Обмеження у ЄС для української продукції: Як це вплине на фермерів і аграріїв

Єврокомісія планує внести зміни до торгового законодавства ЄС, спрямовані на введення обмежень для імпорту української сільськогосподарської продукції до країн, що межують з Україною. За інформацією, отриманою від журналу “Фокус”, українські фермери стоять перед питанням, чи існує реальна загроза блокування української агропродукції в Євросоюзі.

Віцепрезидент Європейської Комісії з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс заявив, що пропозиція Єврокомісії, ймовірно, міститиме “захисні заходи, специфічні для кожної країни”, що дозволять Брюсселю блокувати імпорт у випадку переповнення ринку певної країни. Додатково, Польща вже досягла певних узгоджень щодо української агропродукції.

Чи загрожує українській сільськогосподарській продукції обмеження імпорту? Єврокомісія розглядає можливість внесення змін до торгового законодавства ЄС, які можуть вплинути на імпорт української сільськогосподарської продукції до сусідніх країн. У коментарі для Financial Times, виконавчий віцепрезидент Європейської Комісії з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс вказав, що вплив цих заходів на ринок ЄС в цілому поки не є значущим.

За словами Домбровскіса, нерівномірний розподіл експорту українських сільськогосподарських товарів вже відчувають найбільше сусідні країни, тоді як для ринку ЄС загалом це не становить значних перешкод. Пропозиція, яка охоплює рік і має бути схвалена Європейським парламентом та більшістю країн-членів ЄС, передбачає введення “специфічних захисних заходів” до червня 2025 року.

Уточнено, що також розглядається можливість встановлення квот на імпорт м’яса птиці, цукру та яєць з України, але поки що жодного остаточного рішення з цього питання не прийнято. Згодом стало відомо, що Польща досягла деяких успіхів щодо обмеження експорту продовольства з України до ЄС.

Відповідно до Financial Times, Валдіс Домбровскіс повідомив, що пропозиція щодо обмеження українського імпорту буде оголошена до завершення поточного тижня. Ймовірно, ця пропозиція передбачатиме впровадження “специфічних заходів” для кожної країни, що дозволять Брюсселю блокувати імпорт у випадку насичення ринку певної країни українським продовольством.

Домбровскіс відзначив, що Єврокомісія розглядає можливість надання додаткових гарантій Польщі та іншим країнам-членам, і одним зі способів цього може бути введення захисних заходів для конкретних країн. Також було заявлено, що розпочнуться переговори щодо взаємної лібералізації торгівлі, і Домбровскіс закликав Київ знизити власні торговельні бар’єри для сприяння експорту до ЄС, враховуючи переговори про можливий вступ до спільноти.

Єврокомісар також підкреслив, що пропозиція про безмитну торгівлю повинна отримати затвердження Європейського парламенту та більшості країн-членів ЄС.

Лише транзит: що може загрожувати українським експортерам агропродукції

Олег Пендзин, експерт Економічного дискусійного клубу, розкрив сутність дій Єврокомісії щодо обмежень українського експорту продовольства.

“По-перше, важливо відзначити, що пропозиція, ще не є остаточною рішучістю. По-друге, обмеження не застосовуються до ринку Євросоюзу в цілому. В сучасних умовах через логістичні особливості спостерігається нерівномірний розподіл української аграрної продукції по ринках конкретних країн ЄС. Найбільший обсяг продукції накопичується на вході до ЄС, що призводить до активного витискування місцевих виробників. Отже, представник Єврокомісії із зовнішньої торгівлі запропонував механізм обмежень для конкретних країн. Це означає, що ці країни матимуть право встановлювати обмеження, враховуючи те, що загальний транзит української аграрної продукції залишиться незмінним. Наприклад, якщо Франція готова прийняти куряче м’ясо, а Польща ні, то Польща буде лише транзитною країною для українського курячого м’яса, яке пройде через її територію. Це лише одна з пропозицій, і для будь-якої з них буде розроблений механізм контролю”, – пояснив Пендзин.

