За висновком директора Інституту соціально-політичного проєктування “Діалог” Андрія Миселюка, новостворена Агенція закупівель у сфері оборони (ДП «Державний оператор тилу»), яка мала б навести лад у забезпеченні армії продовольством, насправді, під керівництвом Арсена Жумаділова, набагато погіршила ситуацію.
«Чергова реформа держзакупівель для ЗСУ як швидко розпочалась, так і швидко… закінчилась. Але, якщо раніше нас обурювали яйця по 17 гривень, то тепер вони будуть і по 20, і 25», – пише експерт.
На підставі аналізу нещодавнього тендеру, який оголосила Агенція Жумаділова, видно, що витрати на харчування ЗСУ вже зросли, пише експерт.
Перш за все, це відбувається через те, що ДП, яке створив і очолив автор реформи Арсен Жумаділов, отримало право на отримання комісійних з кожної закупівлі – 0,4%.
«Звичайна логіка підказує, що там, де є комісія посередника, там завжди посередник намагатиметься не лише збільшувати кількість операцій, але і збільшувати ціну товару або послуги», – зазначає експерт.
Він також звертає увагу на те, що за новими правилами Жумаділова, виконавця тепер чомусь позбавлено відповідальності за невиконання контракту.
Окрім цього, «на відміну від Держдепартаменту держзакупівель МО, який звинувачували у корупції, нова Агенція не висуває вимог до наявності досвіду у постачальників». Фінансовий стан виконавця Жумаділова теж не цікавить.
Разом з тим, пише експерт, «Агенція стала настільки щедрою, що одразу дає постачальнику половину грошей за три місяці роботи».
Водночас витрати держави на приготування їжі збільшено зі 107 до 137 гривень за кожен харчовий комплект.
«Тобто витрати моментально зросли більш ніж на 30%. А це сотні мільйонів гривень з бюджету плюс додаткові комісійні Агенції Жумаділова», – наголошує Миселюк.
Ще одна новація від Жумаділова – вимога до учасників тендеру мати не менш ніж 25 приміщень у регіонах доставки.
Така вимога, впевнений експерт, вказує на те, що умови навмисно «виписані під конкретного постачальника». І таким постачальником може стати лише велика торговельна мережа.
«Очевидно, ринок постачання харчів зараз знову на етапі перерозподілу: до МО прийшли нові люди, тож і постачальники зажадали змін – собі на користь… Але де ж тут прозорі та рівні правила гри?», – питає експерт.