Підвищення цін Україні набирає темп: Нацбанк розкриває причини

У квітні 2024 року тенденція зниження інфляції на річній основі в Україні тимчасово зупинилася.

Згідно з повідомленням, у квітні споживча інфляція залишилася на рівні попереднього місяця – 3,2% в річному вимірі. Фактичні темпи зростання цін трохи відстали від прогнозу НБУ.

“Відхилення від прогнозу було обумовлено динамікою деяких факторів тимчасового характеру, зокрема, стрімким зниженням цін на сирі продукти харчування. Це пояснюється як впливом теплої погоди цього року та меншими витратами бізнесу через здешевлення сировини внаслідок високих врожаїв минулого року, так і переорієнтацією виробників на внутрішній ринок через обмеження на заході”, – зазначається в коментарі.

Національний банк прогнозує, що зростання споживчих цін помірно прискориться в найближчі місяці через вичерпання ефектів великих врожаїв попереднього року та теплої погоди цього року, а також через збільшення витрат бізнесу на оплату праці та зростання адміністративних витрат.

Щодо динаміки цін, НБУ зауважує, що ціни на сирі продукти харчування впали стрімко на 6,5% в річному вимірі. Зокрема, відбулося подальше зниження цін на яйця через збільшення виробництва та зміну спрямування експорту внаслідок обмежень на кордоні. Завдяки високим урожаям минулого року та обмеженому експорту через блокаду, ціни на цукор, борошно та крупи також знизилися.

Тепла погода і імпорт з Туреччини сприяли здешевленню помідорів та огірків. Ціни на окремі овочі також знизилися через активний продаж продуктів із сховищ. Проте ціни на деякі фрукти залишилися високими через ускладнений імпорт через блокаду кордонів.

Зростання цін на м’ясо сповільнилося, а свинина подешевшала через менший тиск на витрати бізнесу. Проте ціни на молоко трохи прискорилися через збільшення експорту молочної продукції.

Адміністративно регульовані ціни зросли меншим темпом – до 9,5% річних. Ціни на алкогольні напої продовжили знижуватися, а ціни на тютюнові вироби залишилися стабільними. Мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги для населення зупинив зростання адміністративної інфляції.

Ціни на пальне прискорили зростання до 18,1% річних через світові тенденції нафтового ринку та вичерпання запасів нафтопродуктів за низькою ціною.

Загалом, зростання цін на продовольчі товари прискорилося до 5,5% річних, в той час як ціни на непродовольчі товари знизилися повільніше (на 0,6% річних). Вартість послуг залишилася стабільною порівняно з попереднім місяцем.

Зростання споживчих цін в Україні у квітні 2024 року склало 3,2%. Це мінімальне значення з жовтня 2020 року, коли річна інфляція становила 2,6%.

У квітні НБУ покращив прогноз щодо інфляції до 8,2% на 2024 рік та прогнозує помірне посилення інфляційного тиску цього року з огляду на очікуване вичерпання ефектів великих урожаїв попереднього року, подальше відновлення споживання та підвищення видатків бізнесу в умовах війни.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Не варто сподіватись на миттєві результати від появи F-16 в українському небі

Українські Повітряні Сили зазначають, що швидкого ефекту від  літаків...

Українські водії в Польщі не зможуть працювати в таксі без польських прав

Відсьогодні водії, які здійснюють пасажирські перевезення в Польщі з...

Як і коли звертатися до поліції через порушення сусідів

Життя у многоквартирному будинку часто зводить нас з різними...

“Золоті унітази” для НАБУ

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) потрапило під критику через...

Україна планує перейти на нову систему нарахування соціальних виплат

Уряд України збирається впровадити базову соціальну допомогу та відмовитися...

Франція готує 26 українських пілотів для F-16

За інформацією видання Le Monde, Франція взяла на себе...

Реформа ТЦК поверне права людини суспільству

На думку адвоката Лихачова, реформування ТЦК може значно полегшити...

Що може призвести до використання ядерної зброї Путіним в Україні

Олександр Литвиненко, секретар Ради національної безпеки і оборони України...