно недостатньою глибиною анестезії.

Біологічні механізми різниці тільки починають розкриватися. Вчені пов’язують їх із дією гормонів — естрогену та тестостерону — на центри мозку, зокрема гіпоталамус, а також із особливостями дофамінових систем, що контролюють пробудження.

Втім, попри зростаючу кількість доказів, змінювати підходи до дозування анестетиків залежно від статі поки не рекомендується. Як пояснює доктор Петерсон, це може призвести до небезпечних ускладнень, таких як різке падіння тиску.

Наразі безпечнішим підходом залишається використання моніторів мозкової активності і врахування індивідуальних чинників, наприклад вживання алкоголю, що може впливати на чутливість до анестезії.

Хоча наука тільки починає розкривати глибинні відмінності між статями у реакції на анестезію, очевидно, що у майбутньому медичні протоколи можуть змінитися — і пацієнти отримають ще індивідуальніший підхід до лікування.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Ознаки високого рівня цукру в крові на які варто звернути увагу

Високий рівень цукру в крові є характерною ознакою діабету...

У Сумській області затримали жінку за спробу продажу немовляти

Прокурори Сумщини направили до суду обвинувальний акт стосовно 35-річної...

Користь клітковини для травлення та імунітету

Клітковина — важливий компонент здорового харчування, що міститься у...

Кабмін планує нові податки для наповнення бюджету: подорожчають солодкі напої, сигарети та пальне

Міністерство фінансів України планує запровадити новий акцизний податок на...

У Польщі та Латвії діяла злочинна група з українців, яка викрадала людей

Правоохоронні органи Польщі спільно з партнерами з Латвії, Литви...

У Білому Камені на Львівщині колись стояв замок гідний королів

Сьогодні село Білий Камінь на Львівщині приваблює туристів своїм...

В Івано-Франківську дві компанії узгодили дії під час закупівлі форми для медиків

Антимонопольний комітет України встановив факт змови між двома компаніями...

Одеська компанія отримала новий військовий контракт на 3,3 млрд гривень попри кримінальні провадження

Одесське ТОВ "Гранпрі ЛТД", пов’язане з бізнесменом Володимиром Осиповим,...