В Україні розгортається дискусія щодо правового статусу цивільних осіб, які потрапили в російський полон і повернулися на батьківщину. Чинне законодавство надає певні гарантії військовополоненим, однак щодо цивільних немає чітких норм, які б захищали їх від примусової мобілізації.
Закон №3633-ІХ, що набув чинності 18 травня 2024 року, визначає, що колишні військовополонені мають право бути звільненими з військової служби, якщо вони не бажають її продовжувати, а також звільняє їх від примусової мобілізації. Проте це не стосується цивільних чоловіків, які, як і військовополонені, зазнали тортур та перебували у неналежних умовах.
Родини звільнених цивільних звертаються до Омбудсмана України, вказуючи на несправедливість. Вони стурбовані тим, що мобілізація цих осіб, які вже пережили полон, може поставити під загрозу їхнє фізичне та психічне здоров’я.
“Україна вперше стикнулася з ситуацією, коли держава-агресор порушує норми міжнародного гуманітарного права, затримуючи цивільних осіб. Нашій державі доводиться самостійно створювати правові стандарти, які можуть стати прикладом для інших країн,” — зауважив Омбудсман Дмитро Лубінець.
Для врегулювання цього питання Омбудсман пропонує внести поправки до:
- закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» — щоб передбачити відстрочку від мобілізації для звільнених з полону цивільних;
- закону «Про військовий обов’язок і військову службу» — щоб звільнені з полону могли припинити військову службу.
За словами Лубінця, пропозиції вже передані до профільних комітетів Верховної Ради, але поки що конкретної реакції немає. Омбудсман наголошує, що це питання потребує суспільного розголосу, аби пришвидшити законодавчий процес.