Корупція, яка десятиліттями залишалася хронічною проблемою України, сьогодні займає друге місце після війни в рейтингу найбільших загроз для країни. За даними дослідження “Корупція в Україні 2024: розуміння, сприйняття, поширеність”, опублікованого Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК), понад 94% громадян і 90% підприємців вважають корупцію серйозною проблемою, що підриває стабільність держави.
Що думають українці про корупцію?
Дослідження продемонструвало, що:
- 94,8% населення вважають корупцію серйозною загрозою, причому 79,4% оцінюють її як “дуже серйозну”.
- Серед бізнесу ситуація схожа: 90,3% підприємців також назвали проблему актуальною, причому майже 80% із них — критичною.
Попри всі виклики воєнного часу, громадяни продовжують сприймати корупцію як одну з ключових перешкод на шляху до побудови успішної держави.
Сфери найбільшої корупції
За словами респондентів, найбільш корумпованими є:
- Судова система — від неупередженості у правосудді залежить довіра до державних інституцій.
- Митниця — корупційні схеми на митницях гальмують розвиток економіки та завдають державі мільярдних збитків.
Крім того, найгіршим проявом корупції громадяни та бізнес вважають політичну корупцію на найвищому рівні, зокрема серед урядовців і депутатів Верховної Ради.
Найгірша динаміка за останні роки
Оцінка поширеності корупції серед населення досягла рекордного рівня за останні 7 років — 4,52 із 5 балів. У 2017 році цей показник становив 4,49. Аналогічно серед підприємців — 4,39 балів.
Кожен сьомий українець (69,1%) відзначив зростання корупції за останній рік. Лише 2,5% опитаних заявили про її зниження. Це тривожний сигнал, який демонструє недостатність реформ та антикорупційних заходів.
Відповідальність за боротьбу з корупцією
На запитання, хто найбільше відповідальний за протидію корупції:
- 56,5% громадян та 51,9% підприємців покладають цю роль на президента та його офіс.
- Попри високі очікування, найкраще оцінили роботу в цьому напрямку Служби безпеки України — 2,15 бала (населення) та 2,6 бала (бізнес).
Війна проти Росії додала ще один вимір до проблеми корупції. Як зазначають експерти, розкрадання ресурсів під час воєнного стану має катастрофічний вплив на обороноздатність країни. Публікація даних про закупівлі або злив конфіденційної інформації може напряму загрожувати життю військових на передовій.
Попри зростання недовіри та погіршення сприйняття ситуації, результати опитування свідчать, що українці продовжують вірити в необхідність антикорупційної боротьби. Ключовими завданнями залишаються:
- Перезапуск судової системи.
- Реформування митниці.
- Створення дієвих механізмів контролю за політичною елітою.
Україна стоїть перед важливим викликом: або корупція стане черговим випробуванням, яке буде подолане, або вона й надалі залишатиметься “невидимим фронтом”, на якому країна ризикує втратити більше, ніж від будь-якого ворога.