Він також зауважив, що такий сценарій вже зафіксований у сучасних умовах. В даний момент українська аграрна продукція транзитом проходить через Польщу, навіть при тому, що для польських, словацьких, угорських, румунських та болгарських споживачів існують обмеження на постачання української аграрної продукції, введені ще у 2023 році.

“Ініціатори хочуть продовжити цей механізм, в якому кожна конкретна країна матиме можливість захищати свій внутрішній ринок від української аграрної продукції. Наголошується, що це не передбачає фізичного знищення обсягів постачання. Суть у тому, щоб нерівномірно розподіляти ці об’єми між країнами Європи, та вважати це не загрозою для загального ринку ЄС, але проблемою для окремої країни. Таким чином, наприклад, Польща матиме теоретичну можливість захистити свій ринок”, – додав експерт.

Тим часом, Григорій Шамрицький, голова фермерського господарства “Моя земля 2015” і голова Конгресу фермерів Полтавщини, відзначає, що українські фермери та аграрії вже уклали угоди щодо обсягів продукції, термінів та умов постачання на ринки різних країн Європи.

“Внаслідок цих змін обсяг поставок продукції на ці ринки зменшиться, що може призвести до негативного впливу на ціни і затронути кожного аграрія та виробника. У таких умовах, на мою думку, необхідно не обмежувати наші можливості, а співдопомагати нам розширювати експорт нашої продукції. Саме в цей важливий період для України, наші сусіди-країни можуть бути партнерами у збільшенні обсягів поставок, а не у введенні обмежень. Ми вже маємо випадок, коли після вивезення невеликого обсягу товарів вантажним транспортом, кордони були блоковані. І що буде, коли ми активно виходимо на всі міжнародні ринки зі своєю готовою продукцією?” – розглядає ситуацію фермер.

У цей час Україна запропонувала Польщі використовувати систему контролю експорту агропродукції, яка вже успішно функціонує з Румунією та Болгарією.

Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час спільного брифінгу з прем’єром Польщі Дональдом Туском. У своєму виступі український прем’єр наголосив, що було обговорено питання щодо безперешкодного руху товарів через кордон.

“Ми вважаємо, що на сьогодні це питання вирішено. Кордон розблоковано, і наша спільна робота призвела до позитивного результату”, – зазначив Шмигаль.

Прем’єр-міністр також підкреслив, що зі сторони України вже висловлено зобов’язання зробити найбільше можливе для того, щоб не завдати шкоди та підтримати польських фермерів і перевізників. Крім того, Україна висловила сподівання, що Польща прийме заходи для скасування обмежень, що стосуються українських фермерів і виробників.

“Україна пропонує механізм верифікації експорту агропродукції відповідно до рішення Європейської комісії. Цей механізм вже успішно функціонує взаємодіючи з Румунією та Болгарією, і ми пропонуємо його застосовувати у наших взаємовигідних відносинах”, – зауважив Шмигаль.

Прем’єр-міністр також закликав Єврокомісію продовжити заходи з лібералізації торгівлі для України, а також взяти на увагу лібералізацію перевезень.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

На Банковій назріває нова апаратна війна

За інформацією нашого джерела в Офісі Президента, у верхівці...

Ядерний сигнал: що означає удар по Дніпру

Нещодавня атака на Дніпро стала тривожним сигналом, який може...

Сніг, дощ та ожеледиця: чого очікувати від природи сьогодні

Сьогоднішній день принесе складні погодні умови майже в усі...

Виконуючий обов’язки мера Чернігова Олександр Ломако підозрюється у привласненні коштів Червоного Хреста

Виконуючий обов'язки мера Чернігова Олександр Ломако підозрюється в привласненні...

Російські безпілотники атакували Сумщину: є загиблі, поранені та руйнування

Ранок 22 листопада став трагічним для мешканців Сумської громади....

Ми перші в історії: Яремчук відповів на критику збірної України

Форвард збірної України Роман Яремчук закликав футбольних експертів та...

Мокрий сніг і похолодання: погода на 22 листопада в Україні

У п'ятницю, 22 листопада, українцям варто готуватися до різкого...

Прогноз курсу до кінця листопада

На останньому тижні осені на валютному ринку України не...