Серед повноважень військової поліції є можливість тимчасово обмежувати рух на дорогах, зупиняти автомобілі та перевіряти документи, а також проникати у житло громадян. Це переважно стосується заходів щодо затримання осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, та в обставинах, що загрожують життю і здоров’ю людей.
Відповідні норми містяться у законопроєкті про Військову поліцію 6569-д від 31 травня, який Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував ухвалити за основу 30 травня.
Зазначається, що наразі ці повноваження має Військова служба правопорядку, але за новим законом її буде ліквідовано протягом трьох місяців.
Військова поліція матиме право проникати у житло або інші володіння громадян у невідкладних випадках, пов’язаних із порятунком життя людей та майна або з переслідуванням осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, відповідно до законодавчих норм. Нинішня Військова служба правопорядку таких повноважень не має.
Законопроєктом передбачено, що у разі введення воєнного або надзвичайного стану Військова поліція буде займатися:
- боротьбою з ворожими диверсійно-розвідувальними групами на території України;
- охороною військових об’єктів, військових містечок та їх населення, сприянням його евакуації;
- відновленням та підтриманням порядку і дисципліни у військових частинах;
- забезпеченням дотримання особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеженням свободи пересування осіб та руху транспортних засобів.
Згідно з новим законом, Військова поліція та її уповноважені посадові особи мають право перевіряти документи у військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, військовозобов’язаних та резервістів під час зборів, а також у військовослужбовців інших військових формувань та правоохоронних органів. На території військових частин та об’єктів вони можуть перевіряти документи у всіх осіб, проводити особистий огляд, огляд речей, транспортних засобів, та вилучати документи й предмети, що є знаряддям або об’єктом правопорушення.
Військова поліція також отримує право:
- викликати осіб для надання пояснень у справах про правопорушення, що знаходяться в її провадженні;
- затримувати і тримати військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів під час зборів на гауптвахтах;
- зупиняти для перевірки документів осіб у військовій формі, які мають ознаки психічного розладу, алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, та створюють реальну небезпеку для оточуючих, з негайним повідомленням лікувального закладу або командирів для вирішення питання про їх огляд у медичних закладах;
- зупиняти військові транспортні засоби у разі порушення правил дорожнього руху, за наявності ознак технічної несправності транспорту або забруднення ним довкілля, або якщо є підозра, що він використовується з протиправною метою, для огляду і перевірки документів водіїв, дорожніх листів та відповідності вантажів товарно-транспортним документам.